První čerpací stanice kompletně v LED

Projekt roku, Neo-Neon CZ s.r.o., Shell Czech Republic a.s.

První čerpací stanice kompletně v LED

Komplexní osazení všech zdrojů osvětlení LED technologiemi od společnosti Neo-Neon na čerpací stanici Shell v Ostrově nad Ohří přineslo jejím provozovatelům více než 50% úsporu provozních výdajů za spotřebu elektrické energie a periodický servis.

LED 1
Osvětlení shopu čerpací stanice Shell v OStrově nad Ohří pomocí LED světel


Nejefektivnější investice současnosti

U komerčních budov dosahují obvykle náklady na osvětlení 30 % výdajů za elektřinu, u čerpacích stanic to může být ještě více. Řada svítidel nonstop čerpacích stanic totiž musí svítit prakticky nepřetržitě. Osvětlení čerpacích stanic plní několik funkcí. V první řadě je nedílnou součástí designu každé čerpací stanice. Podle typických barevných variací lze rozpoznat jednotlivé provozovatele čerpacích stanic. V neposlední řadě tvoří správné osvětlení i bezpečnostní prvek pro ochranu zdraví zákazníků a obsluhy i ochrany čerpacích stanic.
V současnosti je výměna klasických zdrojů za vysoce úsporné LED technologie v oblasti úspor provozních nákladů z hlediska návratnosti tou nejlepší investicí. Nahrává tomu i stále poměrně strmě klesající pořizovací ceny LED zdrojů, zvyšování jejich měrného výkonu (počet lumenů na watt) a jejich extrémní životnost, díky které odpadají náklady na dřívější časté periodické výměny (zejména u výbojek osvětlení výdejní plochy). Podmínkou pro dlouhodobou efektivitu LED osvětlení na čerpací stanici je volba kvalitních zdrojů od zavedeného a prověřeného výrobce. Na trhu je celá řada cenově velmi výhodných výrobků produkce tzv. garážových firem, které jen stěží mohou seriozně poskytnout dlouhodobou garanci a servis.

Správně dimenzované osvětlení

Při substituci LED zdrojů za klasické žárovky, zářivky, halogeny či výbojky se často investoři dopouštějí zásadní chyby, kdy nahradí původní zdroje ve stávajících osvětlovacích tělesech a neberou v úvahu vyšší intenzitu LED zdrojů a jejich vysoce účinnou vyzařovací charakteristiku. Chybně pak ponechají nezměněný počet svítidel na původních místech, přestože by bylo efektivnější jejich dispozici vzhledem k osvětlovanému prostoru optimalizovat a výsledně zredukovat jejich počet. Bohužel stejné chyby se dopouštějí i projektanti v návrzích novostaveb.
Aby se docílilo maximální efektivity instalace nového LED osvětlení, je nezbytné vhodně rozmístit správný počet správně dimenzovaných svítidel a tímto způsobem ještě více optimalizovat náklady na osvětlení. Na novostavbě čerpací stanice Shell v Ostrově nad Ohří naprojektovala a osadila veškeré světelné zdroje společnost Neo‑Neon CZ s cílem provozovatelům docílit co nejnižší spotřeby elektrické energie při co nejvyšším užitku z osvětlení. Kromě toho, že čerpací stanice Shell v Ostrově se díky tomuto projektu stala bezpochyby první benzinovou pumpou v ČR kompletně osazenou LED technologiemi, podařilo se zde dosáhnout správné kombinace úspor nákladů a vizuálního vjemu (efektu) osvětlení.
Komplexní osazení všech zdrojů osvětlení LED technologiemi přineslo čerpací stanici Shell v Ostrově nad Ohří snížení provozních výdajů na spotřebu elektrické energie a periodický servis o více než polovinu. O tom svědčí i komentář spokojených provozovatelů: "Můj první dojem byl, že je to velmi přesvícené v porovnání s ostatními benzinkami, ale už si začínám pomalu zvykat (úsměv). Pocitově je najednou všude více světla, jak na výdeji, tak v okolí i v prodejně. A co je nejdůležitější, máme více jak poloviční úsporu ve spotřebě energie než při použití klasických světel."

Osvětlení manipulační plochy

Osvětlení výdejní plochy není řešeno relampingem (náhrada celého svítidla jiným), ale je použito svítidlo s větším vyzařovacím úhlem a s vyšší intenzitou světelného toku (záření). Svítidla jsou navržena tak, aby měl řidič bezpečný pocit při čerpání paliva a také aby plnohodnotný obraz z kamerového systému zůstal i v noci. Na osvětlení byla použita průmyslová LED svítidla Neo-Neon Z90001-000 s příkonem 145 W, krytím IP65 a vyzařovacím úhlem 115°.

LED Shell 2

Svítidlo Neo-Neon Z90001-000

Díky těmto parametrům byly sníženy počty svítidel oproti standardním zápustným svítidlům osazeným sodíkovou výbojkou o nominálním příkonu 150 W (celkový příkon svítidla se pohybuje v rozmezí cca 180-250 W v závislosti na stáří světelného zdroje) na polovinu.

Osvětlení komunikací a parkovišť

Bezprostřední okolí čerpací stanice je osvětleno LED svítidly NEOJ2021-000-TJ s příkonem 142 W nahrazující výbojková svítidla o nominálním příkonu 250 W (celkový příkon svítidla se pohybuje v rozmezí cca 300-375 W v závislosti na stáří světelného zdroje). Svítidla jsou osazena ve výšce 10 metrů a jejich rozmístění je zvoleno tak, aby byla dobrá viditelnost čerpací stanice i z větší vzdálenosti a také aby řidič při čerpání pohonných látek při pohledu ven do okolí nebyl světelně přeexponován.

Osvětlení interiéru prodejny

Interiér prodejny osvětlují zápustné LED I-Panely Neo-Neon K1023-48 s dokonalou rovnováhou mezi estetikou a výkonem. Konstrukce a použitý materiál umožňují široké rozprostření světla. Proto k nasvícení prodejní plochy není třeba tolik svítidel jako v případě rastrových těles se zářivkovými trubicemi. Podstatný rozdíl je také v designu obou svítidel, v otevřených rastrových tělesech se usazují nečistoty, kdežto v uzavřených I-Panelech nikoli. Při pohledu na panel má člověk pocit, že se dívá do střešního okna, kterým do místnosti vstupuje denní světlo.

LED Shell 3
LED I-Panel K1023-48 vhodný do podhledů, k zavěšení nebo instalaci na stěnu

Tyto panely o rozměrech 60x60 cm a příkonu 48 W nahrazují rastrová svítidla osazená zářivkovými trubicemi 4 x 18 W. V chodbách a na toaletách jsou použita podhledová svítidla Neo‑Neon B0691 o příkonu 24 W, která nahrazují 75-100W konvenční zdroje. Pokladny a výdejní pulty jsou nasvětleny bodovými LED žárovkami s paticí GU10 o příkonu 5 W nahrazující 20W zdroje.

Maximální efekt

Souhrnně bylo použitím LED svítidel a světelných zdrojů docíleno vysoké energetické účinnosti, estetičnosti a vizuálního vjemu pro zákazníky z důvodu významného zvýšení úrovní osvětlení v okolí. Celkově bylo vytvořeno vítanější prostředí a spotřeba energie byla snížena o více než 50 %. V tabulce není zahrnuto designové osvětlení a osvětlení zázemí, které ještě celou bilanci zlepšuje. Návratnost instalace kompletního osvětlení čerpací stanice včetně VO ve výši 2,3 roku potvrdila vysokou efektivitu investice do LED osvětlení.


Využití LED zdrojů na ČS

  • osvětlení manipulační (výdejní) plochy
  • osvětlení komunikací a parkovišť
  • osvětlení interiéru, regálů a chladicích boxů
  • osvětlení reklamních prvků a efektové osvětlení

Petrol Magazín

Aktuální vydání2023/06 Téma číslaBenzín E 10
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek