Samoobslužné mycí centrum First Stop Jihlava

Projekt roku – Čerpací stanice, Myčky, Shop a Gastro, Automax/APL CARS s.r.o.

Samoobslužné mycí centrum First Stop Jihlava

Pod přípojkou na dálnici D1 vyrostlo na kraji krajského města na hranicích Čech a Moravy přímo u řeky Jihlavy nové samoobslužné mycí centrum společnosti Apl Cars, která ve zdejším regionu provozuje již zaběhlý pneuservis, autoservis a ruční mytí vozidel.

First Stop 0

Volba padla na AutoMax

Mycí centrum bylo otevřeno 18. prosince, takže v době našeho rozhovoru se spolumajitelem a jednatelem firmy Apl Cars Patrikem Linhartem začátkem března ještě vonělo novotou. Nejdříve nás samozřejmě zajímalo, co vedlo úspěšného podnikatele v oblasti automotive k této úplně jiné aktivitě. "Provozujeme v Jihlavě již více než deset let pneuservis, autoservis, rychloservis a ruční mytí vozidel, a protože bezkontaktní mytí začíná být velkým trendem, rozhodli jsme se rozšířit naše aktivity také o tuto službu," vysvětluje Patrik Linhart. Ostatně kvůli provozování ručního mytí vozidel spolupracuje firma Apl Cars již sedm let s firmou AutoMax, a tak zřejmě jako první kontaktovali právě brněnskou pobočku firmy Walmsley enterprises international neboli AutoMax, která prodává a instaluje mimo jiné kartáčové mycí linky a samoobslužné mycí boxy. Nebyla to ale jediná možnost, testovali i nabídky jiných dodavatelů. Procestovali kvůli tomu celou Českou republiku a vyzkoušeli všechny dostupné technologie. Ukázalo se nakonec, že za relativně kompromisní částku i s ohledem na kvalitu mytí je zařízení Mix společně s chemií Ma-Fra nejschůdnější variantou. 

First Stop 1

Lukrativní lokalita

Důležitá byla i volba pozemku. Pro mycí centrum si vytipovali hned několik lokalit, ale volba nakonec padla na místo pod přivaděčem k dálnici D1 přímo u řeky Jihlavy, který si pronajali na 15 let. Nájem v této lokalitě není nejmenší, provozovatelé mycího centra mají dobře propočítanou návratnost. "Jelikož v oboru dělám už 20 let, jsem si celkem jistý, že se nám tato investice vrátí. Ostatně, když řeknete v Jihlavě jméno Linhart, lidé si jej spojí s automobily a pro nás je pak jednodušší vstupovat na trh s novým produktem," dodává Patrik Linhart.

First Stop 2

Čtyři boxy stačí, …

A tak během necelého půlroku vyrostlo na břehu řeky hned vedle cyklostezky úhledné mycí centrum v barvách značkového (Bridgestone) pneuservisu First Stop, který v Jihlavě provozuje právě firmy Apl Cars Patrika Linharta. Centrum nabízí čtyři samoobslužné boxy se světlou výškou 3,10 m a podlahovými rošty rozměru čtyři krát jeden metr. V jednom boxu je pak namontováno unikátní spodní mytí vozidel. Zákazníci ještě mají k dispozici vysavač a zajímavou pračku koberců, která se zatím pomalu, ale jistě stává další rozšiřující službou čerpacích stanic a mycích center. "Na jednu stranu je zde omezený prostor, na druhou pak máme statistiky, které říkají, že jeden box zvládne obec pro 5000 obyvatel. Vzhledem k tomu, že jedno podobné mycí centrum již v Jihlavě stojí, představují tyto čtyři boxy optimální počet," vysvětluje Patrik Linhart, který si všechny detaily mycího centra vymýšlel sám, a je třeba podotknout, že se mu to povedlo. Příjezdová komunikace je dostatečně dlouhá i pro případ, že by se zde tvořily fronty, mycí boxy jsou přitom dostatečně široké pro dobrou manipulaci s tryskou a dostatečný odstup od vozidla. Lze očekávat, že na jaře na všech nedlážděných plochách vyraší tráva a červeno-bílé mycí centrum se zahalí do zeleně. "Protože je hned vedle cyklostezka, chystáme tady sezení a také nějaké vyžití pro děti, což by mohlo být třeba pískoviště nebo trampolína. Už nyní si sem ostatně chodí cyklisté mýt kola nebo si to jen tak prohlédnout a pak přijedou i autem, aby si to vyzkoušeli."

First Stop 10

U řeky a bez vlastní čističky

V souvislosti s řekou Jihlavou se pochopitelně nabízí otázka, jak je to s odpadní vodou. Myčka totiž nemá vlastní čističku. "Chemie, kterou používáme, je ekologicky odbouratelná a při velkém zředění navíc není nebezpečná pro životní prostředí. Když jsme si to zjišťovali, dostali jsme od správy kanalizací informaci, že tady není čistička potřeba. Ale máme tu samozřejmě přísný zákaz mytí motorů a musíme zde mít také svoji kanalizační šachtu kvůli odběrům," vysvětluje Patrik Linhart.

First Stop 9

Předmytí pod nízkým tlakem

Mycí centrum je otevřené ve dne v noci, sedm dní v týdnu, ale jen ve špičce je zde přítomna obsluha, která vám pomůže nejen radou, ale i s případným mytím. Počítá se dokonce i s tím, že po dohodě umyje celý automobil, zatímco zákazník (v tomto případě spíše zákaznice) se může posadit a dát si kávu nebo nějakou cukrovinku z automatu v přilehlém objektu. Většina zákazníků však hodlá umývat svůj automobil vlastnoručně a k tomu mu box nabízí celkem čtyři programy, respektive šest, pokud vjede do jediného boxu se spodním mytím. Tlak ostřikovačů je v myčce nastavený na 100 barů, což je pro mycí efekt dostatečné a zároveň je to zcela bezpečné, aby se tlakem vody nepoškodily některé části vozidel. Polovinou úspěchu kvalitního umytí automobilu je vedle dobrého zařízení i chemie, kterou pro jihlavské mycí centrum dodává firma Ma-Fra, jejímž distributorem pro ČR je rovněž firma AutoMax.

First Stop 11

První program je netradiční a není dobré jej vypustit. Předmytí se totiž neaplikuje pod vysokým, ale nízkým tlakem. To pomáhá k tomu, aby nanášená směs byla v dostatečné koncentraci. Zákazník tak bezpečně odmyje hmyz, zbaví povrch mastnot, ale přitom nehrozí sebemenší poleptání nebo narušení laku či chromovaných částic.

Následuje šamponování a práškování s abrazivními částicemi, které zásadně zvyšují efekt odstranění špíny, na druhou stranu jsou však tyto částice vždy měkčí než lak, takže nikterak nenarušují povrch vozidla. "Byli jsme dokonce kvůli této technologii osloveni autosalony, které by si u nás chtěly mýt nové vozy," říká k tomu Patrik Linhart. Šampon navíc neutralizuje chemii pro předmytí a připraví karoserii poté, co ji opláchnete čistou vodou, pro nanesení vosku.

Vosk obsahuje nanočástice, takže dobře ulpívá v drobných nerovnostech karoserie a vytváří film, který karoserii chrání před dalším znečištěním, před statickým nábojem přitahujícím nebezpečné prachové částice, a také před povětrnostními vlivy. Obsahuje totiž hydrofobní látky, které způsobí, že se voda shlukuje do větších kapek a ty pak vlivem gravitace snáze opouštějí karoserii. Mytí se pak zakončí oplachem osmotickou neboli demineralizovanou vodou, která zamezí vzniku fleků na karoserii po uschnutí.

Jeden box je jiný

Pokud jste v boxu se spodním mytím, můžete celý proces zakončit touto funkcí. Kolejnice navedou automobil tak, aby bylo co nejúčinnější. V tomto případě není třeba dělat nic, mytí se na jeden impulz aplikuje 50 sekund. Spodní mytí nabízí jen značka Mix, což považujeme za velmi dobrou přidanou hodnotu. Na jeden box je mimochodem investice vyšší o 150 tisíc korun.

V boxu se spodním mytím je k dispozici navíc i druhé otočné rameno s hadicí, na jejímž konci najdou konzervativnější zákazníci kartáč pro mechanické mytí. Díky kvalitním a měkkým žíním by kartáč neměl poškrábat lak, nicméně bezkontaktní mytí by mělo být stejně účinné a zároveň snazší i šetrnější.

First Stop 8

Můžete platit kartou nebo si koupit datový klíč

50 vteřin mytí v rámci každého ze šesti programů přijde na deset korun a výsledná cena mytí se tak odvíjí od velikosti automobilu, jeho znečištění a šikovnosti zákazníka. Ten může samozřejmě naházet do ovládacího panelu klasicky mince, ale nemusí si zoufat, když je nemá. Unikátní systém totiž umožňuje získání žetonů pomocí kreditní karty nebo karty CCS (to zde ale musí být přítomna obsluha). Pro stálé zákazníky je pak asi nejvýhodnější datový klíč, který si zákazníci mohou sami podle potřeby dobíjet a na základě toho si pak vystavovat i daňový doklad. Při nabíjení datového klíče nabízí First Stop bonusový systém. Když si jej zákazník například nabije na 1000 Kč, dostane navíc deset procent mycího času. Firmy už toho začaly využívat, mezi zákazníky centra patří například Celní zpráva, která však k platbě používá CCS, Patrik Linhart pak jedná i se státní a městskou policií. Občas si sem nějakého většího zákazníka pozvou, umyjí mu ukázkově automobil a už ho "mají". Prodaný datový klíč pak zajistí, že sem už jezdí pravidelně: Datové klíče si pořizují pro své zaměstnance třeba stavební firmy. Celé mycí centrum je pak nastavené jak na žetony, tak na drobné peníze, a nakupovat za to můžete nejen všechny služby, ale i cukrovinky a kávu z automatu.

First Stop 7

Zázračná čistička koberců

Čtyři boxy doplňuje i výše zmíněné stání s vysavačem a čističkou textilních i gumových autokoberců. Za deset korun vyčistí všechny čtyři koberce a lidé většinou užasle zjišťují, jaká je to změna. Pračka má mechanické rotační válce, které vyčistí špínu, a čistá studená voda je pak jakoby vypere. Po vytažení ven jsou koberce samozřejmě vlhké, ale ne moc, takže se mohou hned vrátit na své místo do automobilu. Komu by to nevyhovovalo, může vodu vypnout a koberečky několikrát nechat projet čističkou, aby byly důkladně "vyždímané".

Oblast Českomoravské vrchoviny je na počasí nevyzpytatelná, tuhé mrazy se Jihlavě nevyhnuly ani letos. Jak v nich obstála nová myčka? "Panely jsou temperované, takže jsou suché i v zimě a pokud teplota klesne pod stanovenou hodnotu, systém začne cirkulovat kapaliny a neumožní další mytí. Zařízení Mix by mělo takto fungovat do -15 °C, lidé si však myjí automobily maximálně do -5 °C. Pak už začne voda na karoserii namrzat," vysvětluje Patrik Linhart.

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/03 Téma číslaUNITI
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek