OR Plus, Jeneč

Čerpací stanice roku, OR Plus s.r.o.

OR plus, Jeneč

Širokou a stálou zákaznickou klientelu čerpací stanici OR plus v Jenči tvoří kromě místních zákazníků především řemeslníci i kutilové z širokého okolí, které přitahuje svým sortimentem, službami a vstřícnými cenami malý hobbymarket, který s pohlednou benzínkou tvoří kompaktní obchodní areál.

OR Jeneč_1

O realizaci čerpací stanice v Jenči její majitel Libor Rajtora začal uvažovat pár let po revoluci v roce 1992 a už v následujícím roce ji stačil zrealizovat a uvést do provozu. Lokalita nedaleko od Prahy těsně u hlavního tahu z Prahy do Karlových Varů slibovala perspektivu více než slušné prosperity. Už tehdy byla čerpací stanice příkladem důsledného, až puntičkářského důrazu na kvalitu řemeslného zpracování do posledního detailu jejího majitele. Ostatně velmi pozitivní vztah Libora Rajtory k řemeslům vyústil v roce 1996 v rozšíření areálu čerpací stanice o prodejnu železářství. Zajímavostí je, že Libor Rajtora si na základě vlastní analýzy nechal vyvinout a dále rozvíjí vlastní informační systém pro čerpací stanici včetně výdejních stojanů i železářství. Systém řídí oba obchody včetně pokladen a prostřednictvím rozsáhlé databáze na centrálním serveru spravuje dohromady 18 000 aktuálních položek, 2 000 na čerpací stanici a 16 000 v hobbymarketu.

OR Jeneč_2

Synergie s železářstvím

Se zprovozněním dálnice Praha - Karlovy Vary se přesunul tranzit mimo Jeneč a čerpací stanice OR plus přišla o velkou část zákazníků. Firma se musela vyrovnat s poklesem prodejů na čerpací stanici o 35 až 40 %. Rozložení portfolia obchodních aktivit firmy OR plus se pozitivně projevilo. Tahounem obratů firmy je dnes železářství, které si v širokém okolí získalo rozsáhlou nabídkou, vstřícností a kompetencí obsluhy velmi dobrou pověst a vybudovalo si stálou klientelu. Široký sortiment nářadí, spojovacího materiálu a výrobků pro zahradu za zajímavé ceny si oblíbili řemeslníci, údržbářské firmy, zahradníci a zahrádkáři i kutilové z širokého okolí.

OR Jeneč_4

Široký sortiment autopotřeb

Na stejnou skupinu zákazníků se po odlivu tranzitujících klientů na dálnici plně přeorientovala i čerpací stanice, která nabízí slevy za nákupy v železářství. Orientace hlavně na klientelu složenou z "velkých kluků" je na první pohled patrná hned po vstupu do prodejny. Zde zákazníci naleznou velmi pečlivě a přehledně uspořádanou, až neskutečně bohatou a komplexní nabídku autodoplňků, autokosmetiky, olejů, provozních kapalin a potřeb pro motoristy. Velmi dobře jdou na odbyt stěrače, kryty volantů, poklice, antény a také hasicí přístroje, autobaterky, upínací popruhy a další autosortiment, který jinde nemají. Na zbytku plochy prodejny je k dispozici základní nabídka klasického zboží především z kategorie food, běžně dostupného na čerpacích stanicích.
Běžný motorista, navyklý na nabídku standardních stanic, by zde dnes možná řadu artiklů postrádal, jako například espreso či občerstvení. Proto se tomuto trendu snaží provozovatelé přiblížit, ale s maximální obezřetností. Prodejní kapacitu shopu nelze navýšit a posílení kategorií z oblasti food sortimentu bude vždy na úkor snížení sortimentu nonfood. Provozovatelé si totiž velmi dobře uvědomují riziko dramatické redukce nabídky automotive, na jejíž výjimečnou komplexitu si zákazníci navykli. O tom ostatně svědčí velmi dobré prodeje, přestože nejde o typicky vysokoobrátkový sortiment.

OR Jeneč_3

Firemní cisterna

Čerpací stanice prošla rekonstrukcí v roce 2005, kdy se instalovala nová technologie výdeje a skladu pohonných hmot včetně náročné výměny jednoplášťových nádrží za dvouplášťové. Postupem času se na čerpací stanici zredukovala nabídka pohonných hmot na základní paliva - Natural 95 a naftu. Pro ty si jezdí hned několik stálých odběratelů na fakturační karty.
Zajímavostí je, že cenové ukazatele nejsou součástí totemu, ale jsou soustředěny na atice přestřešení. To je nadstandardně rozlehlé a umožňuje motoristům komfortní tankování. Další specialitou firmy OR plus je zásobování čerpací stanice vlastní cisternou. Firma vozí pohonné hmoty z nedalekých skladů Čepra, Silmetu v Hořovicích a kralupské rafinérie výhradně pro svou čerpací stanici. Řidič cisterny je členem osmičlenného týmu obsluhy čerpací stanice. V době, kdy není za volantem, obsluhuje zákazníky na čerpací stanici za pokladnou.

OR Jeneč_5

Vysoká úroveň kompetence obsluhy

Na čerpací stanici spolu s vedoucím pracuje celkem osm pracovníků včetně řidiče cisterny. Tři muži a pět žen pracuje ve směnném provozu, čerpací stanice jede nonstop. Přestože mezi 22. a 5. hodinou již moc zákazníků na stanici nezavítá, noční směna se věnuje kontrolám lhůt trvanlivosti zboží, úklidu a uspořádání nabídky. Část pracovníků čerpací stanice musí být schopna zaskočit čas od času jako obsluha v hobbymarketu.
Rezervou u personálu je jako už tradičně na velké části českých stanic aktivní prodej. Na druhou stranu i vzhledem k jisté specializaci na autopotřeby a taktéž po vzoru prodavačů železářství je i obsluha dostatečně kompetentní při poskytování rad zákazníkům při výběru průmyslového zboží. Vysoká úroveň zbožíznalectví obsluhy čerpací stanice je výsledkem péče samotného majitele, který sám prodavače školí nebo případně využívá školení poskytovaná dodavateli, ponejvíce z oblasti motorových olejů a maziv.

OR Jeneč_6


Čerpací stanice OR Plus Jeneč

OR Jeneč_1a

Provozovatel: OR Plus s.r.o.
Provozní doba: nonstop
Nabídka produktů: Natural 95, nafta
Služby: Prodejna, kompresor, vysavač,
Počet zaměstnanců: 8 stálých, 5 žen / 3 muži

Zaujalo nás (přednosti a pozitiva)

- Neobvykle široký sortiment kategorie automotive
- Vysoká úroveň kompetence (zbožíznalectví) personálu
- Marektingové propojení s železářstvím

Skryté rezervy

- Obchodní komunikace personálu (aktivní prodej)
- Rozsah a úroveň občerstvení
- Sortiment pohonných hmot redukovaný na základní paliva


Kvalitativní úroveň čerpací stanice:

Kapka Standard

Kvalitativní úroveň čerpací stanice byla ověřena komplexním hloubkovým auditem v rámci sytému CONVENIENCE externí nezávislou specializovanou firmou TOMAS consulting. Audit zároveň potvrdil způsobilost nominace čerpací stanice měsíce do soutěže PETROLawards 15 v kategorii Čerpací stanice roku.

Convenience

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/2 Téma číslaKaminová doprava
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek