Benzinol Makov (SR)

Čerpací stanice roku, Javorník s. r. o.

Areál opuštěné celnice na česko-slovenské hranici v Makově se postupně mění na multifunkční zařízení, jehož základem je dvojitá oboustranná čerpací stanice v barvách Benzinolu společně s rozsáhlým truckparkem.

Benzinol Makov 5

Stojany v bývalém celništi

Když jsme se dozvěděli o tom, že byla zprovozněna nová čerpací stanice přímo v bývalé celnici na hranicích mezi Českou republikou a Slovenskem na evropském tahu mezi Uherským hradištěm a Žilinou v Makově, dohodli jsme s jejím provozovatelem naši návštěvu. Celnice po vstupu obou zemí do Shengenu ztratila své opodstatnění, čeští i slovenští celníci ji opustili a obří objekty téměř symetricky rozmístěné na obě strany průběžné silnice byly zakonzervovány. Po několika letech spadl areál do majetku obce Makov, která jej ve veřejné soutěži prodala místní firmě nesoucí jméno zdejších pohraničních hor Javorník.

Nový majitel začal okamžitě realizovat velmi ambiciózní plán, jak rozlehlý areál smysluplně a efektivně využít. Jako první zde na místě celniště vznikla oboustranná čerpací stanice na bázi portugalské výdejní technologie Petrotec se dvěma shopy na obou stranách. Stanice přijala franšízu společnosti Benzinol, o čemž dávají na vědomí přijíždějícím motoristům dva cenové totemy, které se tyčí při příjezdové silnici z obou směrů, trochu nečekaně daleko před samotným odbočením k výdejní ploše. Nadstandardně rozměrná výdejní plocha pro tankování krytá zastřešeným přemostěním, ze kterého dříve celníci kontrolovali střechy autobusů a kamionů, poskytuje velmi komfortní tankování. Naproti tomu shopy na obou stranách volným prostorem nedisponují. Jejich nepříliš šťastné dispoziční uspořádání včetně rozmístění prodejních regálů je daní za nezkušenost provozovatelů na začátku realizace projektu. Cestující zákazníci však nesporně ocení nové, dostatečně kapacitní a perfektně čisté toalety.

Benzinol Makov 1

Kamiony, tranzit a turisté

Zcela pochopitelně se noví provozovatelé čerpací stanice soustředili od začátku na řidiče kamionů. Každý víkend do posledního místa zaplní velké parkoviště desítky kamionů. Na stanici je nonstop v provozu zvláštní prodejna mýta, ale jen pro Slovensko, provozovateli se zatím nedaří úspěšně zařídit i prodej toho českého. Pomalu, ale jistě se z celnice stává truckpark se vším, co k tomu náleží. K již realizovaným sprchám pro řidiče kamionů přibydou brzy pokoje pro přespání, plánuje se také prodejna autodoplňků a v delším horizontu by mohla z bývalé váhy vzniknout automyčka.

Dalším zákaznickým segmentem jsou řidiči osobních vozidel, a dlužno podotknout, že jejich frekvence je poměrně hustá. Zde se musí provozovatelé popasovat s poměrně silnou konkurencí čerpacích stanic na trase a přesvědčit je k zastávce na dlouhé cestě zrovna v Makově. Příjemné posezení a dobré jídlo a pití velmi brzy poskytne cestovatelům koliba, která vznikla přestavbou jednoho z provozních objektů celniště. Třetím zákaznickým segmentem, na který se provozovatelé stanice zaměřují, jsou rekreanti a turisté. Makov je totiž hojně vyhledávaným turistickým centrem, nejen v létě, ale i v zimě, město je známým lyžařským střediskem. Čerpací stanice je na jeho okraji zasazená do malebného údolí pod strmými kopci s nekonečnými lesy. Pokud se v současné době na obou stranách celního komplexu upravují bývalé kanceláře v části prvního patra nad prodejnou na pokojíky pro řidiče kamionů, ve druhém patře pak budou apartmány pro ubytování turistů. Přestože letošní zima velmi slabá na sníh příliš turistů nepřivolala, provozovatelé sázejí na tradiční každoroční nedostatek ubytovacích kapacit v zimní i letní sezoně.

Benzinol Makov 2

Prodeje předčí původní očekávání

Krátce po uvedení čerpací stanice do provozu na přelomu roku po původní provozovatelce musel převzít její řízení současný vedoucí a zároveň projektový manažer firmy Tomáš Činčala, který do té doby řídil jako projektový manažer její stavbu. Přes tyto problémy, kdy nikdo z personálu neměl s provozem benzinové pumpy žádné zkušenosti, předčí současné prodeje i výtoč původní očekávání. Je sympatické, že současní majitelé celnice v čele s mladým manažerem si při postupné revitalizaci uvědomují na jedné straně silný obchodní potenciál lokality, na druhé straně plánují uvážlivě investovat do postupného rozvoje celého areálu, jehož základem je dnes dobře fungující čerpací stanice.

Benzinol Makov 3

Benzinol Makov 4


Čerpací stanice Benzinol Makov

Provozovatel: Javorník s. r. o.

Provozní doba: nonstop

Nabídka produktů: Natural 95, Diesel, LPG, Super Diesel, AD Blue

Služby: Prodejna, bistro, kompresor, vysavač, prodejna mýta, prodej eDZ (elektronická dálniční známka - pro osobní vozidla)

Počet zaměstnanců: Celkem 8 stálých, z toho 7 žen a 1 muž

Zaujalo nás (přednosti a pozitiva)

  • Nadstandardně prostorná výdejní plocha vybavená novými výdejními stojany
  • Nadstandardní parkovací kapacita
  • Příjem plateb v českých korunách

Skryté rezervy:

  • Dispoziční uspořádání shopu a nabídky zboží v prodejním prostoru
  • Není možno zakoupit mýto pro ČR
  • Na WC nejsou háčky pro odložení svrchníků

 


Kvalitativní úroveň čerpací stanice:

kapky - standard

Kvalitativní úroveň čerpací stanice byla ověřena komplexním hloubkovým auditem v rámci sytému CONVENIENCE externí nezávislou specializovanou firmou TOMAS consulting. Audit zároveň potvrdil způsobilost nominace čerpací stanice měsíce do soutěže PETROLawards v kategorii Čerpací stanice roku.

Convenience

 

Petrol Magazín

Aktuální vydání2023/06 Téma číslaBenzín E 10
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek