Čerpací stanice Benzina - Sířejovice

Čerpací stanice roku, Benzina

Čerpací stanice Benzina Siřejovice

 Komplexní služby pod Milešovkou

 S ikonickou Milešovkou a fotogenickým hradem Házmburk v pozadí stojí u dálnice D8 za posledním sjezdem na Lovosice (Exit 45) ve směru na Prahu v katastru obce Siřejovice čerpací stanice Benzina. O rozsáhlé odpočívadlo pro kamiony se pumpa musí dělit s fastfoodem McDonald´s, přesto se ji zde daří nejen prodávat pohonné hmoty, ale solidní tržby má také shop a velkoryse řešené bistro.

Čerpací stanice Benzina stojí u dálnice D8 vedoucí ze směru od německých Drážďan na Prahu od otevření v roce 2001. Vloni bylo zázemí této pumpy důkladně zmodernizováno podle nového konceptu Benziny s označením Stop Café. Letos na podzim se ještě bude rekonstruovat výdejní plocha, kde by se měla objevit nová zámková dlažba a zbrusu nové čerpací stojany. Možná i proto se  zatím v rámci první části rekonstrukce nezměnila nabídka, a tak zde například chybí na dálnicích již běžný stojan na kapalinu AdBlue, kterou si v Siřejovicích koupíte pouze v plastové láhvi nebo kanystru. Jinak je sortiment pohonných hmot v rámci řetězce Benzina standardní. Najdete zde jak základní aditivovaná paliva Efecta (benzín 95 okt. a motorová nafta), tak prémiové pohonné hmoty Verva (benzín 100 okt. a motorová nafta s cetanovým číslem 60). Součástí refýže je pak také stojan na LPG, který zde má pronajatý Kralupol a stojan IDS s tankautomatem a naftou pro kamiony.

Po rekonstrukci by se vedle možnosti čerpání AdBlue měla rozšířit nabídka pohonných hmot o stlačený zemní plyn. Pokud se zde objeví i stojan na dobíjení elektromobilů není ještě jasné, plány Unipetrolu na "elektrifikaci" prostřednictvím sítě Benziny totiž teprve vznikají.

BE 6

 Ze supermarketu na pumpu

Od březnové rekonstrukce má tuto pumpu v nájmu Karel Seifert, který předtím pracoval 10 let jako ředitel supermarketu Kaufland v Děčíně. "To byla dost dlouhá doba, abych uvažoval o změně. Impulsem pro mě byl jeden z kolegů, který odešel právě do Benziny," říká Karel Seifert, který od loňského roku získával zkušenosti s provozem čerpací stanice na Benzině v Děčíně. "Oproti supermarketu zde nemáme tak široký sortiment, ale v Kauflandu se zase neprodávaly pohonné hmoty. Taky zde mám pod sebou menší počet zaměstnanců a není tu taková byrokracie. V obchodním řetězci totiž pořád musíte psát nějaké reporty, to tady odpadá," srovnává Karel Seifert a dodává: "Na druhou stranu, když něco pokazíte v supermarketu, vždy to lze něčím zdůvodnit a větší postih vám nehrozí. Tady si to zaplatíte sami."

Karel Seifert zaměstnává na této čerpací stanici celkem 15 lidí. Přibližně polovinu tvoří ženy a celkově je kolektiv spíše mladší, i když podle věku si Karel Seifert zaměstnance rozhodně nevybírá a zastoupeny jsou zde všechny generace. S ohledem na to, že pumpa má otevřeno 24 hodin sedm dní v týdnu, pracuje se zde na dvě 12hodinové směny. "Já mám hodně známých podnikatelů v mnoha oborech, kteří zaměstnávají lidi. Všichni říkají to samé, že dnes mají problém s nedostatkem personálu. Vybrat si ten správný není úplně jednoduché. Ale ten můj je poslední tři měsíce konečně stabilní," říká Karel Seifert.

BE 3

BE 4

Podle zásad convenience

Za automatickými skleněnými dveřmi vejdete do velkoryse dimenzovaného prostoru. Rekonstrukce však zcela změnila nejen design ale také uspořádání celé stavby z hlediska rozmístění jednotlivých prostor. Například toalety jsou nově úplně na druhé straně, což na začátku některé stálé zákazníky čerpací stanice mátlo. Vpravo jsou pokladny, bistro a barový pult, vlevo posezení, menší barový pult a regály s impulsním zbožím. Přímo proti vchodu pak zákazníci vidí samoobslužný kávový koutek, vlevo od něj je právě vchod na sociální zařízení. To je, jako na všech pumpách Benziny, zdarma, pánové mají k dispozici čtyři kabinky a čtyři pisoáry, dámy dokonce šest kabinek. Nechybí přebalovací pult ani sprcha. Ta je ovšem za poplatek.

Prostoru je v shopu dostatek. I když na čerpačku přijede autobus, nebude zde docházet k nepříjemným tlačenicím ani v případě, že se zde bude chtít celý zájezd občerstvit. Kromě dvou barových pultů mají zákazníci k dispozici 4 stolky s dvoumístnými lavicemi z obou stran.

Další posezení najdete venku s výhledem na hrad Házmburk. Nelíbilo se nám, že přímý vstup na zahrádku byl v době naší návštěvy uzamčen a naopak chválíme, že venkovní stolky byly v srpnovém vedru schovány pod rozměrnými slunečníky, a že zahrádku zdobily truhlíky s květinami. Samozřejmostí je připojení k internetu přes wi-fi. Mnoho zákazníků pak jistě ocení i možnost dobití mobilního telefonu jek přes USB kabel tak bezdrátově. To je k dispozici u barových pultů.

Zboží v regálech je uspořádané podle zásad convenience, na což dbá Benzina a není to nic cizího ani pro zkušeného obchodníka Karla Seiferta. Nechybí ani regál se zbožím v akci s upoutávkou "Hity měsíce", který tentokrát lákal na energetické nápoje a tyčinky, kofolu, minerální vodu a pivo. To je sice chvályhodné, zákazníci však toto zboží spíše hledají v chlazených boxech nebo lednici. Sortiment, který si určuje centrála, je však uspokojivý. Nikde jsme nenašli prázdné místo a všechny nabízené produkty byly otočeny, pokud to šlo, vinětami k zákazníkovi. Bohatá byla i nabídka hraček a her nebo pomůcek pro mobilní telefony. Přímo před pokladnami stojí navíc regál, který nabízí čerstvé balené potraviny jako snídani nebo zdravou svačinu (jogurty, ovoce, cereálie). Tyto produkty zde nemusí každý očekávat, a tak jejich umístění, kdy je zákazníci jen stěží přehlédnou, samozřejmě rovněž chválíme.

BE 7

Bohaté menu

Jak už bylo řečeno, Benzina na D8 nabízí koncept občerstvení Stop Café, což představuje vedle fair trade kávy do kelímku, kterou si zákazníci připravují sami, také ucelenou nabídku teplých a studených jídel nebo teplých i studených svačinek. Samozřejmě, že nechybí tradiční hotdog, ale k tomu mají zákazníci pumpy na výběr z bohatého menu, kde nás kromě pestrosti zaujaly i docela příznivé ceny. Některá hotová jídla pořídíte do 100 korun, minutky do 130 korun.

Nechybí tradiční české hotovky (guláš, svíčková, vepřo-knedlo-zelo apod.) ani přesnídávkové polévky (čočková, frankfurtská, gulášová), které Benzině jako chlazené produkty dodává firma Hamé, zároveň si však zákazníci mohou dát "minutky" připravené bez oleje v indukční peci (pannini, hamburger, losos, hranolky, řízek) nebo čerstvé saláty s lososem nebo kuřecím masem (César). Jedním ze zaměstnanců pumpy je i ostatně kuchař, který zde chystá saláty a bagety podle přesných receptur Benziny, ale dokáže připravit i čerstvé těstoviny, které se nejprve vaří ve speciálním hrnci a pak dodělávají na pánvi s příslušnou omáčkou. Ráno nechybí v nabídce vydatná snídaně, v níž najdete jak čerstvě míchaná vajíčka tak opečenou slaninu nebo čerstvou bagetu. K té si pak zákazník může dopřát i zdravý "fresh" z čerstvě vymačkaného ovoce a zeleniny (pomeranč, jablko, karotka, kiwi).

I když hned vedle čerpací stanice stojí také restaurace McDonald´s, Karel Seifert ji jako ohrožení svého podnikání v gastronomii nebere. "McDonald´s má specifickou nabídku, která však nevyhovuje úplně každému. Například náš hamburger se s tím od McDonalda vůbec nedá srovnávat," říká a dodává, že každý z obou podniků mají svou klientelu a ta jeho je z hlediska kapacity čerpací stanice dostatečná.

BE 1

BE 2

Kamiony, kam se podíváš

Odpočívadlo Siřejovice bylo původně určeno hlavně pro kamionovou dopravu. "Nákladní automobily zde mají celkem 90 parkovacích míst, ale většinou jich zde parkuje daleko více," říká Karel Seifert. Viděli jsme to ostatně sami, když jsme k této čerpací stanici přijížděli a samotnou pumpu jsme kvůli parkujícím kamionům uviděli až na poslední chvíli. Ale jako problém je Karel Seifert nebere, protože právě řidiči kamionů patří mezi nejčastější zákazníky této čerpací stanice. Jinak se zde v sezóně často zastavují hlavně Němci, Holanďané nebo Belgičané, kteří míří na dovolenou na jih. Benzina v Sířejovicích je totiž v rámci dálnice D8 po "molce" u Ústí nad Labem hned druhou čerpací stanicí od německých hranic. 

Karel Seifert je se svým novým povoláním zatím spokojen. "Benzina je systémová společnost a já jsem byl na systém zvyklý. I když jsem teď vlastně podnikatel, podmínky spolupráce mě plně vyhovují," říká a dodává, že je spokojen i s funkčností, vzhledem i nabídkou služeb "své" čerpací stanice. "Chybí mi zde bankomat, se kterým se však při rekonstrukci výdejní plochy rovněž počítá," dodává.

Petrol Magazín

Aktuální vydání2023/06 Téma číslaBenzín E 10
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek