Benzina Devět křížů

Čerpací stanice roku, Benzina Devět křízů

 Benzina Devět Křížů je taková česká motoristická Mekka. Čerpací stanice na 166. km dálnice D1 za dva roky oslaví 40. narozeniny. Ve své době to byla jedna ze tří čerpacích stanic na trase Praha - Bratislava. Kolaudační rozhodnutí zde proběhlo v roce 1979 a od té doby slouží dvě proti sobě stojící pumpy veřejnosti. Za dobu své existence samozřejmě hned čtyřikrát prošly rekonstrukcí. Nejdéle zavřeno měly letos, kdy zde probíhala renovace dálnice a k oběma pumpám se nedalo zajet.

čs-9k3

Podle polského konceptu

Unipetrol tuto nucenou přestávku využil k tomu, aby na obou čerpačkách udělal další důkladnou rekonstrukci. Kompletní proměnu prodělal hlavně interiér podle nového konceptu Stop Café 2.0, který vznikl v Polsku a který dnes najdete i na čerpacích stanicích Orlen a Star u našeho severního souseda. V České republice byl tento koncept uplatněn poprvé právě zde u Devíti křížů a nutno dodat, že interiér shopu působí vzdušným i útulným dojmem zároveň. K tomu výrazně přispívá            i rafinované osvětlení kombinující strojní světla LED a lampy visící nad jídelními stoly. Povedené jsou i zelené plochy pod stropem doplněné obrazy ovoce a zeleniny. I když nejrůznějších materiálů i barev je v interiéru poměrně hodně, není to nijak přeplácané a vše naopak působí příjemně a harmonicky. Zvenku si nelze nevšimnout nové atiky a nápisu Benzina bez dodatkového značení Plus. Výraznou novinkou je pak dřevěné obložení vchodu ve stylu žaluzií s nápisem Stop Café.

Jinak je vidět, že návrh shopu se řídil optimálním rozmístěním impulsního zboží v hlavním toku zákazníků. Při vstupu do shopu totiž doslova narazíte na mrazicí box firmy Algida. Zmrzlina v letních měsících jistě přijde vhod… Když pokračujete přímo k pokladně, nemůžete minout chladicí box s názvem "Hit měsíce" s nápoji od firmy Mattoni včetně limonády Spritz, na kterou je nyní televizní kampaň. A konečně okolo obou pokladen jsou chytře rozmístěné cukrovinky se světelným zvýrazněním kokosové tyčinky Margot, která byla v akci. Výborný nápad! Zákazníci jistě v horkých letních dnech ocení                  i obrovskou krytou přístěnnou chladicí vitrínu, ve které najdou nepřebernou nabídku nealkoholických nápojů včetně ledové kávy či čaje a energetických drinků.

Novou stanici jsme navštívili jenom týden po slavnostním otevření a stále zde ještě nebylo všechno hotovo. Do oči nás ťukly třeba polské nápisy na odpadkových koších, úplně perfektní nebyla ani obsluha, která je po rekonstrukci kompletně nová. Pumpa má ostatně i nového provozního.

čs-9k 9k-11

 Špičkové kuchyňské technologie

Návštěvníci čerpací stanice mají k dispozici tři pokladny. U prvních dvou se platí za pohonné hmoty a věci ze shopu, u třetí je občerstvení. To by mělo být chloubou nově otevřené čerpací stanice. Obsluha má k dispozici špičkové vybavení včetně dvou turbogrilů, které dokážou udělat hamburger včetně křupavé kůrky za dvě minuty. Nechybí odšťavňovače pro fresh džusy, konvektomat a další pomůcky. Až přijde jednomu škoda, že se zde vaří pouze z dovezených polotovarů. Nabídka jídel je však docela široká od míchaných vajec k snídani (od 6.00 do 10.00) přes čerstvé saláty a polévky až po devět hotových jídel ze stálé nabídky, která stojí od 119 do 169 korun (od 10.00 do 20.00).

Chloubou místního menu je podle provozního Michala Duška (30 let) hamburger s hranolkami, který obsluha připraví přímo před vámi. Krátká doba od slavnostního otevření se však zřejmě zatím nejvíce projevila v tom, že nový personál ještě nenabyl dostatek zkušeností a příprava jídel tak trvá příliš dlouho. Pokud by zájemců o hamburger bylo více za sebou, fronta by se zřejmě neúnosně protáhla… Tohle by si asi vedle v KFC dovolit  nemohli…

Zákazníci si jídlo mohou sníst u stolků na straně vstupních dveří nebo na baru vedle, popřípadě na zahrádce kryté slunečníky, na kterou se chodí skleněnými dveřmi proti vstupu. Vedle nich pak stojí dobře vybavený samoobslužný nápojový bar s automaty Franke. I když má káva skvělou chuť, všichni cestovatelé zde asi nebudou nadšeni. Kávu připravenou                z čerstvě umletých zrnek kvalitní kávové směsi nebo latté či cappuccino s bohatou pěnou z čerstvého mléka si totiž vychutnáte pouze z papírového kelímku s dřevěným míchátkem namísto lžičky.

Trochu mě zarazila absence větší vinotéky, která by možná mohla zaujmout všechny, kteří jedou z Moravy a přitom tak nějak zapomněli na lahev dobrého moravského jako ideální dárek pro své blízké… Nechyběly naopak poměrně dobře vybavené stojany s tvrdým alkoholem. Mezi netradiční sortiment patřily karetní hry a hlavolamy, které obsadily celý stojan, milovníky zvířat ale zarmoutí absence psího a kočičího žrádla. Ale skladové prostory nejsou největší, a zboží se tak vozí prakticky denně. Nabídku služeb této čerpací stanice časem rozšíří ještě pomůcky pro mobilní telefony a tablety (nabíječky, powerbanky, sluchátka, kabely apod.). Už nyní se ale zákazníci mohou bezplatně prostřednictvím wi-fi připojit na internet.V rámci konceptu Stop Café se povedly také toalety s atraktivní zelenou tapetou, které po týdnu samozřejmě voněly novotou.  Aby jim to vydrželo.

čs-9k2 9k-10

 Kompletní sortiment

Čerpací stanice patří společnosti Unipetrol, ale stojí na pozemku ŘSD. Tato státní organizace vlastní i příjezdové komunikace stejně jako přilehlá parkoviště a pozemek zde pronajímá i firmě provozující v bývalém motorestu rychlé občerstvení KFC, které má dnes v čerpací stanici zdatného konkurenta. Poměrně úzký prostor mezi dálnicí a lesem donutil architekty k podélnému uspořádání stojanů na refýži vůči shopu, které spojují průhledné zastřešení. Novinkou je plot, který odděluje čerpací stanici od přilehlého lesa. "Ten už tu měl stát dávno. Kvůli zvěři," říká nám manažer Benziny Josef Sobotka, který na pumpu u Devíti křížů přijel kvůli posledním dodělávkám a retuším.

K dispozici je šest stání pro tankování tekutých pohonných hmot pro osobní automobily, dvě oddělená a samostatně zastřešená stání s naftou pro nákladní automobily včetně stojanu na kapalinu AdBlue. Dvě stání zde najdou i majitelé automobilů na CNG. Poslední krajní stání je pro ty, kteří si potřebují dofouknout pneumatiky. K dispozici je kompletní sortiment paliv od Unipetrolu s aditivy od nových paliv Efecta až po prémiová paliva Verva. Ceny pohonných hmot se z centrály mění prakticky denně, podzemní tanky jsou pak doplňovány pohonnými hmotami dvakrát do týdne. Nabídka energií a provozních kapalin je již kompletní, v dlouhodobém plánu je ještě dobíjecí stanice pro elektromobily.

9k5 čs-9k4

První štace

Provozní Michal Dušek je z Brna a po čerpacích stanicích se pohybuje už deset let. Na začátku kariéry stál za pokladnou čerpací stanice Agip a Benzina u Devíti křížů je jeho první v pozici provozního. Profesní předpoklady ji vést má i díky absolvování učebního oboru kuchař-číšník, protože jeho hlavním úkolem je vedení shopu, zatímco o pohonné hmoty se stará spíše Benzina samotná. Jenže začátky bývají krušné a problémy byly i zde. Po několika dnech od otevření si už dokonce myslel, že s tím praští. "Dodavatelé vůbec neplnili dohody, měli jsme obrovské problémy s naskladněním zboží ještě před otevřením," říká nám Michal Dušek a dodává, že nyní už je to lepší a všechno si tak nějak "sedá".

Michal Dušek zaměstnává na čerpací stanici dvanáct žen a jednoho placaře, který se stará o všechno venku. Všichni jsou místní nebo z Brna. Pumpa je otevřena nonstop a jednotlivé směny se střídají po dvanácti hodinách. V noci se pak na pumpě točí čtyři zaměstnanci. "Chci dát práci lidem, kteří o ni stojí, a chci jim ukázat, že do práce se nechodí jenom vydělávat peníze, ale také za zábavou a dobrou partou," věří v kouzlo své osobnosti Michal Dušek, kterému se tím tak trochu splnil sen. Zatím je odhodlaný udělat pro to všechno, co bude v jeho silách. Když jsme ostatně vstoupili do shopu, obsluhoval právě zákazníky v sektoru občerstvení.

Čerpací stanice u Devíti křížů je pilotní v rámci nového konceptu Stop Café 2.0. Postupem času se podobným způsobem promění všechny čerpací stanice Benziny, samozřejmě s ohledem na své dispozice. Pokud budou vypadat jako tahle u Devíti křížů, mají se zákazníci tradiční české značky v polském vlastnictví na co těšit.

9k-7

TEXT: Jiří Kaloč9k6

FOTO: autor

 

Petrol Magazín

Aktuální vydání2021/06 Téma číslaCausa AdBlue
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek