Odborné zkoušky obsluhy čerpacích stanic

Projekt roku – Čerpací stanice, Myčky, Shop a Gastro, SČS – Unie nezávislých petrolejářů, z.s.

Přihláška navazuje na projekt představený v této soutěži v roce2013 anazvaný "Kvalifikační standard "Obsluha čerpací stanice s PHL"".

Od teoretických příprav, tedy definování standardu a jeho registraci do Národní soustavy kvalifikací, postoupil tým SČS k praktické realizaci. V prosinci 2014 proběhly první zkoušky a od té doby je přezkušování obsluhy čerpacích stanic součástí standardní nabídky systému profesního vzdělávání dospělých realizovaného SČS ve spolupráci s Hospodářskou komorou. Úspěšní absolventi  získávají mezinárodně uznávaný doklad (EQF), prokazující jejich kvalifikaci jako obsluhy čerpací stanice.

Prvním zkouškám předcházelo (jako součástí této praktické etapy projektu) vytvoření a formální schválení detailního popisu požadavků, které jsou dnes kladeny na kvalitní zaměstnance obsluhy, příprava testů pro písemné a praktické zkoušky a proškolení autorizovaných zkušebních komisařů.

Úroveň požadavků zkoušky je nastavena skutečně vysoko. Je zpracováno téměř 500 testových otázek a požadavků na praktickou ukázku. Každého zkoušeného jimi po dobu 3 až 5 hodin "stresují" společně dva zkoušející.

Uchazeči jsou zkoušeni ze znalosti obsluhy technických zařízení, která se mohou nalézat v prostoru čerpací stanice, ze zbožíznalství, z prodejních dovedností. Musí zkušební komisaře přesvědčit o znalosti vybraných právních a ekonomických předpisů, o schopnosti řešit krizové situace (od nepříjemných zákazníků po havárie technologie). Zkoušený musí také prokázat odpovídající znalost bezpečnostních předpisů, stejně jako schopnost správně vyplnit doklady, kterých při provozu čerpací stanice není zrovna málo. A to samozřejmě není zdaleka vše...

Odborné přezkušování obsluhy (nebo zájemců o práci) je jednou z cest, jak zajistit vysokou kvalitu poskytovaných služeb na čerpacích stanicích. Pro absolventy je možnou cestou profesního růstu, způsobem, jak deklarovat svoji odbornou úroveň a příležitostí pro lepší uplatnění na (mezinárodním) trhu práce.

Petrol Magazín

Aktuální vydání2023/05 Téma číslaNeruská ropa
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek