Zisk skupiny Orlen Unipetrol za rok 2023

Rafinerie - OrlenUnipetrol

Zisk skupiny Orlen Unipetrol za rok 2023

Rafinérská a petrochemická skupina Orlen Unipetrol vykázala za uplynulý rok 2023 tržby ve výši 166,4 miliard korun. Provozní zisk EBITDA LIFO dosáhl 13,7 miliard korun a čistý zisk 5,2 miliardy korun. Orlen Unipetrol pokračoval v realizaci intenzivního investičního plánu, když v uplynulém roce investoval 12,8 miliard korun. V maloobchodním segmentu Orlen Unipetrol dále rozvíjel svou síť čerpacích stanic Orlen v České republice, Maďarsku a Slovensku, přičemž klíčovou oblastí bylo postupné dokončení unifikace označení pod značku Orlen.

"I přes pokračující složitou geopolitickou a makroekonomickou situaci dlouhodobě destabilizující rafinérský i petrochemický segment se nám v uplynulém roce podařilo dosáhnout pozitivních hospodářských výsledků. Pokračovali jsme také ve vysoké míře investic z posledních let, když jsme do modernizace a rozvoje našeho podnikání investovali bezmála 13 miliard korun. Za posledních šest let jsme v Česku investovali již téměř 60 miliard korun," uvedl Tomasz Wiatrak, generální ředitel skupiny Orlen Unipetrol,a dodal: "Zodpovědně se připravujeme na odklon od ruské ropy. V uplynulém roce jsme v litvínovské rafinérii otestovali různé druhy alternativních ropných směsí a identifikovali zařízení a procesy, které je nezbytné pro zachování bezpečné a efektivní výroby rekonfigurovat. Klíčová nastavení zrealizujeme během dubnové odstávky a budeme tak připraveni na přelom letošního a příštího roku, kdy by měl být dokončen proces navýšení kapacity ropovodu TAL a Česko by se mělo od ruské ropy odstřihnout." 

Objem zpracované ropy v roce 2023 činil 7,5 milionů tun. Prodej rafinérských produktů dosáhl výše 6,3 milionů tun a prodej petrochemických produktů úrovně 1,8 milionů tun. Celkové investice dosáhly výše 12,8 miliard korun a směřovaly do pokračující modernizace výrobních technologií. Hlavními projekty byly průběžná revitalizace jednotky parciální oxidace vodíku, dostavba 11. krakovací pece etylenové jednotky a modernizace výroby čpavku. Součástí investic byly i přípravy na přechod na zpracování neruských ropných směsí a rozvoj maloobchodní sítě čerpacích stanic v Česku, Maďarsku a na Slovensku včetně unifikace jejího označení a rozšiřování vodíkové a bateriové elektromobility.

Orlen Unipetrol také realizoval investice související s postupnou transformací směrem k emisní neutralitě. V rámci budování recyklačních kapacit začlenil do své skupiny společnost REMAQ, která je jedním z nejvýznamnějších mechanických recyklátorů ve střední Evropě.

V maloobchodě skupina Orlen Unipetrol pokračovala v investicích do modernizace a rozvoje své sítě čerpacích stanic, jejichž provoz koordinuje v Česku, Maďarsku a na Slovensku. V České republice skupina provozuje 436 stanic a svůj občerstvovací koncept Stop Cafe nabízí zákazníkům na 347 stanicích. V meziročním srovnání zvýšila svůj tržní podíl o 5,4 procentních bodů a s aktuálním podílem 27,5 procent na celkovém objemu prodaných paliv je lídrem v Česku. Skupina Orlen Unipetrol také pracuje na rozšiřování infrastruktury pro vodíkovou a bateriovou elektromobilitu. V uplynulém roce zprovoznila vodíkové stanice pro osobní automobily, nákladní automobily a autobusy v Praze Barrandově a v Litvínově. Na konci roku provozovala již 276 elektro dobíjecích bodů na 67 čerpacích stanicích, což ji řadí na první místo mezi řetězci čerpacích stanic v Česku.


Zdroj: TZ

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/01 Téma číslaDistribuce pohonných hmot
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek