Čerpací stanice Schnell Petrol - Cheb

Čerpací stanice roku, Schnell Petrol

 Čerpací stanice  Schnell Petrol Cheb

Když benzín prodává učitel

Na příjezdu do Chebu ze Sokolova od sjezdu z dálnice na Dolní Dvory narazíte na novotou zářící čerpací stanici v modrooranžových barvách společnosti Schnell. To znamená německy rychlý, ale tady vás nikdo popohánět nebude. A přestože na hraniční přechod to odtud není daleko, určitě se tady domluvíte česky.

Schnell - 1

Z posilovny na čerpací stanici

V době naší návštěvy zde panovala typická zimní atmosféra. Venku bylo lehce kolem nuly, a přestože padal i sníh, okolí čerpací stanice, refýž a vchod do kiosku byly vzorně uklizeny. V shopu nás přivítal Tadeáš Surový jeden ze společníků, kteří tuhle čerpací spravují.

Tadeáš Surový je nevystudovaný učitel, který po škole pracoval v Německu a vydělal si tím na posilovnu, kterou si pak otevřel v Chebu. "Bohužel, tato činnost se na západě Čech neukázala jako výdělečná, a tak s ní musel skončit," vypráví Tadeáš Surový o začátcích svého podnikání. "Proto jsem se začal zajímat o něco jiného a nakonec mě napadlo postavit čerpací stanici."

Jenže od podnikání v oboru čerpacích stanic Tadeáše Surového všichni odrazovali. Ten se však nedal a se společníkem postavil svou první pumpu v Oloví u Kraslic. "Původně jsme chtěli kontejnerovou pumpu, ale to mi nedoporučovali kvůli nadzemním nádržím. A pak mě na veletrhu v Brně zaujal sortiment firmy Baest, která vyrábí systémy Duo a Quatro," říká Tadeáš Surový. Jen na vysvětlenou, ministavebnice čerpacích stanic Duo (nádrž je podélně) a Quatro (nádrž je uložena napříč) v sobě integrují kompletní vybavení výdejního prostoru čerpací stanice - dělenou nádrž, potrubní rozvody, šachty pod stojany, zastřešení a odvzdušňovací potrubí s pojistkami. Ministavebnice se přiveze z výrobního závodu a na místě se usadí a sestaví do připravené montážní jámy. Odpadají tak především veškeré práce s potrubními rozvody. "Protože v Oloví je poměrně malý pozemek, dohodli jsme se, oni nám to v Oloví postavili, a tak to vlastně všechno začalo," říká Tadeáš Surový, který zároveň dodává, že se vlastně učil za pochodu a postupně si osvojoval všechny znalosti v oboru.

Schnell 2

Čtyři pumpy v pohraničí

V současné době vlastní celkem čtyři čerpací stanice: s původním společníkem jednu Schnell v Kraslicích a dvě Tavi Oil v Oloví u Kraslic a v Mezirolí u Karlových Varů, a jednu se svým švagrem v Chebu. Právě ta v Chebu je asi největší a nejnovější. "Tady byla pumpa od roku 1997 a vlastnila ji jistá společnost DD, od ní ji koupil Michal Makarovič, který byl zároveň i distributorem paliv. Ani jemu se ale moc nevedlo, a tak pumpa skončila v likvidaci."

Insolvenční správce pak na čerpací stanici v Chebu vypsal výběrové řízení. "První kolo dražby o ničem nerozhodlo, a tak byla pro druhé kolo zvolena obálková metoda. A v ní jsme uspěli. Bohužel, po dražbě jsme díky nejasnostem okolo vlastnictví museli čekat ještě rok, než soud rozhodl, že nám pumpa opravdu patří. Ale pak už to šlo rychle, během necelého roku jsme pumpu zrekonstruovali a 1. ledna 2016 otevřeli," říká Tadeáš Surový.

Schnell 4

Natankujte kapalinu do ostřikovačů

Po zastřešením spojeným se shopem se skrývají tři oboustranné stojany Tatsuno. U jednoho najdete kromě benzínu a nafty také kapalinu do ostřikovačů, což je, mimochodem, velmi příjemné zařízení. Doplnit si při tankování nádržku na vodu do ostřikovačů, aniž byste museli kupovat drahou plastovou nádobu a pak řešili, kam s ní… U dalšího stojanu určeného hlavně pro řidiče kamionů je k dispozici i jedna pistole na tankování AdBlue. V nabídce pumpy je zatím klasická motorová nafta a bezolovnaté benzíny oktanového čísla 95 a 98. Pohonné hmoty zatím dodávají na tuto pumpu firmy Egeria, Armex nebo MOL, Tadeáš Surový však začal jednat i se státním Čeprem. Nejvíce samozřejmě záleží na ceně. "Cena je důležitá hlavně tady v Chebu, protože nedaloko stojí pumpa Tank Ono?" vysvětluje Tadeáš Surový. V budoucnu by chtěl prodávat i aditivovaná paliva, ale zatím se ještě neví, zda si bude aditivaci dělat sám nebo bude aditivovaná paliva brát od Čepra.

Mimo refýž stojí pod přístřeškem plnící stanice na LPG, v budoucnosti zde přibude ještě plnící stanice na CNG. Majitelé již uzavřeli smlouvu s firmou Bonett., ale k instalaci zařízení zatím nedošlo.

Schnell 5

Široká nabídka, stísněný prostor

Do kiosku se vstupuje prosklenými dveřmi na fotobuňku, interiér shopu je menší ale najdete tu opravdu všechno a sortiment nabízeného zboží je nadprůměrně široký. Kromě toho zde nechybí dva stolky s křesílky a pult s občerstvením. V nabídce jsou vlastní bagety a hamburgery od české společnosti "Burger jako kráva", rozpékané pečivo a dorty od společnosti Nowaco. K tomu si mohou dát zákazníci pumpy buď instatní kávu Nescafe nebo zrnkovou z klasického kávovaru od firmy Tchibo. Tadeáš Surový říká, že zde prodají 3000 šálků nebo kelímků měsíčně a dodává, že prodeje v shopu vůbec celkem významně ovlivňují obrat celé čerpací stanice. Zvláště cigarety prodáváme po kartonech. "Není tu moc konkurence v okolí a cigarety navíc stojí všude stejně," říká Tadeáš Surový a dodává, že ani na ostatním zboží mají marže podobné jako v normálním obchodu. "Nemá cenu šroubovat ceny vysoko, takhle toho prodáme mnohem více," dodává.

Sociální zařízení je přístupné zevnitř shopu, přičemž ženy a invalidé mají k dispozici jednu toaletu a muži druhou. K tomu mají navíc zákazníci k dispozici dvě umyvadla v shopu. S ohledem na stísněný vnitřní prostor je to docela luxus, ale Tadeáš Surový říká, že stejně ještě chystají další stavební úpravy. "Chceme to tady rozšířit, udělat větší posezení a zlepšit sortiment jídla," říká Tadeáš Surový a dodává, že hlavně ráno je v kiosku docela plno a zákazníci si pak s jídlem nemají kde sednout. "Budova je trochu nešťastně řešená, už při rekonstrukci jsme shop rozšiřovali a zvětšovali. Ale i tak ho budeme muset znovu probourat a zvětšit prostor o nějakých 5x6 metrů." Zbývá jen dodat, že v létě bude k dispozici ještě venkovní terasa, která rovněž zvýší počet míst na občerstvení.

 V noci pouze tankautomat

Pumpa má otevřeno denně od pěti do 23 hodin, v noci mají zákazníci k dispozici tankautomat. Ten, mimochodem, dodala společnost Unicode. Na pumpě se střídá celkem sedm pracovnic v dvousměnném provozu. "Zaměstnáváme jako obsluhu pouze ženy, protože si myslím, že jsou jako obsluha vlídnější. Nemáme tu myčku a navíc jsme prakticky každý den, takže některé chlapské práce obstaráme sami," vysvětluje Tadeáš Surový a dodává, že jeho zaměstnankyně jsou zároveň rády, že nemusí dělat noční směny. S tankovacím automatem nejsou přitom nejsou žádné problémy. "Je to zcela v pohodě. Tím, že musíte nejdříve zaplatit a teprve potom lze natankovat, zatím se nikdo o nic nepokusil," říká Tadeáš Surový.

Zákazníci čerpacích stanic Schnell mají k dispozici dva druhy karet - firemní a zákaznické, ale v Chebu moc využití nenajdou. "Je tady kousek dál Tank Ono. Máme zde kvůli tomu minimální marže a na slevu z karty už není prostor," vysvětluje Tadeáš Surový. Jinak zde samozřejmě akceptují běžné bankovní karty i karty CCS. "Uvažovali jsme také o DKV, ale oni mají docela šílené podmínky, tak jsme se zatím nedohodli," vysvětluje Tadeáš Surový.

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/01 Téma číslaDistribuce pohonných hmot
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek