KM-PRONA Liberec

Čerpací stanice roku, KM-PRONA a.s.

Před dvěma lety byla otevřena 36. čerpací stanice českého řetězce KM-PRONA na Vratislavické ulici v Liberci-Rochlicích hned vedle supermarketu Lidl. Její součástí je nejen mycí linka, ale také prostorný shop a restaurace nového konceptu MonzaCafé, a tak pumpa láká zákazníky ze širokého okolí nejen na tankování paliva. Na doporučení jsme se tam jeli podívat.

otvírák - příjezd - užší

Původně na tomto místě stála čerpací stanice Esso, která se před lety přeměnila na Agip. Jenže celý ten objekt patřil soukromému majiteli, který s lidmi od Eni nenašel společnou řeč, a tak mu italský řetězec vypověděl smlouvu. Tři roky zde bylo zavřeno, než se objektu ujala česká společnost KM-PRONA, která na českém retailovém trhu s pohonnými hmotami působí od roku 2004. Pumpa na Vratislavické ulici se stala 36. položkou jejího řetězce a zároveň prošla rozsáhlou rekonstrukcí, při které nezůstal téměř "kámen na kameni". Mnohá zde uplatněná řešení pak začaly postupně přebírat i ostatní čerpací stanice řetězce KM-PRONA, takže lze říci, že liberecká pumpa je dnes v podstatě "výkladní skříní" této společnosti.

příjezd + totem

Nájemce s 35letou praxí

Vedení čerpací stanice se ujal Václav Šimon, zkušený matador, který se pohybuje v petrolejářské branži již bezmála 35 let a dnes by si mohl užívat zaslouženého důchodu. "Už za minulého režimu jsem dělal na největší pumpě v Liberci u Benziny na Chrastavské ulici. V roce 1992 se Benzina rozhodla, že dá pumpy do nájmu, tak jsem se přihlásil do konkurzu. Uspěl jsem a od té doby jsem pracoval pro Benzinu jako nájemce čerpací stanice. V roce 2008 jsem tam skončil. Pak jsem se pět let snažil s dcerou provozovat restauraci, ale moc to nefungovalo. Takže jsme ji prodali a já myslel, že už si budu užívat důchodu," vypráví nám Václav Šimon. "Pak přišla dcera s tím, abych si ještě vzal pumpu. Já mezitím přestavěl chalupu, ale už jsem neměl co dělat, člověk je navíc zvyklý být mezi lidmi, a ne pracovat na zahradě. Tak jsem to tady vzal," dodává napůl spokojeně a napůl odevzdaně.

p. Šimon

Do modrých barev společnosti KM-PRONA oděná pumpa působí, jako by byla po rekonstrukci otevřena před pár dny. I když vrchol Ještědu ještě pokrývá sníh, dole v Liberci se již začíná nesměle ozývat jaro. To se většinou ukáže, co napáchala vláda paní zimy, která byla letos obzvlášť krutá. Jenže na této čerpací stanici její působení vidět není. Všechno je venku čisté a stejný dojem na vás udělá i interiér čerpací stanice, která není od čtyřproudé rychlostní silnice na Jablonec příliš vidět. O to příjemnějším překvapením je, když k ní zezadu přijedete. "Je to tu moc hezky postavené. Sem každý rád zajede, tady si lidé dávají schůzky a stavují se zde i Pražáci nebo Děčíňáci, protože je to kousek od dálnice. Všechno to končí tady," pochvaluje si Václav Šimon.

Čerpací stanice má samozřejmě otevřeno non-stop a její služby i provoz zajišťuje celkem 18 zaměstnanců. Jsou to všechno zástupkyně ženského pohlaví s výjimkou kuchaře a dvou placařů. Na jedné denní směně jich zde pracuje pět včetně placaře, který má na starosti také obsluhu mycí linky. Většina zaměstnanců je stálých a je tady dlouho. Pokud je třeba sehnat někoho nového, je to docela problém, ale s tím dnes bojují všichni a všude.

Prodej pohonných hmot řídí centrála

Prodej pohonných hmot má na starosti KM-PRONA stejně jako servis stojanů značky Tatsuno nebo servis nádrží. Václav Šimon jen hlídá, aby všechno fungovalo. V nabídce jsou následující produkty: aditivovaná motorová nafta DieselPro, aditivovaná motorová nafta bez biosložky DieselProPlus, bezolovnaté benziny oktanového čísla 95 a 98 a navíc směs ethanolu a benzínu E85. Nejen pro řidiče kamionů je samozřejmě k dispozici také kapalina AdBlue a navíc jsou na refýži také výdejní stojany s kapalinou do ostřikovačů. Zákazník si tak může doplnit ostřikovače pouze takovým množstvím, které skutečně potřebuje, a nemusí přemýšlet, co bude dělat s poloprázdným plastovým obalem. Pokud chce i zavřené balení, na pumpě je tento produkt k dispozici také. Palivo, které KM-PRONA bere většinou od Unipetrolu, prodává s certifikátem "Pečeť kvality" od společnosti SGS a s jeho jakostí nejsou sebemenší problémy.

kapalina + stroj + kamerystojan

Kromě vlastních zákaznických a slevových karet KM-PRONA, na které lze uplatnit při platbě v hotovosti slevu 30 haléřů na litr, akceptuje čerpací stanice samozřejmě všechny běžné kreditní i debetní karty, karty CCS, a pak také karty UTA a DFC. U některých čerpacích stanic lze použít i karty DKV, v Liberci však zatím ne.

 

V restauraci se dveře netrhnou

pult s bagetami + detail

Monza kafé prodavačka

pult + restaurace

Zatímco u prodeje pohonných hmot z hlediska cen i sortimentu nemá provozovatel žádnou volnost podnikání, v shopu a restauraci si to může vynahradit. Když jsme si s Václavem Šimonem povídali během dopoledne v pracovní den, byl zde stále čilý provoz. "Já bych řekl, že je zde tak 60 procent stálých hostů, kteří sem jezdí. Ti ke mně jezdili, už když jsme měli na Chrastavské taky bistro. A teď jezdí sem, protože tam bistro zavřeli. Zbytek je skladba různých lidí, jak cestují okolo, nebo pracovníků, kteří sem chodí třeba odvedle na svačiny," říká Václav Šimon.

shop - žluťák + prodavačka

Tato čerpací stanice uplatnila navíc jako první v síti koncept s obchodním názvem MonzaCafé. Jedná se o spojení restaurace a kavárny, kde zákazník najde nejen poctivou domácí kuchyni, ale také sladké i slané pečivo včetně dortů a navíc skvělou kávu. V poslední době se čerpací stanice předhánějí s nabídkou opravdu dobře udělané kávy z kvalitních surovin. KM-PRONA není výjimkou. Jejím dodavatelem je regionální pražírna Gemini Espresso z Jablonce nad Nisou, která dodává do sítě KM-PRONA hned tři druhy výběrové italské kávy: Portofino (100% arabica), Ferrara (70% arabica, 30% robusta) a Monza (50% arabica, 50% robusta). Základní espresso přitom stojí pouhých 29 korun.

Jedním ze zaměstnanců čerpací stanice je také kuchař, který vaří jídla z čerstvých surovin a denně připravuje tři polévky  a čtyři až pět hotových jídel v objemu 15-20 porcí. Nechybí ani oblíbený sortiment českých restaurací - smažený sýr a řízek. A také si zde vyrábí vlastní čerstvé bagety a pečou dorty. Teplá jídla jsou k dispozici 24 hodin denně, najíst se zde můžete třeba ve dvě ráno. "Loni v létě jsme rozšířili prodej na bistru o ovocné a zeleninové smoothie," popisuje Václav Šimon specialitu svého podniku a dodává, že v létě nabídku rozšíří i o točenou zmrzlinu. Už prý koupili stroj z Opočna a mají na mraženou pochoutku své vlastní recepty. Točenou zmrzlinu ocení nejvíce děti, pro které je v rámci restaurace k dispozici také pěkný, velký hrací koutek. Prostřednictvím wi-fi se lze připojit i na internet, takže čekání na partnera nebo kolegu si návštěvník může zpříjemnit surfováním po sítích na svém notebooku nebo tabletu.

smoothies

dětský koutek + červené sedačky

Skvělé místo pro schůzky i obchodní jednání

Restaurace je nekuřácká, najdete zde malé stolky pro dva až čtyři hosty stejně jako útulné boxy. Interiér je laděný do šedé a béžové barvy, pěkně s tím kontrastují červené sedačky. Příjemnou atmosféru umocňuje decentní osvětlení šetrnými LED žárovkami a přírodní zeleň. Stejně příjemně, originálně a čistě působí také sociální zařízení, které najdete okamžitě podle osvětlené cedule u stropu v rohu restaurace hned za barem. Autorem designu přitom není žádné věhlasné architektonické studio, ale vychází přímo z dílny retailového oddělení společnosti KM-PRONA.

Součástí restaurace je i venkovní posezení, kde přes zimu sedí nejvýše pár závislých kuřáků. "Přes zimu proto část zahrádky používáme jako parkoviště. Když Liberec zasype sníh, je zde málo místa," vysvětluje Václav Šimon a dodává: "Jak se udělá hezky a teplo, v tom samém designu se postaví ještě druhá půlka od dveří k refýži."

Monza kafé

Česká prémiová pumpa

Provoz restaurace na čerpací stanici si Václav Šimon na rozdíl od předchozí štace pochvaluje. "Pohonné hmoty nejdou za námi, ale za majitelem, my máme nájemní smlouvu, na jejímž základě dostáváme provizi z prodeje pohonných hmot. Shop je náš a koresponduje skoro 50 na 50 s občerstvením," říká. Navíc je zde k dispozici také myčka, kde vám placař automobil předmyje. Technologii dodala firma Wash Servise, základní mytí přijde na solidních 79 korun. Mimochodem, placař, mezi jehož povinnosti patří i tankování na přání, není na našich čerpacích stanicích zrovna standardem. Svého času se tím chlubil Shell, tahle služba totiž posunuje úroveň čerpací stanice o stupínek výše.

myčka

Na čerpací stanici KM-PRONA v Liberci lze jen stěží najít nějaké nedostatky. Řidiči tankují u moderních a čistých stojanů, řidičkám pomůže s doplněním paliva nebo umytím předního skla ochotný placař, který také (zde s úspěchem) dbá, aby všude bylo čisto a uklizeno, nebo předmývá automobily před vjezdem do myčky. V shopu a restauraci vás pak obslouží milá a kvalifikovaná obsluha. Především restaurace staví tuto čerpací stanici na výrazně vyšší prémiovou úroveň. To samé lze říci i na adresu sociálního zařízení. Zároveň nechybí ani dětský koutek, vynikající káva a venkovní posezení.

wc + dveře


KM-PRONA Liberec, Vratislavická ul.

Provozní doba: Nonstop

Nabídka produktů: Natural 95, Natural 98, aditivovaná motorová nafta DieselPro, aditivovaná motorová nafta bez biosložky DieselProPlus,  Ethanol E85, AdBlue, kapalina do ostřikovačů

Služby: Prodejna, restaurace s obsluhou, placař, parkoviště, dětský koutek, mycí linka, wi-fi, toalety, vysavač, kompresor, pražená káva, automat na kávu

Počet zaměstnanců: 18, stálí


 

Petrol Magazín

Aktuální vydání2021/06 Téma číslaCausa AdBlue
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek