Na motorovém oleji by se šetřit nemělo. Dokáže automobilu prodloužit život o celá léta

Kdy je třeba vyměnit v motoru olej? Po 20, 25, 30 tisících najetých kilometrech nebo snad po roce či dokonce dvou letech? Doporučený interval výměny oleje se liší model od modelu. Lze to ale takto jednoduše napsat?

Výměna oleje

Dobrá rada, kdy v pravý vyměnit olej, neexistuje. Hodně záleží na okolnostech, ve kterých je automobil provozován a také na tom, kde tankuje a jaký druh paliva používá.Pokud máte potřebu využívat biopalivo, olej je třeba měnit častěji, to samé platí častějších startech zejméně studených. Dříve byl interval 10 tisíc km, dnes výrobci doporučují většinou 20 tisíc kilometrů. a někteří i více. "20 tisíc kilometrů je přesně definovaná horní mez. Pokud se například pohybujete častěji jen po městě, měli byste olej měnit po 10 tisících kilometrech. Kvalitní motorový olej totiž výrazně prodlužuje životnost motoru," tvrdí Jindřich Krejčí, ředitel ProfiAuto pro Českou republiku a Slovensko.
S výběrem motorového oleje by se nemělo příliš experimentovat. Pokud si sami nevíte rady, dejte na doporučení výrobců, případně odborníků ve specializovaných servisech. Nejdůležitějším parametrem oleje je viskozita. "Podle obecného pravidla platí, že pokud jezdíte na krátké vzdálenosti s častými studenými starty, je lepší zvolit olej s vyšší viskozitou, naopak pokud budete jezdit delší vzdálenosti, olej by měl mít viskozitu nižší. Nic nezkazíte, když se podíváte do manuálu pro svůj automobil. Tam je určitě uvedeno, jaký typ oleje máte používat. A pokud manuál nenajdete, zeptejte se v servisu. Nejlépe v takovém, ve kterém už máte pozitivní zkušenost," říká Marek Bochníček ze společnosti J + M autodíly.
Jestli motorový olej měníte, neměli byste zapomenout také na výměnu olejového filtru. Většina řidičů zapomíná na to, že právě nevyměněný olejový filtr bývá velmi často příčinou problémů s motorem. Filtr pak špatně cirkuluje a nemaže tam, kde má. Největší problém nastává při tzv. studeném startu. Když se motor nestihne ohřát, může se filtr ucpat. Tím pádem se opět olej nedostatne tam, kam má, a motor běží na sucho. V důsledku toho jeho výkon rychle klesá, což může vést k porušení ostatních komponentů ve voze. Podstatné je, abyste nevybírali nejlevnější náhrady filtrů, které jsou vyrobeny z levných materiálů nebo nemají parametry, které požaduje výrobce vozidla. I když jednorázově ušetříte, v budoucnu se vám to vrátí, neboť za neplánovanou opravu motoru zaplatíte několikanásobně větší částku.
Výměnu oleje a filtru není radno podceňovat. Určitě platí přímá úměra, že čím častěji budete provádět výměnu oleje, tím se motor bude mít lépe a vrátí vám to delší životností. Pokud nevíte jak vybrat motorový olej, nebojte se požádat o radu odborníky. Může se totiž stát, že pokud si koupíte olej v supermarketu kvůli úspoře peněz, může to mít pro motor neblahé účinky. Nelze také zapomínat na problémy způsobené chybami mechaniků a lidským faktorem. Proto je lepší všechno kontrolovat a být přítomen v dílně při samotné výměně oleje. Na olejích se prostě nevyplatí šetřit, investice vložená do kvalitních motorových olejů se vám několikanásobně vrátí.

 

 

 

Diskuse

 • Dandy, 30. 9. 2019 13:11: To souhlasím ! Upřímně řečeno se to bojím řešít i sám. Takže to vždy nechávám na servisy typu: https://www.euromotors.cz/vymena-oleje/ :)
   Reagovat na komentář
  Přidat nový komentář

  Petrol Magazín

  Aktuální vydání2019/05 Téma číslaMyčky nejen na čerpací stanici
  Aktuální číslo

  Přihlašte se k odběru novinek

  Hlavní partner

  • MOL

  Reklama

  • Czechbus 2019
  • CardManager
  • Uniti expo 20 logo

  PETROLsummit 19

  31. 10. 2019

  Hotel Olympik - Sokolovská 615/138
  Praha 8

  Přihlásit se

  PETROLawards

  13. ročník

  prestižní profesní
  celooborové soutěže

  Více informací