Čerpací stanice Shell, Dobšice

Čerpací stanice roku, Shell Česká republika, a. s.

Vysoká úroveň, prémiová kvalita, vyspělá kultura

Přestože je v Česku "přepumpováno", pro nové čerpací stanice se lukrativní pozemky najít dají například podél nově postavených úseků dálnic. Právě takovým příkladem je čerpací stanice Shell u dálnice z Prahy na Hradec Králové v katastru obce Dobšice.

Shell Dobsice_1

Vysoký standard

Čerpací stanice je nyní v provozu rok a půl, otevřena byla v prosinci roku 2013. Není součástí Nejedná klasické dálniční odpočívky, ale je posazena do křižovatky se silnicí vedoucí do Kolína a k automobilce TPCA. Výhodou je, že i přes maličko komplikovaný příjezd je stanice přístupná z obou směrů dálnice. Již z vysokého pylonu viditelného z dálky ze všech směrů je patrné, že areál odpočívky společně s čerpací stanicí sdílí restaurant řetězce KFC.
Nová dálniční stanice Shell u Dobšic nabízí vysoký standard, který v současné době nároční zákazníci požadují. Kapacita výdeje paliv je konfigurována s ohledem na silný provoz kamionové dopravy, a umožňuje současné tankování třech kamionů a čtyř osobních či užitkových vozů. Stanice nabízí standardní portfolio paliv společnosti Shell s garantovanou kvalitou v rámci programu Pečeť kvality.

Shell Dobsice_2

Káva strategickou komoditou obchodu

Kromě pohodlného tankování cestující zákazníky plně uspokojí nabídka v shopu, která ale není směrem na výdejní plochu komunikována, protože celá plocha výkladců je překryta dichroickou korporátní reklamou. Teprve po vstupu do kiosku se před očima zákazníka perfektně prezentovaná nabídka zboží v regálech. Její šíře je optimalizována na nejprodávanější artikly a svědčí o dvacetileté obchodní zkušenosti provozovatelů, manželů Kaštánkových. Ti, jako velcí příznivci kávy vsadili právě na její prodej a servis jako na stěžejní strategickou komoditu obchodu. Uvědomili si, že obliba kávy u zákazníků v České republice roste a zákazníci se na jejich stanici právě díky dobré kávě vracejí. Je to jedna ze skupin, kde mají největší obraty i ziskovost. "Za ty roky, co čerpací stanice provozujeme jde kultura pití kávy nahoru. Teď jednáme o přidání další značky kávy, abychom nabídli ještě vetší výběr, ještě vyšší kvalitu, protože se zákazník rok od roku stává náročnějším," říká Michalea Kaštánková.
Obavy byly trochu ze sousední restaurace KFC, která by v některých kategoriích (například v kávě) mohla obchodu čerpací stanice konkurovat, ale nakonec se oba provozy spíše doplňují a ve výsledku těží ze synergie společného sousedství.
Silnému zájmu cestovatelů o občerstvení na čerpací stanici zejména v letní sezoně ale nestačí skromné posezení v shopu a proto se plánuje vybudování venkovní zahrádky. Tím by se zároveň podařilo vyřešit i problém s kuřáky, kteří nemají prostor pro kouření na čerpací stanici jasně vymezený. Přestože popelníky mají k dispozici na přilehlém parkovišti odpočívky, kouří na nevhodných místech v areálu čerpací stanice a odhazují nedopalky do upravené zeleně.

Shell Dobsice_4  

Nová - vyšší kultura

Čerpací stanice Shell Dobšice byla úplně prvním místem v České republice, kde byl zaveden holandský koncept toalet 2theloo. Český zákazník na placené toalety zde nebyl zvyklý, přestože poplatek 15 Kč si mohl v případě jakéhokoli následujícího nákupu odečíst z ceny. Případným nečekaným překvapením zákazníků a z toho plynoucích nedorozumění provozovatelé stanice předešli v prvních fázích provozu tím, že o novém způsobu použití toalet informovala zákazníky již venkovní obsluha. Dnes si už valná většina zákazníků na vyšší úroveň kultury zvykla a naopak ji vítají a vyhledávají.
Zatímco v poslední době došlo ke snížení újezdů, problémem zůstává zvyk některých zákazníků - chalupářů, kteří čerpací stanici chápe jako veřejný sběrný dvůr pro odpady, které zde po víkendu odloží. Neuvědomuje si, že zvýšená kapacita sběrných kontejnerů je svozovou firmou zpoplatněna, a provozovatel tak za odvoz cizích odpadků z chaty či chalupy misí zaplatit.

  Shell Dobsice_5   Shell Dobsice_6

Formování pracovního kolektivu

Zformovat tým personálu čerpací stanice po jejím rozjezdu byl pro provozovatele velice  náročným úkolem. Ten dnes tvoří celkem 8 pracovníků, sedm žen a jeden muž a jedna paní provozní. Ta vyšla z řad stávajících zaměstnanců, pracovala dříve na stanici v Kolíně. Vzhledem k její spolehlivosti, loajalitě i zájmu o shop jí provozovatelé nabídli vést provoz na dálniční stanici. "První 3, 4 měsíce byly rozjezdové, po půl roce jsme našli společnou řeč a teď mohu říci, že jsme velmi spokojeni a paní provozní patří mezi nejlepší  v celém našem clusteru 6 čerpacích stanic," konstatuje spokojeně Michaela Kaštánková.
Přes léto v období prázdnin, července a srpna využívají brigádníků, kteří tu pomáhají s nabídkou pohonných hmot na venkovním prostoru. Základem nově tvořeného pracovního kolektivu se staly tři zkušené zaměstnankyně z čerpacích stanic provozovaných Kaštánkovými v blízkém okolí. Pro zaměstnance je v případě čerpací stanice na dálnici jedním z důležitých aspektů dojíždění do práce. Zde se ale vše v tomto směru provozovatelům podařilo výhodně skloubit a poskládat tým z lidí, kteří žijí v nedalekém okolí. Někteří zaměstnanci to dokonce mají o 6 km blíže.
Část zaměstnanců si vybírali jako zcela nové. Využili při tom i zprostředkovatelský servis s programy na podporu zaměstnanosti od Úřadů práce. S kandidáty dodanými ÚP nikdy problémy neměli a vždy se podle Michaely Kaštánkové vedle zkušenějších kolegyň rychle zapracovali a do kolektivu zapadli. Už v době, kdy byla čerpací stanice ve výstavbě, podali nabídku na zaměstnání. Přihlásilo se poměrně hodně lidí, takže probíhal poměrně zdlouhavý výběr. "Vybrali jsme si lidi, kteří třeba v oboru nepracovali, ale zdálo se nám, že by to mohla být jejich parketa a dnes máme od začátku stabilní kolektiv," pochvaluje si Kaštánková. Motivací pro ně je práce v hezkém prostředí nové čerpací stanice. To by ale samozřejmě nestačilo a proto mají provozovatelé pro zaměstnance motivační programy. Když je pokladní šikovná a dokáže zákazníkovi prodat, tak má i možnost pěkného měsíčního bonusu k výplatě.


Na slovíčko s nájemcem: Michaela Kaštánková (1967)

Shell Dobsice_7

Jak jste se dostala k profesi provozovatele čerpací stanice?
Já mám ekonomické vzdělání a s firmou Shell jsme začali spolupracovat s manželem, jako manželská dvojice, v roce 1995, začali jsme provozovat malou čerpací stanici na Smíchově, Na Císařské louce, která měla pouze dva stojany a malý obchod. Letos na podzim naše spolupráce se Shellem  bude trvat 20 let, Dnes provozujeme celkem  6 čerpacích stanic Shell, 2 dálniční a 4 menší stanice.

Jak to máte práci s manželem rozdělenou, co děláte vy a má na starost manžel?
Manžel se stará o personalistiku a technické věci v provozu a já mám na starosti obchody, zboží, objednávky, inventury a práci s provozními, co se týká obchodu, výběru zboží, zavádění a zkoušení novinek, Zkrátka všechno, co se týká obchodu shopu a zboží.

Když se ta pumpa stavěla, tak už bylo jasné, že ji budete mít na starost právě vy?
Probíhalo standardní výběrové řízení. Naše oblastní manažerka nás oslovila abychom se ho zúčastnili, protože máme další čerpací stanice v okolí, provozujeme ještě Kolín a Kutnou Horu. Také máme zkušenosti s provozem velké dálniční stanice na D1 na 10 km v Nupakách u Prahy. Tyto faktory krom jiného podle nás hrály důležitou roli při rozhodování,  kdo bude provozovat tuto zcela novou čerpací stanici.

Jaké má podle vás  tato čerpací stanice přednosti?
Nás lákalo, že právě to, že dálniční stanice byla úplně nová, že nebudeme po někom přebírat a dávat to do pořádku nějaký rozjetý provoz, a že si tady už od začátku nastavíme vše podle našich představ a zajetých a osvědčených způsobů tak, aby to pro zákazníka bylo co nejlepší a pro samotný provoz a obchod co nejvýhodnější, nejefektivnější. Na čerpací stanici jsme mohli působit již v průběhu dostavby a zúčastnit společně s našimi lidmi posledního dolaďování před samotným uvedením stanice do provozu.


Čerpací stanice Shell Dobšice

Shell Dobsice_3

Provozovatel: Shell Česká republika, a. s.
Provozní doba: nonstop
Nabídka produktů: podvýrobně aditivovaná nafta a BA 95 řady Shell FuelSave. Prémiová paliva Shell V-Power Nitro +,Shell V-Power Nitro + Diesel, Shell V-Power Nitro Racing. Čerpací stanice je zařazena do programu Pečeť kvality
Služby: Shop, bistro, kompresor, nadstandardní sociální prostory pro veřejmnost
Počet zaměstnanců ČS: 8 + 1 provozní (8 žen, 1 muž)

Zaujalo nás (přednosti a pozitiva)

Možnost příjezdu z obou směrů dálnice
Vysoce komfortní sociální prostory pro veřejnost
Optimalizovaný sortiment vzhledem k aktuální poptávce

Skryté rezervy

Není strikně vymezen prostor pro kuřáky
Chybí venkovní posezení
Celá plocha výkladce je překryta reklamní folií


Kvalitativní úroveň čerpací stanice:


Kapka premium

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/2 Téma číslaKaminová doprava
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek