Q8 OILS Velké Hamry

Čerpací stanice roku, SIZ s.r.o.

PETROLmagazín čerpací stanice měsíce - leden

Pod kuvajtskou značkou

Benzínová pumpa Q8 Oils ve Velkých Hamrech působí na návštěvníky čistotou a domáckou atmosférou, která je výsledkem péče a vstřícnosti obsluhy. Není divu, že se poměrně rychle stala pravidelnou zastávkou tranzitujících motoristů i místem setkání místních obyvatel a rekreantů.

Q8_1

Totem je vidět z dálky

Motoristé, kteří projíždí obcí Velké Hamry směrem na Harrachov a dále do Polska, jen stěží přehlédnou novotou zářící čerpací stanici převážně oděnou do svěží kombinace světle zelené a modré barvy. Totem s  logem jedné z  největších světových olejářských společností Q8 Oils je z  obou směrů dobře viditelný již z  veliké dálky. Odbočení na rovném úseku poměrně velmi frekventované mezinárodní silnice k  čerpací stanici je z  obou směrů maximálně bezpečné a bezproblémové. Komunikace náležící k  benzinové pumpě včetně rozměrné výdejní plochy jsou co do rozlohy velkoryse řešeny a umožňují pohodlný příjezd k  tankování jakož i následný výjezd či parkování třeba i zájezdního autobusu.
Provozovatelem čerpací stanice je místní společnost SIZ s.r.o., zabývající se již od roku 1990 zemními, stavebními i demoličními pracemi. Vzhledem k  tomu je i její prestiží dokonalé odklízení sněhu, kterého je v  podhůří Jizerských hor každou zimu pořádná porce. Perfektně vyčištěné prostory čerpací stanice jsou pro většinu projíždějících zákazníků jedním z  hlavních argumentů při rozhodování zastavit se zde k  nákupu, občerstvení  či odpočinku.

Pumpa vybudovaná svépomocí

Benzinová pumpa je součástí rozlehlého areálu provozující firmy, ale zároveň je i posledním objektem kterým firma završila dlouholetý rozvoj na svých pozemcích. Stanici, kterou firma vybudovala svépomocí, byla uvedena do provozu teprve nedávno, v červnu 2010. Její realizací si stavební firma SIZ s.r.o. zajistila efektivnější zásobování vlastního strojového a vozového parku pohonnými hmotami a provozními kapalinami. Jelikož firma zajišťuje prodej olejů a maziv Q8 Oils, získala svolení umístit na čerpací stanici logo známého petrolejářského gigantu. Přestože zákazníci na čerpací stanici mají na výběr i jiné na českém trhu zavedené značky, oleje kuvajtské společnosti jdou ve Velkých Hamrech dobře na odbyt.
Vlastní benzinová pumpa je splněným snem obou jednatelů, ale na druhou stranu do oboru prodeje pohonných hmot a provozu čerpacích stanic vstupovali všichni včetně  personálu s paní vedoucí bez jakýchkoliv zkušeností, jak se říká nepolíbeni. Doslova skočili do vody a museli plavat. Ale na horách i podhůří jsou lidé zvyklí si vzájemně pomáhat.

Q8_2

Exterier: Čistota a perfektní řemeslné provedení

Uspořádání čerpací stanice je průjezdné s bočně situovaným obslužným objektem vzhledem k  průjezdu vozidel. Čerpací stanice nabízí 4 druhy paliv, BA 95, vysokooktanový benzín BA 98, naftu a SMN 30, V centrální části stanice mezi sloupy přestřešení jsou přímo na perfektně rovné betonové ploše (bez refýže) osazeny dva oboustranné multiproduktové výdejní stojany Gilbarco Veeder-Root a mezi nimi ještě jeden menší stojan FlowControl pro tankování kapaliny do ostřikovačů. V jeho sousedství je i dobře vybavený hygienický stojan. Na čerpací stanici je napojeno ještě jedno neveřejné tankovací místo v  oploceném areálu firmy. Jednoproduktový stojan slouží k  výhradnímu napájení početné firemní flotily vozidel a strojů směsnou bionaftou.
V zadním traktu areálu čerpací stanice je dostatečná plocha pro parkování, kterou uzavírá dvojité stání s refýží osazenou kompresorem a vysavačem s  oklepávačem koberečků. Společným jmenovatelem pro celý exteriér čerpací stanice je čistota a perfektní do detailu dotažené řemeslné provedení. Skrytou rezervou, která se projeví po setmění, je zcela nedostatek světla v zadní části veřejných prostor čerpací stanice, Nízký kandelábr veřejného osvětlení nebo světla na budově spínaná pohybovými čidly by zajisté ocenili motoristé při případném nočním dofukování pneu. Navíc obecně každé prosvětlení temnějších koutů znamená vyšší úroveň bezpečností prevence posílení celkové bezpečnostní úrovně.
Přestřešení výdejní plochy překrývá celou výdejní plochu s  velkým přesahem až nad kiosek a poskytuje i za nepříznivého počasí maximální komfort  tankujícím zákazníkům. Sloupy jsou opláštěny, aby skryly množství různých svodů, trubek a kabelů, ale nosná konstrukce v podhledu střechy je nejen přiznána, ale ještě je zdůrazněna zelenou barvou, která opticky propojuje prostor pod přestřešením se zelenou obvodovou atikou kiosku. Celkově exteriér čerpací stanice působí vstřícně a čistě.
Volný prostor vedle příjezdu je inspirací pro majitele z hlediska dalšího rozvoje čerpací stanice do budoucna. Zatím se využívá k venkovnímu posezení, plánuje se zde vybudování letní zahrádky s pergolou. Případné rozšíření čerpací stanice o mycí linku nebo  boxy ručního mytí by bylo možné při využití dalších přilehlých pozemků. Přestože se zdá, že marketingový potenciál lokality je dostatečný a o mytí vozidel by zde zájem byl, je otázka investice do takového projektu zatím v oblasti diskusí.

Q8_3

Prodejna: pozitivní nálada

Po vstupu do prodejny přivítá každého zákazníka usměvavá a pozorná obsluha. Podlouhlá prodejna s  pokladní zónou a bočně navazující sekcí rychlého občerstvení u zadní stěny je rozdělena na sektor nákupní vlevo a odpočivný vpravo. Prosklení probíhající po celé čelní frontě poskytuje ve dne dostatek denního světla, takže se interiér stropním osvětlením jen lehce přisvětluje. Shop poskytuje dostatek regálové plochy pro poměrně velmi rozsáhlý sortiment. Prodejní prostor je od okny lemovaný nízkými regály a se třemi gondolami uprostřed a dvěma samostatnými otevřenými chladicími boxy u boční stěny, Prodejna působí díky dobře volené barevnosti interieru moderně a u návštěvníků navozuje pozitivní náladu.

Zboží je sice v regálech pečlivě vystaveno a průběžně doplňováno, ale celkové uspřádání nese známky stálého hledání vyplývající z nezkušenosti obsluhy. Jde o poměrně častou nemoc shopů českých čerpacích stanic. Jednotlivé kategorie nadměrně bohatého sortimentu s  množstvím kartónových displejů se zde vzájemně prolínají. K tomu přispívají pro čerpací stanice neobvyklé středové gondoly se zaoblenými čely navazujícími na podélné police, takže v důsledku nelze opticky od sebe jednotlivé sortimentní kategorie oddělit. To ztěžuje intuitivní orientaci zákazníka při výběru zboží, které musí často hledat. Díky nevhodné lokaci některých kategorií zboží není plně využit ani potenciál impulsní zóny. Vysokoobrátkové zboží s  vysokou prodejní cenou jako například autobaterie sem zkrátka nepatří. Pokladní zóna, pult občerstvení včetně zábaří a posezení gastro vymezuje snížený podhled. Nedostatky v  nabídce zboží překrývá obsluha péčí o čistotu ve všech prostorách čerpací stanice a svým vřelým přístupem k zákazníkům. Jen několik minut po odjezdu větší skupiny zákazníků se neprodlenně v  první volné chvilce věnovala vytírání a úklidu, kteří někteří hosti po sobě zanechali v  místě s posezením.

Q8_4

Místo pro setkání a odpočinek

Zákazníci zde nepochybně ocení gastronomické služby. Je opravdu z  čeho vybírat: kromě čerstvého pečiva  z minipekárny zde dominuje nabídka vlastních baget a sendvičů a teplá kuchyně s  polévkou z  termosu a širokou škálou hotových jídel. Kávu lze koupit nejen z  automatu, ale uspokojí zde i náročné kávomily značkovým espresem připravovaném obsluhou na profi pákovém pressomatu. V  nabídce je i celá řada čajů, irská nebo alžírská káva a turek, službu coffee to go v  kelímku s  víčkem zde zajišťuje obsluha. Drobný nedostatek spolehlivě vyváží nabídka neobvyklých specialit, které sklízí u zákazníků zasloužený uspěch: horký ovocný nápoj "Hot Apple", zmrzlinové poháry a horké maliny.
Nezbytný podíl na všeobecné oblibě čerpací stanice nese nejen dobře vedené rychlé občerstvení, ale především dostatečně kapacitní a velmi pohodlné a útulné posezení. Standardem je zde bezdrátové připojení na internet wifi-free, majitelé notebooků s dodělávajícími bateriemi zde ocení zásuvky pro připojení napájení k  síti. Vysokou kulturu prostředí podtrhuje úroveň veřejných sociálních prostor (a opět jejich bezvadná čistota).
Benzínová pumpa Q8 Oils Motorové oleje ve Velkých Hamrech na nás během naší návštěvy zapůsobila velice sympaticky svojí domáckou atmosférou a čistotou, která je výsledkem péče a vstřícnosti obsluhy. Není divu, že se poměrně rychle stala pravidelnou zastávkou tranzitujících motoristů i místem setkání místních obyvatel a rekreantů.

Q8_5   


Na slovíčko s nájemcem

Q8_majitelka

Helena Bochová, (1970), vedoucí čerpací stanice

Jak bylo těžké nalézt si cestu k  novým zákazníkům po otevření čerpací stanice?
Místní obyvatelé k  nám začali chodit ihned, turisté jezdí ze dvou směrů, od Zelezného Brodu a druhý od Harrachov., Zákazníci kteří se u nás zastaví, chválí, že tu kromě rychlého občerstvení najdou i  příjemné, čisté posezení. Tímto jsme si zřejmě vybudovali stálý zákazníky

Jaké děláte akce pro zákazníky?
Standardně máme každý rok v zimním období akci "Horký ovocný nápoj" (kávu) k tankování nad 20 l, nebo litr kapaliny do ostřikovač, zdarma, pokud mají zájem, mohou si vybrat z  těchto dvou nabídek. V letním období při akci máme pro vyprahlé řidiče připravené nealkoholické pivo.

Máte vlastní slevové karty?
Ano, hned po otevření čerpací stanice jsme rozdali okolo 100 bonusových karet s peněžní slevou. Nemáme bonusový program zaměřený na dárky.

Jak se vyvíjí nabídka v shopu od spuštění do provozu v roce 2010?
Snažili jsme se shop na začátku přizpůsobit potřebám místních zákazníků, ale po určité době jsme zjistili, že potravinářské zboží, například běžné pro takzvanou večerku, se u nás neosvědčilo, procházely lhůty spotřeby, takže jsme jeho prodej zrušili. Nahradili je například dárky, které zákazníci ocení, když vyražejí na poslední chvilí za návštěvou či schůzkou.

Máte poměrně nezvykle široký sortiment kategorie autosortimentu, kterou některé veliké řetězce naopak ze  shopu vytěsňují ve prospěch rychloobrátkového potravinářského zboží?
Snažíme se vyhovět zákazníkům širokou nabídkou. Nabízíme autopotřeby hned od několika firem, např. Filson, kosmetika Carplan nebo Mafra, jsou velmi oblíbené. U nás si může vybrat každý, od lacinější po značkové výrobky. Sortiment autopotřeb doplňujeme a rozšiřujeme právě o to, co zákazníci nejvíce poptají. Konzultujeme také s  dodavateli, i od nich si necháme poradit, co je aktuálně zajímavé pro zákazníky.

Provozní hodiny čerpací stanice jsou od 5 do 23 hodin. Nevyplatilo by se v  sezóně otevřít i přes noc?
Ze začátku zde nonstop provoz byl, ale nefektivní. Aby se provozní doba zase prodloužila, tak o tom se neuvažuje. Ale naše děvčata tady často zůstávají déle. Stává se, že po 23 hodině přijede, napřiklad, polský autobus plný lidí. Pak se obsluha nedostane domů dříve, jak o půlnoci. Zavíráme s  posledním hostem.

Jak potom probíhá začátek směny, když otevíráte v 5?
Obsluha vstává ve 3 ráno, aby ve 4 byla na benzince, Za hodinku musí stihnou to nejnutnější, připravit čerstvé obložené housky a bagetky. Je tu sama po otevření musí být za kasou, nemůže být i v  kuchyni, proto vše musí připravit před oteřením. Zákazníci přijíždějí hned v  5 hodin a kupují si snídaně.


Q8 OILS Velké Hamry

- Provozovatel: SIZ s.r.o.

- Provozní doba: 5-23

- Nabídka produktů: BA 95 / NM / BA 98 / SMN 30

- Služby: Shop + gastro, vysavač kompresor

- Počet zaměstnanců/stálých: 5/5

Zaujalo nás (přednosti a pozitiva)

- Příkladná péče o čistotu veškerých veřejných prostor čerpací stanice (exteriér i interiér)

- K je dispozici výdejní systém pro stáčení kapaliny ostřikovačů čelních skel

- Nabídka služeb rychlého občerstvení -  široká nabídka studených i teplých pokrmů nápojový servis a řada specialit

-  Dostatečně kapacitní a velmi pohodlné a útulné posezení (wifi, zásuvky 230V)

Skryté rezervy

- Chybí osvětlení v zadním traktu čerpací stanice s parkovištěm a stáním s kompresorem a vysavačem

- Nabídka zboží v regálech shopu není logicky a přehledně uspořádána, jednotlivé kategorie nejsou vymezeny a prolínají se

- Není k dispozici služba mytí vozidel, limitem je výše investice a nutnost přikoupení pozemku

PETROLaudit:

F1 Petrolaudit

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/01 Téma číslaDistribuce pohonných hmot
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek