Čerpací stanice Benzina Hora svatého Šebestiána

Čerpací stanice roku, Benzina

Čerpací stanice měsíce Benzina Hora Svatého Šebestiána

820 metrů nad mořem

PEREX: Poslední čerpačka na silnici 7 vedoucí z Chomutova na německý Chemnitz dva kilometry před hraničním přechodem nese od konce loňského roku značku Benzina. V nadmořské výšce 820 m to její provozovatelka ani obsluha nemají jednoduché, zvláště v zimních měsících. Jak vidíte na fotkách, při naší návštěvě byla mlha a sněžilo, provoz pumpy to však nijak nepoznamenalo. Tady jsou na to totiž zvyklí.

Benzina - Hora

Srdcová záležitost

Hora Svatého Šebestiána číslo popisné 86 je čerpací stanicí již od roku 1995. Atypické zastřešení s boční ochranou na návětrné straně proti nepříznivému počasí, které je v tomto místě mnohokrát do roka bezpodmínečně nutné, charakterizuje středně velkou pumpu, kterou využívají jak domácí, tak němečtí návštěvníci a nezřídka také řidiči kamiónů, kteří směřují do Německa směrem na Chemnitz. Pumpu postavila a provozovala v devadesátých letech společnost Seta, v roce 2002 ji převzala společnost OMV a před dvěma lety Benzina. Koncem loňského roku zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce zázemí              a zastřešení a z kraje silnice 7 nyní na obě strany září nový totem v červenobílých barvách Benziny.

Zatímco vnitřní prostory čerpací stanice se změnily k nepoznání, nájemce se svými zaměstnanci zůstal. Petra Kvítková z Chomutova zde působí již od roku 2002 se svým manželem, od roku 2009 je pumpa napsaná na ni. I tak musela v rámci vnitřních propozic společnosti Benzina absolvovat při přechodu na nového majitele výběrová řízení, která nakonec vyhrála.

Je za to ráda, protože práce na čerpací stanici je pro ni tak trochu srdcová záležitost. I když povětrnostní podmínky na horské pumpě přináší zvláště v zimních podmínkách mnoho starostí, neměnila by. "Mě ta práce hrozně baví. Jsem neustále v kontaktu s lidmi, což je pro mou práci důležité, aby vám nechyběla zpětná vazba. Když je tady krásné počasí, hlavně cizinci to tady obdivují. A já se z toho těším s nimi. Prostě nádhera," říká Petra Kvítková, ale dodává: "Občas to tu samozřejmě není jednoduché. V zimě musíme odhrabovat sníh prakticky každý den. Jakmile jen trochu nasněží, už se k nám zákazníci nedostanou. Silnice se sice ošetřuje stále, ale někdy je takové počasí, že se její sjízdnost ani udržet nedá. A tak zde pomáháme při dopravních nehodách a poskytujeme jejich účastníkům teplé zázemí. Někdy je to tady hodně divoké." Není divu, že ve výbavě čerpací stanice nechybí traktor s pluhem, který obsluhuje syn nebo manžel paní Kvítkové. Ten pak má v nájmu další čerpačku Benziny v Litvínově, takže pumpařinou žije celá rodina.

Rekonstrukce čerpací stanice proběhla vloni během října a listopadu. Hotovo bylo prakticky za měsíc. "Museli jsme vyklidit celou pumpu, prakticky všechno se zbouralo, ale nyní je to nové, čisté a mnohem útulnější i praktičtější. I naši stálí zákazníci byli tou změnou velmi překvapeni. Samozřejmě příjemně," říká Petra Kvítková.

Benzina - Hora 7

Chráněná refýž, útulný shop

Netypické zastřešení čerpací stanice si pochvaluje obsluha i zákazníci. Ti první nemusí odklízet nánosy sněhu před chráněným vstupem do obchodu, ti druzí pak mohou v klidu natankovat v závětří, ať je počasí jakékoliv.

Na refýži najdete celkem tři dvojité čerpací stojany, nabídku pohonných hmot pak tvoří pouze benzín a nafta. Samozřejmě, že v prvním případě je najdete na kombinovaných stojanech pod označením Efecta 95 a Verva 100, ve druhém pak Efecta diesel a Verva diesel. I přes typické zimní podmínky nebyla v době naší návštěvy v nabídce arktická nafta, ale klasická zimní s aditivy, která dokáže odolat teplotám do -25°C. "Standardní a prémiové pohonné hmoty se prodávají tak napůl, o ty prémiové mají zájem hlavně cizinci, kteří si dokonce pořizují i naši tankovací kartu Easy, na kterou pak mají slevu až korunu z jednoho litru," říká Petra Kvítková a dodává. "Němečtí zákazníci hlavně vnímají kvalitu pohonných hmot a také si to pochopitelně umí spočítat."

V budoucnu by měl ještě refýž doplnit stojan na AdBlue, který využijí hlavně řidiči kamionů. Alternativní paliva jako CNG nebo LPG, popřípadě nabíjecí stojan pro elektromobily zde v plánu zatím nejsou. Stranou pak zákazníci najdou vysavač                a kompresor na dofouknutí pneumatik, mycí linku ani box zde z pochopitelných důvodů nenajdete.

Benzina - Hora 2

Skvělá káva i USB dobíjení

Za automatickými skleněnými dveřmi na fotobuňku je zákazníkům k dispozici malý, ale útulný a kompletně vybavený shop s velkoryse řešeným posezením, barovým stolkem, dvěma centrálně umístěnými regály a obrovskou lednicí s velmi širokou nabídkou nápojů. "I když shop je na první pohled malý, díky chladicí vitríně máme opravdu širokou nabídku nápojů," říká Petra Kvítková. U stěny vedle pokladen pak najdete samoobslužný kávový koutek, který je vybaven novým dotykovým kávovarem s bohatou nabídkou káv a nechybí ani horké kakao. Káva - speciálně vybraná směs robusty a arabiky - je opravdu skvělá a zákazník si ji může vychutnat v pohodlí shopu. Ke kávě, která je k dispozici pouze v kelímku, si navíc může prostřednictvím wi-fi připojení přečíst aktuality na svém mobilním zařízení nebo si je dobít. U každého stolku najdete konektory USB i standardní zásuvku.

V sortimentu čerpací stanice nic zásadního nechybí, zákazníci v regálech najdou základní zboží od cukrovinek, drogeriie, hraček až po potřeby pro motoristy. Nechybí ani samoobslužný automat na německé mýto. Velmi dobrým nápadem hned u dveří v impulzní zóně je chlazený regál s označením Hity měsíce, kde během naší návštěvy byly energetické nápoje Verva, balená voda Benzina a ledová káva v plechovce Benzina. "Ten energetický nápoj se prodává skvěle," pochvalovala si Petra Kvítková a dodala, že svou roli v tom hraje i jeho umístění hned               u vstupu do shopu.

Hot dogy provoní celý shop

Součástí velkorysého zázemí je kancelář, přípravna, sklad i sociální zařízení, kam se vstupuje ze shopu, což je samozřejmě dobře pro obsluhu čerpací stanice, která tak může zkontrolovat, zda odtamtud někdo něco neodcizil. Toalety byly v době naší návštěvy čisté a voňavé, což rovněž přispívá ke spokojenosti zákazníků.

V nabídce jídel je nyní k dispozici nabídka balených baget a různých typů hot dogů. Na ten jsou u Benziny pyšní. "Párky si necháváme speciálně vyrábět. Je v nich 90 procent masa a chuťově jsou skvělé. Je možné je dochutit několika typy dresinků. Když se v shopu spustí grill, málokdo odolá," pochvaluje si Petra Kvítková a dodává: "Mně se ten koncept líbí. Je to rychlé, není kolem  toho moc práce a lidem to chutná. Když jsou zde nápory zákazníků - hlavně na jaře - a my nevíme kam dříve, je taková forma rychlého občerstvení optimální."

V budoucnosti bude nabídka rozšířena o zapečené panini, sendviče, polévky a hlavní jídla tak, aby pokryla zájem všech zákazníků, včetně řidičů kamionů. "Benzina má samozřejmě své standardy, které zákazníci vyžadují.  S centrálou pravidelně komunikujeme, a když se něčeho prodává více, lze se na určitých úpravách sortimentu domluvit. Tady například ve větší míře prodáváme lázeňské oplatky nebo nabízíme velká balení limonád v PET lahvích," vysvětluje Petra Kvítková.

Benzina - Hora 9

Genderově vyvážená obsluha

Petra Kvítková zaměstnává celkem šest lidí - tři muže a tři ženy. To vypadá jako příkladná genderová vyváženost, ale v tomto případě je to nutné s ohledem na drsné horské podmínky. Pumpa má otevřeno nonstop, a tak se na dvanáctihodinové směně střídají tři páry. Všichni se domluví německy, což je v této lokalitě velice důležité. "S německými zákazníky se tak samozřejmě lépe komunikuje a oni to navíc mají rádi, když si mohou popovídat," říká Petra Kvítková, ale současně s tím dodává, že kvůli tomu odchází hodně zaměstnanců pracovat do Německa. "To je tady častý problém                   a sehnat někoho nového je docela složité."

Nejčastějšími zákazníky jsou na této horské pumpě kamióny a němečtí zákazníci, kteří si jedou nakoupit do chomutovského Globusu nebo zalyžovat na Klínovec. "Češi tvoří deset, nejvýše dvacet procent našich zákazníků. Tudy se totiž jezdí do aquaparku v Marienbergu," říká Petra Kvítková a dodává, že na léto se ještě chystají dodělat venkovní posezení. "Když je dobré počasí, je tady v létě krásně a zákazníci se pak rádi zdrží."

 Benzina - Hora 4

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/2 Téma číslaKaminová doprava
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek