EuroOil, Praha, Poděbradská

Čerpací stanice roku, ČEPRO, a.s.

PETROLmagazín - čerpací stanice měsíce - únor

Vlajková loď flotily ČEPRO

Největší čerpací stanice v celé síti EuroOil v Praze na Poděbradské třídě je vlajkovou lodí rozsáhlé flotily společnosti ČEPRO.

ČS EO Poděbradská 1

Při cestě ven z centra Prahy po Poděbradské třídě za křižovatkou Na harfě na řidiče z ničeho nic vykoukne zpoza bezpočtu reklam a billboardů modrožlutá čerpací stanice EuroOil. I když ve srovnání především s prémiovými stanicemi značkových řetězců z hlediska své velikosti se jedná spíš o středně velikou stanici, je bezpečně jednou z největších stanic v síti EuroOil. Nejen díky své velikosti je považována za vlajkovou loď sítě více než 180 benzinových pump, ale také díky své poloze, kdy je nejblíže centrále jejich provozovatele - státem ovládané společnosti ČEPRO, která se nachází jen pár minut jízdy v nedalekých Holešovicích.

Největší v síti EuroOil

Určitou nevýhodou pro čerpací stanici je zastínění čerpací stanice včetně totemu neřízeně instalovanými reklamními plochami podél příjezdu od Harfy. Proto raději zpomalujeme, abychom pumpu neminuli. Totem EuroOilu je vidět za pestrobarevnou hradbou bezohledně nakupených billboardů na poslední chvíli. Z rušné čtyřproudé hlavní ulice s tramvajovým pásem uprostřed je ale odbočení do čerpací stanice pohodlné i v hustém pátečním provozu. Je totiž součástí křižovatky řízené semafory, a tak přijíždějící zákazníky vítá na vjezdu k pumpě svítící panáček na semaforech. Uspořádání čerpací stanice je čelní, s dostatečnou plochou komunikací umožňujících pohodlný příjezd k výdejní ploše. Pod rozměrným přestřešením jsou k dispozici tři multiproduktové stojany s nabídkou benzinu, nafty a prémiového paliva Optimal 95. Na každé refýži je navíc výdejní zařízení pro stáčení kapaliny do ostřikovačů přímo do zásobní nádrže automobilů. Přestože u čerpacích stanic v Česku tankování nejprodávanější provozní kapaliny není zcela rozšířeno, ČEPRO je zavedlo jako standard v celé síti stanic EuroOil. Podél výjezdu z výdejní plochy je ve zděném domečku výdejní stojan LPG v barvách distribuční společnosti Kralupol. V zadním traktu je umístěno stání pro samoobslužnou údržbu vybavené zcela novým kompresorem a vysavačem. Konkurenceschopnost čerpací stanice v dané lokalitě by výrazně posílilo rozšíření služeb o kvalitní a dobře vybavenou mycí linku, pro kterou je v zadní části pozemku dostatečná rezerva. Její realizace ale vyžaduje vzhledem k výši investice důkladnou analýzu marketingového potenciálu dané lokality.
Čerpací stanice před více než deseti lety prošla první velkou modernizací, kdy na místě původní pumpy z dob státní "zelené" Benziny vyrostla moderně disponovaná stanice s novým a prostorným kioskem. Pumpy EuroOilu stojí často mimo hlavní vliv konkurentů a díky cenové politice mají poměrně vyrovnané výtoče a není divu, že její provozovatel se dlouhodobě soustředil hlavně na prodej pohonných hmot. Také z toho důvodu se pumpa v následujícím mezidobí stala působištěm a současně i obětí podivné klientely. S nástupem nového nájemce a komplexní rekonstrukcí shopu v minulém roce nastala v historii čerpací stanice na Poděbradské nová epocha. Společnost ČEPRO v minulém roce přistoupila k programu komplexního remodelingu svých čerpacích stanic pod pracovním označením Facelift 2013, na který navázala i tolik potřebnou důslednější spoluprací s nájemci včetně vzdělávání a tréninku prodejních dovedností pracovníků obsluhy.

ČS EO Poděbradská 8  ČS EO Poděbradská 5

Kromě pohonných hmot zde mohou motoristé ze stojanu "natankovat" i kapalinu do ostřikovačů

Prodejna svítící novotou

Po vstupu do kiosku se před zákazníkem otevírá prostorná prodejna, která díky modernímu vybavení a profesionálně uspořádané nabídce zboží působí od prvního okamžiku pozitivně. Dostatek volného místa, důsledné dodržení jednotné výškové úrovně středových regálových sestav společně s nadstandardně rozměrným prosklením, které zabírá zhruba polovinu obvodu obdélníkovité plochy prodejny, dodávají interiéru vzdušnost a tolik potřebný přehled pro zákazníky i obsluhující personál za pokladnou. Energeticky úsporné stropní LED osvětlení i přes den dokonale prosvětluje prostor prodejny. I přes vysokou světelnost a rozptyl LED zdrojů v tak rozlehlé prodejně mohly být instalovány ještě nezávislé směrové reflektory pro nasvětlení akčních regálů a designová svítidla s teplým světlem pro měkčí nasvícení gastrokoutu a především posezení. Ty by dané prostory ještě více proteplily a zútulnily. To samé platí i o podlaze v místě konzumace, kde by stejného efektu bylo docíleno použitím podlahové krytiny v teplých tónech na místo světle šedivé dlažby, jednotné pro celý shop.
Dispozice prodejny je rozdělena širokým středovým koridorem příchodu k pokladnám. Na levé straně je obchodní část prodejny s nabídkou zboží v nízkých regálových sestavách v pozadí s dostatečně kapacitním otevřeným přístěnným chladicím boxem. Podél cesty k pokladnám jsou na čelech regálových gondol lákavě naaranžovány akční nabídky. I přes absenci vysokých přístěnných regálů je celková regálová plocha dostatečná a umožňuje efektivní rozmístění poměrně velmi širokého sortimentu jak food, tak i nonfood kategorií.
V oblasti služeb v pokladním bloku chybí terminál sázkové společnosti, majitelé platebních karet zde ale mohou využít služby Cashback k výběru hotovosti do výše 1500 Kč (podmínkou je nákup v minimální hodnotě 300 Kč). V čelní frontě proti vstupu do prodejny vedle středové pokladní zóny nalevo je v nice decentně upozaděn vstup do veřejných sociálních prostor.

ČS EO Poděbradská 2

V rozlehlé prodejně je i dostatečný prostor pro posezení při občerstevní

Na rozměrnou pokladní zónu zprava navazuje gastroprovoz, který poskytuje další možnosti rozvoje do budoucna. Kromě pekárny, výrobníku párků v rohlíku a panini-grillu je pilířem nabídky gastroprovozu vysoce kvalitní káva servírovaná v porcelánu a popřípadě podávaná v kelímku coffee to go. Šikovná obsluha uspokojí i méně časté požadavky zákazníků a připraví velmi kvalitní čaje nebo tradičního českého turka. Překvapením pro zákazníky je (v případě čerpacích stanic zcela ojedinělá) nabídka tradičních českých chlebíčků a čerstvých zákusků, kterým vévodí poctivé větrníky a punčové řezy. Po ruce je zde nabídka čerpacích stanic dneška - mražených cukrovinek, čerstvých balených baget a sendvičů. Zajímavým doplňkem nad rámec zažitého standardu je prodej chlazených hotových jídel a denních dávek takzvané krabičkové diety. Logicky vzhledem k přirozenému pohybu zákazníků je v pravé části prodejny velkoryse pojaté posezení. Od ruchu přicházejících a nakupujících zákazníků je oddělenou pevnou zástěnou a poskytuje tak klidné a velice příjemné posezení. Není divu, že se poměrně rychle stalo místem odpočinku či obchodních schůzek stále rostoucího počtu stálých zákazníků. Ti zaručeně ocení možnost připojení napájení notebooků do zásuvek, zatím zde ale není k dispozici wifi-free připojení na internet, které je jinde již běžným standardem.

ČS EO Poděbradská 4  ČS EO Poděbradská 3

Prodejna nabízí široký sortiment výrobků, které jsou přehledně uloženy v nízkých regálových sestavách

Čistota a příjemná atmosféra

Čerpací stanice na nás během naší návštěvy zapůsobila velmi pozitivně. Sníh z venkovního prostranství byl i přes vytrvalé sněžení odklizený, venkovní nabídka byla doplněna. Uvnitř obchodu zářícího novotou, ale i čistotou nás přivítala příjemná atmosféra, kterou "má na svědomí" pozorná a vstřícná obsluha. Během našeho pobytu ve volných chvilkách průběžně doplňovala zboží a nebo vytírala špínu z nánosů roztáté sněhové břečky zvenčí. Ostatně prodavačky svoji profesionalitu osvědčily při utajeném nákupu, kterého se zhostily na jedničku. Hloubkový audit čerpací stanice před naší návštěvou potvrdil naše subjektivní hodnocení, ale také odhalil drobné chyby a rezervy, které pro jejich provozovatele společně s nájemcem a týmem obsluhujícího personálu mohou být inspirací a motivací k dalšímu zlepšení úrovně služeb a nabídky. Čerpací stanice EuroOil Poděbradská i přes drobné nedostatky potvrdila roli vlajkové lodi plující v čele flotily pod vlajkami ČEPRO.

ČS EO Poděbradská 6  ČS EO Poděbradská 7

Na příjemné atmosféře uvnitř obchodu má z velké části podíl příjemná a ochotná obsluha


Na slovíčko s nájemcem

EO Vokál

Lubomír Vokál (1976) je nájemcem na čerpací stanici třetí rok, před vstupem do branže čerpacích stanic provozoval vlastní společnost zaměřenou na transport a logistiku autodílů.

Proč jste si vybral zrovna čerpací stanici EuroOil Poděbradská?
Jednak toto místo je pro nás strategické, leží zhruba uprostřed dvou řetězců, kterým děláme logistiku, a jednak jsme potřebovali docílit lepší nákupní ceny pohonných hmot. Tenkrát se naskytla příležitost ve formě výběrového řízení, to proběhlo ve dvou kolech a my jsme se stali vítězem.

Čerpací stanice Poděbradská v té době ale nebyla v příliš dobrém stavu…
Po převzetí jsme byli relativně trochu zaskočeni situací tady a faktem, jaká klientela se zde vyskytovala. Takže i z vlastních prostředků jsme se snažili to prostředí zkultivovat.

Jak bylo těžké nalézt si znovu cestu k zákazníkům a jak tomu napomohla radikální rekonstrukce prodejny minulý rok?
Ta cesta trvala zhruba půl roku. Určitě, díky faceliftu i díky benefitům tu vidíme nové tváře. Stávající zákazníci to ocenili. Blízko je tady velké sídliště, které představuje potenciál nových zákazníků, ty hodláme oslovit cílenou reklamní kampaní. Proces získání nových zákazníků ale potřebuje určitý čas, nečekali jsme, že zájem naroste během měsíce. Snažíme se, aby tady zákazník zůstal a stal se stálým klientem,

Používáte pro udržení zákazníků vlastní akce, kromě akcí pořádaných centrálou ČEPRO?
Snažíme se každému zákazníkovi při určitém množství tankování poskytnout určité benefity, abychom si ho udrželi, nabízíme kvalitní kávu a čaj. Připravujeme pak vlastní akce v nějakém mixu, například káva + pečený produkt.

Vidíte ještě další potenciál k rozvoji nabídky zboží a služeb? Na některých čerpacích stanicích je například k dostání točené nealko pivo či kofola…
Uvidíme, o tom třeba zauvažujeme. V létě jsme ale přemýšleli nad tím, zavést tady točenou zmrzlinu, která by měla určitě úspěch. Chceme také v nejbližší době zařídit zdarma wifi připojení na internet, už jsme oslovili dodavatele, ohledně zajištění služeb.

Jak oceňují zákazníci výdej stáčené kapaliny do ostřikovačů, která je k dispozici na každé refýži, a jak jde prodej LPG?
Je to dobrý doplněk služeb. Zaprvé jeho cena je atraktivní, druhá věc je rychlost, kdy zákazník nemusí chodit s nádobou k pokladně a pak provádět plnění a neřeší, co s odpadem. S prodejem LPG jsme naprosto spokojeni, díky ceně v porovnání s klasickými palivy zaznamenáváme příliv zákazníků.

Myslíte si, že na tomto místě by čerpací stanice šlo rozšířit o další službu, například o mytí?
To je otázka na majitele, to je společnost ČEPRO. Můj osobní názor je ten, že by to bylo plus pro zákazníka, měl by tady full servis. Další možnost rozšíření je jiný druh paliva, jako třeba CNG, to asi bude mít v nejbližší budoucnosti úspěch. Uvidíme, jaká bude situace s auty na elektriku po Praze, ale myslím si, že to bude také zajímavý produkt.

Bez kvalitně vyškoleného personálu není úspěchu čerpací stanice. Čerpací stanice jede nonstop, kolik máte zaměstnanců a jak organizujete směny?
Máme 6 stálých zaměstnanců a 2 brigádníky. Brigádníci jsou na víkendy nebo na noční směny, je to plnohodnotná obsluha u pokladny. Máme jednoho stálého zaměstnance, který dohlíží na provoz čerpací stanice. Co se týče organizování směn, tak se jede krátký a dlouhý týden.

Jak stíháte řízení vlastní firmy a provoz čerpací stanice, a co děláte ve volném čase?
Aby to člověk stíhal, tak je potřeba si vytvořit tým lidí, kterým důvěřuje a kteří jsou rozděleni na určité sekce, každý manager řídí jednu sekci. Základem úspěchu firmy jsou lidé, bez nich by to nešlo. Volný čas? Snažím se najít čas hlavně o víkendech na rodinu a sem tam na sport.


ČS EO Poděbradská 1

EuroOil, Praha, Poděbradská

- Provozovatel: ČEPRO, a.s.
- Provozní doba: 0-24
- Nabídka produktů: BA 95 / NM / Optimal 95 / LPG
- Služby: Shop + gastro, vysavač, kompresor
- Počet zaměstnanců/stálých: 6/4

Zaujalo nás (přednosti a pozitiva)

- Na každé refýži je k dispozici výdejní systém pro stáčení kapaliny ostřikovačů čelních skel
- Služba Cashback - možnost výběru hotovosti (max. 1500 Kč, podmínkou je nákup v minimální hodnotě 300 Kč)
- Ideálně vyřešená dispozice dodává prodejně vzdušnost a přehled pro zákazníky i obsluhující personál
- Oživení nabídky kategorie gastro o čerstvé chlebíčky a zákusky
- Prodej chlazených hotových jídel a denních dávek "krabičkové diety"
- Nápadité využití kávy k marketingové podpoře prodeje paliv i zboží a lokality zákazníků

Skryté rezervy

- V prodejně není k dispozici wifi-free připojení k internetu
- Chybí terminál sázkové společnosti a s ním i příslušné služby
- Prostor prodejny nasvícen pouze stropním osvětlením bez možnosti nasvětlení akčních nabídek a designového osvětlení v prostoru gastro a posezení
- S ohledem na konkurenční čerpací stanice v lokalitě chybí služba mytí vozidel

PETROLaudit:
PETROLaudit OMV


Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/2 Téma číslaKaminová doprava
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek