Čerpací stanice ESOTANK, Bor

Čerpací stanice roku, DOS servis s.r.o.

Z krachující pumpy moderní prosperující stanice

Čerpací stanice esotank se před třemi lety navzdory výhodné obchodní pozici zmítala na pokraji krachu. Po převzetí novým provozovatelem prošla postupnou rekonstrukcí. Kompletně zmodernizovaný shop s veřejnými toaletami tak láká stále více zákazníků.

Esotank 1

Revitalizace exteriéru stanice

Čerpací stanice je zasazena do křižovatky dálnice D5 s odbočkou na Mariánské Lázně a Cheb v těsném sousedství obrovitého průmyslového areálu s bezpočtem rozměrných skladovacích a výrobních hal, kde je zaměstnáno několik stovek lidí z nedalekého okolí. Čerpací stanice je díky dobře vyřešené dopravní situaci pohodlně přístupná z obou směrů dálnice. Pohyb vozidel od osobních přes užitkové až po kamiony je zde každodenně ve dne i v noci velice hustý a lepší lokalitu pro čerpací stanici byste jen těžko hledali. Je proto s podivem, že původní provozovatelé dokázali stanici dovést prakticky ke krachu. Před třemi lety převzal stanici v zuboženém stavu nový provozovatel, firma DOS servis provozující kamionovou autodopravu, a pustil se do její postupné rekonstrukce, aby se investice efektivně rozprostřela do delšího období. Jako první prošly nutnými opravami exteriérové prvky, především stařičké, ale velmi spolehlivé stojany Adast, skladovací nádrže, přestřešení dostalo novou atiku a obslužný objekt novou fasádu. V první fázi bylo nutné přilákat novým vzhledem stanice nové zákazníky k tankování.
Kapacita výdeje u třech multiproduktových oboustranných stojanů a jednoho kamionového rychlovýdeje se satelitem je díky blízkosti hraničního přechodu Rozvadov plně vytížena. Z jedné strany pod přestřešením je další stojan pro výdej LPG a na druhé straně vyrostla bezobslužná stanice francouzské společnosti AS24. Lokalita přímo vybízí k rozšíření sortimentu tankovaných produktů o CNG a výdej kapaliny adBlue či směsi do ostřikovačů. Pohyb kamionů je zde enormní, část z nich míří do průmyslového areálu, další projíždějí ze směru od Prahy, Chebu či z Německa. Pumpa disponuje velikým parkovištěm pro tiráky, kteří zde mohou vykonat povinnou přestávku v jízdě a čerpací stanice je pro ně vítaným útočištěm. Další početnou a poměrně stálou klientelu tvoří zaměstnanci dojíždějící za prací do areálu a třetím silným zákaznickým segmentem jsou lidé cestující v osobních autech v zimě a v létě sobotní dovolenkáři.

Esotank 2   Esotank 4

Maximálně efektivně vyřešený interiér

Pestrému spektru zákazníků se snaží provozovatelé čerpací stanice vyjít maximálně vstříc. Proto hned ve druhé fázi revitalizace čerpací stanice došlo i na interiér provozní budovy. Komplexní modernizací prošel obchod. Malá podlouhlá prodejna byla pověstným tvrdým oříškem, jehož rozlousknutí majitelé svěřili odborné specializované firmě. Výsledkem je maximálně efektivní dispoziční řešení založené na komplexním merchandisingu. Prodejní prostor s jedinou gondolou uprostřed dnes nabízí širokou paletu nejžádanějšího zboží především v kategorii rychlého občerstvení a nápojů. Nechybí zde ani otevřená velkoprostorová otevřená chladicí vitrína. Zadní část efektivně řešeného interiéru tvoří gastroúsek s kafekoutkem a posezením. K dostání je zde standardní nabídka teplých i studených jídel včetně polévek. Nejvíce jdou na odbyt typicky česká jídla, dršťková, bramborová a gulášová polévka, svíčková, španělský ptáček, vepřová s knedlíkem a zelím. Rozpékané pečivo Fornetti automaticky dostane každý zákazník ke kávě, kterou vám ochotná obsluha připraví do keramiky, skla či kelímku s sebou.

Pytlíčky s Fornetti nabídnuté v impulsním regálu naproti pokladně si oblíbili především spěchající zákazníci. Prodejním hitem ESOTANKU se staly hořické trubičky, podle sdělení obsluhy se lidé pro ně vrací a berou je po deseti, patnácti kusech. Naopak kvůli arogantní neochotě dodavatele tisku omezit sortiment dodávaných novin a časopisů zde tato kategorie není k dispozici. Jejich místo zaujaly vůně do auta a sezónní autopotřeby. Příjemnou atmosféru v prodejně dotváří intenzivní osvětlení prostřednictvím pouhé čtveřice vysoce účinných designových LED panelů Neo-Neon.

Esotank 5   Esotank 6

Plány dalšího rozvoje

I přes poměrně limitující prostorové dispozice obslužné budovy poskytuje čerpací stanice komfort zákazníkům. Ti zde oceňují nově zrekonstruované a čisté toalety, jež jsou zpoplatněny částkou 5 Kč, kterou platí pouze netankující zákazníci. Řidiči kamionů se naučili platit i poplatek za parkování 200 Kč, k němuž dostanou jídlo či sprchu zdarma. Podle slov obsluhy sprchu (původně určenou pro řidiče kamionů) v letní sezoně využívají především ženy, které navštěvují campy či hudební open-air festivaly v okolí, kde většinou umývárna chybí.  

Přestože je prodejna dobře dispozičně vyřešená, sílícímu zájmu nakupujících ve špičkách kapacitně nedostačuje. Venku sice bylo zřízeno poměrně velké letní posezení, ale v zimním období je prostorový deficit hlavním potenciálem pro další rozvoj obchodu. Majitel čerpací stanice ale již na letošní jaro připravuje rozšíření gastronomické části stanice směrem do zázemí a přístavbu skladů. V plánu je i výměna morálně zastaralých výdejních stojanů, na kterých je nepřetržitý náročný provoz stále více patrný. To samé platí i o třístranném původním totemu, který zatím prošel pouze nejnutnější opravou.

Esotank 3   Esotank 7

Mazlík

Obsluha čítá sedm žen a dva muže, kteří se starají především o venkovní prostor a tankování LPG. Průměrnou úroveň profesionality personál vyvažuje maximální ochotou a vstřícností. Vedením čerpací stanice byl pověřen pan Mikulanda, jehož v nepřítomnosti zastupuje Jana Prokešová. Jedenáctým členem týmu čerpací stanice ESOTANK je maskot čerpací stanice, papoušek Mazlík. Když má náladu se předvést před zvědavými návštěvníky, způsobně je pozdraví nebo hezky zatančí.


NA SLOVÍČKO SE ZÁSTUPKYNÍ VEDOUCÍHO - JANA PROKEŠOVÁ (1974)

Esotank 8

Jak jste se dostala k práci na čerpací stanici?
Na čerpací stanici pracuji 3 roky, před tím jsem dělala v obchodě, prodávala jsem na hranicích v Travel Free shopu.

Jaký je rozdíl v práci na čerpací stanici oproti původní prodejně?
To se nedá srovnat, zde je prakticky vše jinak. Free shop je samoobsluha s vozíky a košíky, zde opravdu prodáváme, jsme v neustálém kontaktu se zákazníky. A je tu menší kolektiv, lépe si rozumíme.

Co považujte za výhodu této čerpací stanice?
Jednoznačně je to její poloha. Jednak jsme u dálnice a odbočky na Mariánské Lázně, za druhé je zde velký areál, kam dojíždí denně mnoho lidí do práce. Máme sice malou, ale hezkou prodejnu, je zde občerstvení. Lidé si ho oblíbili a vracejí se, takže dost často je tu plno. Hodně si chválí naše nové záchody.

Jaké problémy zde řešíte nejčastěji?
Krádeže, ty jsou asi všude, bohužel. Újezdy se také čas od času nějaké vyskytnou. Do třetice pak vandalismus. Mrzí nás, že si lidé nedokážou vážit hezkých věcí, které jim mají sloužit. Na toaletách třeba stále dokola opravujeme utržená prkénka. Přiděláme nové a za dva dny je opět utržené.

Za pokladnou je s vámi papoušek. To je maskot vaší stanice?
Ano, je to amazoňan. Pomáhá nám zdravit zákazníky… Je to náš mazlík a jmenuje se Mazlík!


ESOTANK D5, BOR

Esotank 1

 • Provozovatel: DOS servis s. r. o.
 • Provozní doba: nonstop
 • Nabídka produktů: Diesel, Natural 95, LPG
 • Čerpací stanice není zařazena do programu SGS Pečeť kvality
 • Služby: Shop, gastro, kompresor a vysavač, parkoviště kamionů, sprcha
 • Počet zaměstnanců ČS: 9 (7 žen, 2 muži)

Zaujalo nás (přednosti a pozitiva)

 • Dobře a účelně řešený interiér prodejny limitovaných rozměrů
 • Nové a čisté veřejné WC
 • Sprcha pro řidiče kamionů
 • Kapacitní parkoviště pro kamiony

Skryté rezervy

 • Vzhled morálně i technicky zastaralých výdejních stojanů a totemu
 • Kapacita gastroúseku ve špičkách nedostačuje poptávce
 • Profesionalita obsluhy
 • Potenciál pro zavedení CNG a tankování adBlue a směsi do ostřikovačů

Kvalitativní úroveň čerpací stanice:

 • nadstandard

2 kapky NEW

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/03 Téma číslaUNITI
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek