Čerpací stanice OMV, Praha, Lhotecká

Čerpací stanice roku, OMV Česká republika, s.r.o.

V sevření supermarketů

Čerpací stanice OMV v Praze na Lhotecké ulici je příkladem dobře nakonfigurované modernizace, při které se netradičně snižovala prodejní plocha shopu.

OMV Lhotecka 2

Tvrdá konkurence supermarketů

Čerpací stanici v Praze na Lhotecké ulici postavila společnost Aral. V síti, kterou v té době po stránce celkové kvalitativní úrovně všichni odborníci i zákazníci považovali za jasnou jedničku na českém trhu, měla tato čerpací stanice výsadní postavení. Aral se rozhodl v centru Modřanského sídliště vybudovat prototyp moderní velkokapacitní stanice. Pod velikým přestřešením se dvěma světlíky je možno tankovat pohodlně u šestice oboustranných stojanů. Stanice nabízí pět produktů, kromě základního benzinu a nafty tři prémiová paliva řady MaxxMotion. Záruka kvality prodávaných pohonných hmot je u stojanů deklarována obecně známou značkou nezávislé kontroly společností SGS v rámci programu Pečeť kvality.
Dvanáct výdejních pozic mělo původně své opodstatnění. Předpokládalo se, že zákazníci po natankování budou déle nakupovat v shopu, který v té době neměl co do kapacity v Česku obdoby. Nabízel místním obyvatelům sídliště veškerý sortiment zboží včetně potravin a drogerie a svojí rozlohou, uspořádáním a sortimentem předčil stávající "samoobsluhy" v lokalitě. Později ale v těsném sousedství čerpací stanice vyrostly diskonty Plus, Lidl nakonec Kaufland. Ten je proslulý svou agresivní cenovou politikou a navíc má otevřeno do 24 hodin. Čerpací stanice tak přišla o do té doby poměrně časté večerní ambulantní nákupy místních zákazníků.

OMV Lhotecka 3

Dobře vyladěná modernizace

Nový vlastník stanice společnost OMV hledala cestu k zefektivnění prodejů a neudržitelný stav nekonkurenceschopné prodejny se v říjnu - listopadu 2011 rozhodla řešit radikální rekonstrukcí. Nadrozměrný shop byl přepažen a jeho plocha se zmenšila o čtvrtinu. Provozovateli se tak velkoryse rozšířila kapacita skladu. Dnes jsou v prostoru zmenšené prodejny pouze dvě podlouhlé regálové gondoly a impulsní blok s akčními displeji a mrazicí vanou na zmrzliny. Pokladní zóna se přesunula na druhou stranu a její součástí je moderní bistro VIVA café, na které navazuje velkoryse pojaté posezení, vše samozřejmě v souladu novým designovým konceptem "VIVA Smart" společnosti OMV. Sortiment nabízeného zboží prošel optimalizací a ročním zkoušením a v současnosti se ho soustředěnou spoluprací prodejního týmu s centrálou a hlavními dodavateli podařilo vyladit a přizpůsobit směrem k aktuálním potřebám zákazníků. Na tomto místě je třeba připomenout horkou novinku v oblasti služeb, kterou čerpací stanice nabízí. Pod přestřešením vedle vchodu do kiosku byl nedávno instalován takzvaný Alzabox. Jde o schránky pro bezobslužný výdej zásilek se zbožím zakoupeným v internetovém obchodě Alza.
Zejména nové bistro VIVA café si rychle našlo své stálé zákazníky a dokonce i každodenní  štamgasty. Není to ale jen rozpékaným pečivem a výbornou kávou podávanou klasickým kavárenským způsobem pro její vychutnání v klidu na místě nebo pro spěchající klienty do "to go" kelímků. Je to celkovou velmi příjemnou domáckou atmosférou, kterou zde vytváří profesionální obsluha. Nájemce čerpací stanice Michal Kuda sice delší dobu budoval dnes ustálený pracovní kolektiv tvořený osmi ženami, které pracují v shopu, a dvěma muži, kteří zodpovídají za provoz myčky a venkovní prostory čerpací stanice, ale podařilo se.

OMV Lhotecka 1   OMV Lhotecka 4

Mycí tunel

Jestliže provozovatelé stanice řešili masivní úbytek prodejů v shopu, v případě mycí průtahové velkokapacitní linky je zájem zákazníků prakticky stabilní. Přesto bylo v rámci rekonstrukce v roce 2011 technologické vybavení myčky také komplexně vyměněno za nové, důvodem bylo celkové opotřebení. Konkurenceschopnost provozu mytí byla zvýšena zařazením nové procedury TOPwash spočívající ve finálním pokrytí povrchu karoserie vozu mlhovinou rozprášené směsi tvrdého vosku. Aby byl efekt voskování maximálně účinný, musela se při jeho aplikaci přizpůsobit jinak konstantní rychlost tažného pásu. Přesto se kapacita myčky citelně nezmenšila a tradičně dlouhá fronta čekajících vozidel se rychle krátí. Michalu Kudovi ale bylo jasné, že pokud chce docílit stoprocentní kvality mytí, je nutné dokonalé předmytí, a proto je zajištěno ruční vysokotlaké předmytí obsluhou po celou provozní dobu myčky. Ta je vzhledem k požadavku "nočního klidu" na sídlišti zkrácena od 7:30 do 20:00 hodin. Vysoká kvalita mytí při poměrně krátké době celého procesu přitáhla nové náročnější zákazníky, kteří upřednostňují dokonalé mytí a akceptují i jeho vyšší cenu. Prémiový mycí program TOPWash Sensation   stojí 219 Kč.
Podél mycího tunelu jsou osazeny hned tři dvojité vysokovýkonné vysavače, u kterých nechybí zařízení pro doplnění tlaku v pneumatikách z centrálního kompresoru.

OMV Lhotecka 5   OMV Lhotecka 6

Vysoká kvalitativní úroveň

Celkově výborný dojem z čerpací stanice, kde vládne přísná čistota, trochu kazí venkovní fasáda mycí linky, kde pod prosklenou frontou protéká voda a způsobuje erozi sousedních betonových ploch. Také je škoda, že se nepodařilo do rekonstrukce zařadit WC pro zákazníky, jež zůstalo v původním provedení s nejnutnější výbavou a navíc přístupné po vydání klíče obsluhou zvenčí. Tyto negativní detaily odehrávající se na pokraji pozornosti zákazníků však nemají zásadní vliv na vysokou kvalitativní úroveň stanice, která ji bezpochyby řadí na špičku prémiových stanic v Česku.


NA SLOVÍČKO S VEDOUCÍM - MICHAL KUDA (1969)

OMV Lhotecka 7

Jak jste se dostal k práci na čerpací stanici?
Původním povoláním jsem barman, pak jsem nastoupil jako obsluha čerpací stanice OMV v Praha Řepy a po několika měsících jsem postoupil na pozici provozního vedoucího. Na čerpací stanici Lhotecká jsem od listopadu 2006.

Čerpací stanice prošla rekonstrukcí, kdy se podstatně zmenšoval shop. Jak jste tuto změnu přijali?
Přivítali jsme především nový vzhled a vybavení interiéru. Prodejna je nyní menší, ale útulnější… Přestavba se mi moc líbí.

Co plánujete do budoucna?
Stále zkoušíme nové zboží i sortiment v gastro koutku VIVA café. Zákazník je pro nás nejlepší ukazatel. Hodně nám v tom pomáhá i naše centrála. Tím, že máme v měsíčních akcích nějaké nové zboží, tak si krásně zjistíme, jestli se bude dobře prodávat či nikoliv. Když se novinka osvědčí, zařadíme ji do prodeje. V opačném případě se jen doprodá.

Nechybí vám letní zahrádka?
Přemýšleli jsme o ní, i centrála s námi diskutuje a chtějí znát náš názor, ale není tu pro ni bohužel vhodný prostor. Dnes je těžké vymýšlet něco, co by mohlo být přínosem. Přesto jsme spokojení - standardy naší centrály jsou jasně nalajnované a líbí se mi.

Netrápí vás krádeže, újezdy?
Trápí nás obojí - krádeže i újezdy. V poslední době se ale situace zklidnila a také policie se činí… Před lety jsem řešil i pět újezdů do týdne, dnes třeba jen jeden za měsíc. Někdy však ani nejde o úmysl - doba je rychlá, někteří lidé zapomenou zaplatit, sami se pak vrátí a zaplatí.


OMV PRAHA LHOTECKÁ

OMV Lhotecka 2

Provozovatel: OMV Česká republika, s. r. o.
Provozní doba: nonstop
Nabídka produktů: Diesel, Natural 95, MaxxMotion Diesel, MaxxMotion 95, MaxxMotion 100
Čerpací stanice zařazena do programu Pečeť kvality
Služby: Shop, bistro VIVA Café, mycí tunel, kompresor a vysavač, Alzabox
Počet zaměstnanců ČS: 10 (8 žen, 2 muži)

Zaujalo nás (přednosti a pozitiva)

- Nový a vzdušný interiér prodejny
- Profesionální a vstřícná obsluha
- Průtahová mycí linka s ručním předmytím a obsluhou po celou provozní dobu
- AlzaBox jako bezobslužné místo pro výdej zboží z internetového obchodu

Skryté rezervy

- Venkovní posezení - letní zahrádka
- Fasáda budovy mycí linky poškozená od protékající vody z myčky pod prosklením pod parapetem podporuje růst mechu a plísní
- WC přístupné zvenčí, nejnutnější zařízení

Kvalitativní úroveň čerpací stanice:

Kapky NEW

Petrol Magazín

Aktuální vydání2023/06 Téma číslaBenzín E 10
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek