Evropské centrum výroby nádrží

Projekt roku – Suroviny a Produkty, BAEST Machines & Structures, a.s.

Evropské centrum výroby nádrží

Od roku 1993, kdy benešovská strojírenská firma BEST vyrobila první nádrže pro čerpací stanici italské společnosti Tamoil v Žebráku, se pod současnou značkou BAEST Machines & Structures postupně vyprofilovala v jednoho z rozhodujících producentů nádrží v Evropě.

BAEST 0

Tamoil - prubířský kámen

Benešovská strojírenská firma BEST, původně zaměřená na výrobu panelových forem a autojeřábů, v roce 1993 vyrobila první sadu čtyř podzemních nádrží pro čerpací stanici italské společnosti Tamoil v Žebráku. Od té doby se výroba nádrží pro uskladnění benzinu a nafty stala pevnou součástí výrobního programu společnosti. BAEST Machines & Structures je středně velký výrobní a obchodní strojírenský podnik se širokým výrobním programem zaměřeným na výrobu ocelových nádrží, tlakových nádob a svařovaných ocelových konstrukcí pro stavebnictví, strojírenství, energetiku, ekologii, zemědělství, chemický, petrochemický a potravinářský průmysl. Aktuálně dává práci více než 200 pracovníkům a je významným zaměstnavatelem Benešovska. Společnost ve vlastním areálu o rozloze 17 ha disponuje výrobními halami o rozloze 30 000 m2 a skladovací plochou o rozloze 10 000 m2.

BAEST 1

Nadstandardní kvalita

Velkou devizou společnosti je kromě vysoce kvalifikovaného týmu pracovníků a nejmodernějšího technologického vybavení hlavně vysoká flexibilita. Výrobní program je zaměřen nejen na opakovanou výrobu, ale především na zakázkovou (malosériovou, popř. kusovou) výrobu. Dlouhodobá konkurenceschopnost společnosti na velmi náročném evropském trhu je založena (dnes samozřejmě) na systémech kvality pravidelně certifikovaných dle norem ISO. S prvními dodanými nádržemi BAEST M&S zavedl na trhu dodnes ojedinělý standard kontroly kvality. BAEST M&S nádrže dopraví na místo určení a usadí je na určené místo. Po uložení nádrže pracovníci firmy znovu kontrolují, zda při přepravě nedošlo k poškození izolace či dokonce netěsnosti pláště. Případné porušení se ihned opravuje a nádrž se vždy ještě podrobí tlakové zkoušce.

BAEST 2

2 929 čerpacích stanic

U realizace prvních nádrží pro čerpací stanice stál generální ředitel společnosti František Kulovaný a dlouholetý obchodní ředitel Karel Janoušek: "Byly pro nás takovým prubířským kamenem, kdy jsme se vlastně naučili dělat nádrže, rozhlédli se po trhu a zjistili, že je to zajímavý byznys, pro který jsme velice dobře vybaveni." Dnes je výrobní číslo nádrží pro benzinové pumpy na úrovni 4238. "Od té doby do dneška slouží tanky vyrobené v benešovském BAESTu M&S na více než 1 800 čerpacích stanicích. Benešovský podnik přišel v Česku jako první na trh s takzvanými ministavebnicemi čerpacích stanic. Ministavebnice DUO a QUATRO v sobě integrují kompletní vybavení výdejního prostoru čerpací stanice - dělenou nádrž, potrubní rozvody, šachty pod stojany, zastřešení a odvzdušňovací potrubí s pojistkami. Ministavebnice se přiveze z výrobního závodu a na místě se usadí a sestaví do připravené montážní jámy. Odpadají tak především veškeré práce s potrubními rozvody. Díky významnému urychlení a efektivitě výstavby čerpací stanice zaznamenaly ministavebnice významný komerční úspěch. BAEST M&S jich dosud dodal 193 na český trh a 39 na Ukrajinu. Kromě nádrží či ministavebnic firma do současnosti vyrobila a dodala celkem 397 zastřešení čerpacích stanic.

Výrobní program pro standardní čerpací stanice byl postupně doplněn o mobilní kompaktní výdejní zařízení pro menší, například podnikové čerpací stanice. "My jim říkáme BESTKY. V současné nabídce jich je celá škála a dodnes jsme jich dodali 897," vypočítává Karel Janoušek. BAEST M&S se dnes může pochlubit úctyhodnou bilancí: Od roku 1993, kdy zde spustili výrobu nádrží, se podílel na realizaci a vybavení celkem 2 929 čerpacích stanic. Při porovnání s celkovým počtem 7 000 ČS v Česku si BAEST M&S "ukousl" pořádný díl z celkového koláče.

BAEST 3

Automaty a roboty ve výrobě

Firma pravidelně prochází průběžným programem modernizace a inovace. Uvážlivě investuje do nových technologií, které přinášejí nejen vyšší produktivitu práce, ale i vyšší kvalitu výrobků a dokonce i rozšíření výrobního programu o nové výrobky. Například v loňském roce investoval BAEST M&S do nových technologií přes 40 mil. Kč. Na výrobě nádrží a dalších "válcových" výrobků se stále více podílejí automaty a roboty, které vylučují negativa působení lidského faktoru. Firma disponuje moderním výrobním vybavením, například zakružovačkou plechů o tloušťce až 50 mm (!), robotizovanými pracovišti, tandemovým svařováním nebo novým pálicím strojem na pálení plechů na vstupu do výroby. Výrobní prostory jsou pokryty zvedací a manipulační technikou s nosností až do 50 tun.

BAEST 4

Velkoobjemové nádrže a speciální projekty

Technologické vybavení závodu umožnilo i zavedení výroby vysokoobjemových skladovacích nádrží do objemu 300 m3. "Jsme vybaveni potřebnou logistickou technologií, dostatečně dimenzovanými výrobními prostory, pouze jsme museli zvednout světlou výšku vrat a podjezdů. Navíc máme ověřeno, že se na území ČR dá přepravit za rozumné peníze nádrž jako nadrozměrný náklad do průměru 5 400 mm," líčí Karel Janoušek. A hned poté, kdy BAEST M&S nabídl velkoobjemové nádrže na trh, projevily o ně až nečekaný zájem nejen firmy provozující sklady pohonných hmot, ale například i distributoři olejů a výrobci chemických látek.

Díky oživení výstavby silnic a dálnic se letos zněkolikanásobila poptávka po zajímavé specialitě ve výrobním portfoliu BAESTu M&S: skladovacích vytápěných nádržích na asfalt, včetně tepelné izolace a elektrického ohřevu.

Nádrže a další "kulaté" výrobky (jako například sila, rozhledny či komíny) se postupně staly "core" byznysem společnosti BAEST M&S. V současnosti zaujímají ve výrobním programu 80% podíl.

BAEST 5

Perfektní kvalita za konkurenceschopné ceny

Stejně jako řada dalších progresivně se rozvíjejících firem se i BAEST M&S v současnosti potýká s nasyceností českého trhu, a proto stále více výrobků míří do zahraničí. V současnosti má export 65% podíl, ale v plánu je jeho zvýšení na 80 %. Dominantním zahraničním trhem je Německo, rozhodující je Rakousko a Francie. Nyní se podle slov Karla Janouška snaží proniknout do Anglie, Skandinávie a samozřejmě na Balkán. Veškerý obchod včetně exportu zvládá BAEST M&S  prostřednictvím vlastního obchodního oddělení v benešovském závodě bez potřeby zřizovat lokální zastoupení v zahraničí.

Díky zvýšené obchodní aktivitě se před společností BAEST M&S otevírají další, sice velmi perspektivní, ale velmi vzdálené a tudíž logisticky náročné trhy. Například francouzská společnost pro svoji expanzi na africkém kontinentu projevila zájem o ministavebnice čerpacích stanic v kontejnerovém provedení. Kontejnery významně umožní nejen optimalizovat přepravu, ale navíc otevírají další možnosti úspěšně je nabídnout ve světě pro využití v armádě či při humanitárních akcích.

Obchodní strategie firmy - perfektní kvalita za přijatelné ceny - se firmě dlouhodobě vyplácí. Svědčí o tom každoročně stoupající objem výroby. Ambice benešovské společnosti zaujmout pozici rozhodujícího evropského hráče se v současnosti naplňuje a BAEST M&S lze (bez jakékoliv nadsázky) považovat za evropské centrum výroby nádrží.

BAEST 6

Petrol Magazín

Aktuální vydání2023/04 Téma číslaVIF a prémiové benzíny
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek