Komplexní revitalizace výroby a inovace produktového portfolia

Projekt roku – Suroviny a Produkty, TATSUNO EUROPE a.s.

Komplexní revitalizace výroby a inovace produktového portfolia

Málokdo by při pohledu na skromnou továrnu Tatsuno Europe posazenou do svahu na okraji Blanska řekl, že patří ke světové špičce ve výrobě výdejních technologií pro čerpací stanice.

Tatsuno 6

Většina produkce jde na export

Převážná většina stojanů z produkce blanenské továrny jde na export. Každý den je využívají řidiči automobilů prakticky v celé Evropě od Portugalska po státy bývalého Sovětského svazu. Největším trhem je v současné době Itálie, kam míří zhruba třetina výrobků, dále pak putují hlavně do Francie, Rakouska, na Slovensko nebo do Ruska. Každý měsíc se z Blanska expeduje na 150 stojanů, z toho zhruba třetina na LPG a stále častěji na stlačený zemní plyn CNG.

Tatsuno 9+4

TATSUNO - třetí největší producent na světě

Společnost Tatsuno Europe je dcerou japonského koncernu Tatsuno. Původně byla založena v roce 1993 jako ryze česká firma pod názvem Benč dvěma společníky Zdeňkem Černoškem a Jaroslavem Sehnalem. Podnik byl postaven na nasmlouvaných technologických komponentech od vyspělých světových výrobců, které se následně montovaly do výdejních stojanů vlastní konstrukce. Jedním z klíčových dodavatelů byla právě firma Tatsuno. Jejímu vedení se líbilo, že Češi jsou schopni vyrábět stojany ve špičkové kvalitě. Rozhodli se proto do Benče vstoupit − nejdříve koupili třicetiprocentní podíl, který v roce 2010 navýšili na 70 procent a pod názvem Tatsuno Europe se blanenská továrna stala důležitou základnou koncernu pro expanzi do Evropy.

Koncern Tatsuno je považován za třetího největšího výrobce výdejních technologií na světě. Tatsuno dohromady vyrobí okolo 20 tisíc čerpacích stojanů ročně a zaměstnává 1500 lidí, z toho 800 v domovské továrně v Yokohamě. Zbytek pak v dalších devíti pobočkách, například v Číně, Indii nebo na Novém Zélandu a také v Blansku.

Zde v současné době pracuje 62 lidí plus 15 zaměstnanců je ve 100% vlastněné společnosti Speed Czech. Ta zajišťuje komplet servisní, ale i prodejní činnost v České republice. Tatsuno Europe plánuje v letošním roce vyrobit na 1800 výdejních stojanů za 230 miliónů korun, což je zhruba o 15 % více oproti loňsku.

Tatsuno 5

Inovace pro překonání krize

Firmu paradoxně vnitřně velmi posílila nedávná ekonomická krize, kdy jí během dvou let klesl obrat. Vedení firmy společně s japonskou matkou čelili krizi mimo jiné i inovací svých výrobků, ale též modernizací výroby, která přinesla zvýšení produktivity výroby i výsledné kvality výrobků.

Společnost Tatsuno Europe tehdy uvedla na trh novou řadu stojanů BMP 4000 Ocean Euro Combi, které slouží k výdeji kapalných ropných produktů spolu s doplňkovými kapalinami, jako jsou AdBlue či směs do ostřikovačů, a výdejním modulem LPG a CNG. Design i konstrukce stojanů vzniká v Blansku, jelikož evropské normy se od asijských v mnohém liší. Předností stojanů je vedle jejich špičkové kvality a spolehlivosti také rychlejší odbavení zákazníků čerpacích stanic, neboť umožňují současný výdej pohonných hmot i doplňkové kapaliny. Nový moderní systém návinu výdejních hadic s dosahem téměř 5 m zajišťuje pohodlné tankování a manipulaci s hadicí. Stojany jsou vyráběny individuálně na zakázku každého zákazníka a vyrábí se s celou škálou příslušenství. Stojany se setkaly na straně zákazníků s mimořádným zájmem a na vlně úspěchu se v současnosti veze i současná nástupnická řada stojanů osazených pistolemi vlastní produkce.

Tatsuno 1+2

Komplexní revitalizace výroby

Podmínkou pro udržení kroku se světovou špičkou je moderní výrobní základna. Od převzetí majority japonským partnerem v roce 2010 prakticky celá výroba prošla zásadními změnami. Podstatně se proměnilo výrobní technologické vybavení a dnes řada provozů využívá nejmodernějších hi-tech zařízení. Jako první bylo nutné vybudovat vlastní lakovnu, aby se Tatsuno Europe oprostilo závislosti na dodávkách z kooperací a získalo plnou kontrolu nad kvalitou provedení veškerých povrchových úprav. Podstatou realizace vlastního supermoderního provozu povrchových úprav byla především úspora ve výrobních nákladech, které se promítají do ceny finálního výrobku.

Kompletní rekonstrukcí prošla montáž, která společně s nasazením CNC strojů výrazně pomohla lidem ulehčit práci a hlavně přinesla ve výsledku podstatné zvýšení efektivity výroby. Do Blanska přijeli z mateřské společnosti experti na řízení výrobních procesů, kteří pomohli i zdánlivě nepodstatnými maličkostmi, jako je třeba rozmístění pracovních pomůcek, či zásobníků se spojovacím materiálem a součástkami, a účinně optimalizovat montážní práce. Výsledným přínosem byla úspora montážního času až o jednu třetinu!

Tatsuno 3+12

Certifikovaná zkušebna

Posledním, ale podstatným krokem k získání maximální autonomie bylo vybudování jedné z nejmodernějších zkušeben výdejních stojanů. Zkušebna má dvě pracoviště, venkovní zkušební standy pro ověřování výdeje LPG a CNG, vnitřní pracoviště slouží pro měření výdeje kapalin. Dva operátoři jsou schopni prověřit veškerý výrobní sortiment stojanů v celé šíři od klasických pohonných hmot benzínu, nafty, přes alternativy v podobě E85 či B100, až po plynná media LPG a CNG.

Kapacita zkušebny s rezervou postačuje pro celkovou výrobní kapacitu továrny, kdy je měsíčně schopna ověřit 300-400 měřičů, to je cirka 150-200 stojanů. Zkušebna je díky certifikaci Českého metrologického institutu takzvanou notifikovanou osobou. Kromě pravidelných měsíčních kontrol sem zajíždějí pracovníci ČMI navíc provádět vlastní zkoušky účinnosti systémů rekuperace par, což mimo jiné svědčí o komplexnosti a vysoké technické úrovni nové zkušebny.

Tatsuno 8+10

Pohled do budoucnosti

Obavy o budoucnost blanenští nemají. Přestože se stále více začínají prosazovat alternativní pohony, především elektromobily, minimálně dalších dvacet let budou dominovat klasické pohonné hmoty, jež budou čerpací stanice vydávat prostřednictvím klasických výdejních stojanů. O tom svědčí i rostoucí zájem o novou řadu výdejních stojanů OCEAN s moduly výdeje LPG a v poslední době především CNG. Tatsuno se na vzdálenou budoucnost již dnes připravuje a například letos na veletrhu Uniti Expo ve Stuttgartu představili plnicí stojan na vodík vlastní konstrukce.

Tatsuno 11

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/03 Téma číslaUNITI
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek