V současnosti je odpovídající množství plynu k dostání i za polovinu ceny benzínu

CNG_logo

V současnosti je odpovídající množství plynu k dostání i za polovinu ceny benzínu

Cena stlačeného zemního plynu (CNG) je oproti loňskému září téměř o 60 % nižší. Průměrných 32 Kč/kg je sice stále o něco více než před ruským vpádem na Ukrajinu, vzhledem k poměrně drahému benzínu ale vychází CNG cenově výrazně lépe. V průměru je ekvivalent litru benzínu levnější o 17 korun, na mnoha čerpačkách však lze odebírat CNG levněji asi o 20 korun.

Před rokem v září, kdy vrcholilo cenové šílenství, stál kilogram CNG průměrně téměř 75 korun. Cenová maxima na některých plnicích stanicích dosahovala i 139,90 Kč/kg. Přepočteme-li tuto rekordní cenu z kilogramu na metr krychlový, což je ekvivalent jednoho litru benzínu, dostaneme sumu 99,93 Kč/m3. Je to tedy totéž, jako by litr benzínu stál 100 korun.

"Při srovnání průměrných cen bylo odpovídající množství CNG před rokem dražší než benzín o více než desetikorunu," připomíná Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která poskytuje CNG karty akceptované na plnicích stanicích innogy Energo a E.ON Energie.

V posledním půlroce jsou však již ceny CNG po předchozích výraznějších poklesech stabilní. V průměru stojí nyní kilogram přes 32 korun, ceny nad 40 Kč/kg vykazuje jen několik plnicích stanic v celém Česku. Ale i 40korunová cena za kilogram CNG je stále výrazně pod úrovní ceny benzínu. Odpovídá totiž ceně 28,60 Kč/m3, přitom litr benzínu stojí v průměru téměř 40 korun.

Na mnoha plničkách lze však odebírat CNG za méně než 30 Kč/kg. "V případě využití firemní CNG karty může podnikatel nyní odebírat plyn dokonce za 27,90 Kč/kg, což je až na jednu výjimku nejnižší cena na trhu. Je to méně než 20 Kč/m3, což znamená, že CNG stojí i polovinu toho co benzín," říká Damir Duraković a dodává, že uvedená cena aktuálně platí v největší síti plniček společnosti innogy. S návratem ceny plynu k původním úrovním se rovněž oživila poptávka po CNG. Axigon eviduje zrychlující se růst odběrů, a to meziročně více než o třetinu za osm měsíců letošního roku a dvojnásobně jen za srpen.

Zdroj: TZ

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/03 Téma číslaUNITI
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek