Uvedení aditiv řady TEN na trhy ČR a EU

Projekt roku – Suroviny a Produkty, Adast Engineering, s.r.o.

Vysoce účinná aditiva do motorové nafty řady TEN ověřená americkou armádou a správou strategických rezerv USA jsou nyní uváděna na trh České republiky.

TEN35

Aditiva do nafty se osvědčují více než 55 let

Přípravky řady TEN jsou vysoce koncentrovanými přísadami do motorové nafty. TEN 35 je zušlechťujícím přípravkem s multifunkčním účinkem. V USA se již po dobu 55 let osvědčuje širokým použitím nejen ve státních institucích a veřejné správě, ale též v podnikatelském sektoru i mezi privátními zákazníky. Byl vyvinut v laboratořích Bell Lab v New Jersey, původně jako stabilizátor strategických zásob paliv. Dlouhodobě se osvědčil při stabilizaci zásob v úložištích a při použití v agregátech náhradních energetických zdrojů. Díky vynikajícím vlastnostem a efektům, které pro provoz motorů přinášejí, se dnes přípravky TEN běžně užívají v železniční, kamionové a námořní dopravě, v těžebním průmyslu, v zemědělství, ve stavebnictví. Najdeme je dnes v bezpočtu uživatelských aplikací u privátních uživatelů motorových vozidel.
Základním přínosem je ověřené prodloužení skladovatelnosti paliv. Komerční provozovatele ale dnes zajímá efektivita využití. Výhodný poměr cena/výkon přináší uživatelům citelnou úsporu nákladů. Dalším bonusem je velmi efektivní logistika založená na vysoké koncentrovanosti přípravků, kdy 1 litr aditiva postačí k úpravě 10 000 litrů paliva.

Standard US Army

Přísada do paliva TEN 32 obdržela velmi přísnou vojenskou US homologaci "MIL - SPEC" a je užívána v americké armádě. Spektrum jejího uplatnění se koncentruje především na dlouhodobou skladovatelnost paliv.
Přípravek obsahuje proprietární vzorec pro stabilizaci paliva při skladování. U topných olejů a nafty při dlouhodobém skladování nastává proces tzv. polymerizace, kdy se tvoří mikročástice, které se postupně zvětšují a shlukují, tvoří makroskopické kaly, které mohou následně zanášet filtry a vstřikovací trysky. Přípravek TEN 35 rozptyluje stávající makroskopické kaly, zpomaluje proces repolymerace a umožňuje palivo skladovat po neomezenou dobu.

TEN32

Multifunkční přípravek

Multifunkční přípravek je charakterizován více efekty, funguje též jako retardant, detergent a eliminuje růst bakterií. Vysokou účinností vyniká v přípravku obsažený inhibitor koroze a detergent, které výrazně zpomalují vnitřní korozi nádrže a palivového systému a pomáhají filtry a trysky udržet v maximální čistotě.
Při srovnávacích testech se snížil zbytek hořlavého uhlíku o 60 až 90 procent. Tyto výsledky jsou důkazem podstatného zdokonalení spalování. Proto je účinek TEN 35 dvojí. Efektivnější spalování produkuje více užitečné energie při současném snížení exhalací pevných částic - sazí.
Vedle efektů v redukci uhlíkových emisí přinášejí přípravky též efekty ekonomické, tolik významné pro provozovatele. Jsou jimi snížení spotřeby paliva, snížení nákladů na údržbu vozidel, prodloužení efektivní činnosti techniky. Obvyklá efektivnost byla ověřena v rozsahu 8-14 % u silničních vozidel, 10-16 % u záložních zdrojů, 5-10 % u těžké techniky.

Premiéra v ČR

Aditiva do motorové nafty jsou nyní primárně uváděna na trh v České republice a postupně si budou nalézat odbyt také na smluvních zahraničních trzích. S uvedením na příslušné trhy zemí EU včetně České republiky zajistil jejich výhradní distributor pro přípravky povinnou dokumentaci dle evropských předpisů REACH, kromě jiného především příslušné bezpečnostní listy.
US partnerem "Fuel Management Services" a výhradním distributorem nových produktů určených k péči o palivo - aditiv do motorové nafty TEN 35 a TEN 32 - je nově založená společnost Adast Blue, nejmladší člen skupiny Adast. Zmíněný koncept navazuje logicky na historické zaměření značky Adast, kterým je vývoj a výroba zařízení pro čerpání, měření, výdej a skladování tekutých paliv, tedy všeobecně na nakládání s pohonnými hmotami.  


EFEKTY POUŽITÍ ADITIV TEN

- Zlepšení spalování - zvyšuje rychlost hoření paliva, zvyšuje výkon a krouticí moment, snižuje spotřebu
- Stabilizátor - prodlužuje životnost paliv, účinek je významný při jejich skladování
- Lubrikant - maže palivový systém, je velmi vítaný při použití bezsilných paliv
- Detergent - odstraňuje úsady v palivovém systému, zamezuje jejich tvorbě
- Demulsifikátor - separuje vodu z paliva
- Inhibitor koroze - zabraňuje korozi palivového systému a palivových nádrží
- Retardant, dispersant - udržuje naftu čerpatelnou a spalovatelnou, zpomaluje polymerizaci

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/2 Téma číslaKaminová doprava
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek