Portálová myčka Christ Primus

Projekt roku – Čerpací stanice, Myčky, Shop a Gastro, Otto Christ Wash Systems s.r.o.

Využití unikátních inovací portálových miček Primus v autosalonech Přerost a Švorc

Podbabská 1

Základní požadavky

Volkswagen a Škoda striktně vyžadují, aby byla perfektně čistá nejen vozidla vystavená v autosalonu či nová předávaná při prodeji, ale i všechna auta, která se předávají ze servisu zákazníkům. To v případě většího autoservisu vytváří silný požadavek na zřízení vlastní mycí linky. V současné době firma Christ realizovala v autosalonech Přerost a Švorc ve Veleslavíně a pražské Podbabě nový model portálové myčky Primus. Ta je právě vhodná pro provozy se střední až vysokou frekvencí mytí, což jsou vedle čerpacích stanic právě autoservisy, servisy pro správu velkých vozových parků a autosalony. Přestože je mytí dostupné veřejnosti, kapacita mycí linky je vytížena především pro potřeby provozovatele.

Při výběru a konfiguraci mycí technologie se vycházelo z toho, že na vstupu nebudou auta extrémně znečištěná jako například ve veřejných provozech myček u čerpacích stanic a hlavním atributem je maximálně šetrné a přitom ve výsledku doslova puntičkářsky dokonalé mytí.

Podbabská 7

Řada unikátních inovací

Christ v oboru strojního mytí patří mezi největší a nejúspěšnější inovátory na světě. O tom svědčí nejen počet ročně zaregistrovaných patentů, ale většina inovací je patrná právě při běžném pohledu na řešení modulárních komponent mycích strojů. Primus disponuje širokou škálou možností vybavení a v případě autosalonů Přerost a Švorc ve Veleslavíně i Podbabě jsou oba portály dodány v maximální výbavě.

- spodní mytí

Primus disponuje velmi účinným systémem automatického předmytí, přičemž velmi zajímavým řešením je umístění trysek do otáčejících se kartáčů pro mytí kol, které velmi účinně předmyjí nejexponovanější části karoserie - zejména podběhy, prahy a kola, kde ulpívá nejvíce nečistot. Patentem firmy Christ je také tzv. rotační mytí podvozku. Funguje tak, že na speciální konstrukci jsou uchyceny dvě rotující 85barové vysokotlaké trysky, pomocí kterých je dosaženo účinného ostřiku každého záhybu spodní části vozu.

- kartáče

Unikátním patentem firmy Christ pak jsou kloubové kartáče, které poskytují maximální mycí efekt díky přizpůsobení se tvaru vozidla. Z pohledu zákazníka jde o nejmarkantnější argument z hlediska účinnosti mytí, kterým se myčky Christ odlišují od ostatní konkurence. Primus má také přímý pohon bočních kartáčů. Díky tomu nepotřebuje převodovku, neboť počet otáček je řízen měničem kmitočtů.

Vzhledem k hlavnímu požadavku firmy Přerost a Švorc se používají jemné pěnové polyetylenové kartáče Sensofil, které jsou maximálně šetrné k laku vozidel.

Podbabská 8

- chemie

Nezbytnou součástí perfektně fungující mycí linky je samozřejmě kvalitní mycí chemie. Christ ke svým výrobkům dodává mycí šampony, které jsou šetrné pro čištění vozidla a vytvářejí jemný film mezi mycím materiálem a povrchem auta, aktivní pěnu, která s jemnými póry spolehlivě odstraní odolné nečistoty, chemické urychlovače sušení nebo vosky pro konzervování karoserie i podvozku.

- leštění

Obě nově instalované myčky Primus disponují zcela novým lešticím systémem Protect Shine Xpress, který je spojením aplikace vysoce sofistikované autochemie, kterou portál nanese v závěrečné operaci na povrch vozidla a následně rozleští pěnovými kartáči. Systém Protect Shine Xpress ve výsledku zajišťuje brilantní lesk u nových laků a při trvalejším používání dokáže regenerovat i lehce matné laky starších automobilů.

- sušení

Jedním z rozhodujících faktorů, podle nějž zákazníci posuzují kvalitu mytí, je sušení povrchu karoserie. Maximálního sušicího účinku se dociluje systémem pohyblivých štěrbinových ofukovačů. Důležitá je střešní sušicí lišta, která se při sušení automobilů naklápí až o 80  stupňů a zajišťuje tak zejména u vozidel s kolmou zádí neustále optimální úhel ofukování. Dále je Primus vybaven naklápěcími bočními štěrbinovými dýzami se zvlášť vysokým sušicím výkonem, které dobře osuší i ty nejmenší automobily.

Podbabská 10

Povrchová ochrana komponent

Myčky Primus mají vnější opláštění z umělé hmoty, což umožňuje individualizovat barevné řešení přímo pro konkrétního zákazníka. Nejen variabilní design, ale především kvalita povrchové ochrany všech komponentů je jedním z důležitých benefitů moderních mycích strojů tradičního německého výrobce. Vysoký stupeň odolnosti extrémně náročnému prostředí mokrého provozu na jedné straně s vysokým obsahem agresivní chemie, na druhé straně nečistot (v zimě navíc s vysokým podílem solí a vysoce abrazivních materiálů) prodlužuje mycímu portálu životnost a zvyšuje jeho spolehlivost. Nosná ocelová konstrukce portálu je žárově pozinkována s vysoce kvalitní vrstvou krycího nátěru, důležité součásti zařízení pak jsou z ušlechtilé oceli, hliníku a umělé hmoty. Dlužno dodat, že podstatná část výroby mycích portálů Christ probíhá v závodě firmy Christ v Plzni.

Obsluha

Portál stojí v polovině mycího tunelu a umožňuje mytí i větších dodávek, nicméně k dispozici je především pro osobní automobily. Portálová myčka je sice samoobslužná, ale jak v Podbabě, tak ve Veleslavíně je k dispozici po celou otevírací dobu myčky obsluha, která automobil předmyje a připraví jej pro finální mytí portálovou myčkou. Ta zvládne jeden automobil za méně než deset minut, v případě potřeby pak dokáže myčka obsloužit okolo 6 - 9 automobilů za hodinu.

Zajímavě a velmi prakticky je řešen strop mycí haly, kde se většinou vysráží vlhkost a následně se zde po delší době rozrůstají plísně. Těmto negativním faktorům předchází obložení stropu lehkým profilovaným polykarbonátem, který je snadno omyvatelný a ve středu stropu je umístěno účinné odvětrání prostřednictvím větrné turbínky.

Podbabská 2

Petrol Magazín

Aktuální vydání2023/06 Téma číslaBenzín E 10
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek