Babiš přestřelil - vládní partneři budou tlačit lidoveckého zástupce do ČEZ

Andrej Babiš přecenil svoje síly. Kvůli obsazení dozorčí rady polostátního gigantu ČEZ zřejmě zaznamená první výraznější politickou prohru. Ministr financí minulý pátek navzdory dohodám s koaličními partnery obešel KDU-ČSL a místo tří nominandů za ČSSD a ANO a dvou za lidovce vyslal do ČEZ pět "svých" zástupců. Změny v dozorčích radách společností ČEZ, Čepro, Mero nebo Aeroholdingu navíc Babiš s předsedy zbylých koaličních stran prakticky neprobíral.
Babiš Andrej
Od obou partnerů tak včera zaznívala slova silné nespokojenosti. A z různých variant řešení se jako nejpravděpodobnější jevila ta, že se po středečním jednání vlády zástupci koalice domluví na odvolání jednoho až dvou čerstvých členů dozorčí rady ČEZ a dosadí zástupce nominované lidovci.
"Nepochybně má KDU-ČSL právo na to, aby nějakého svého zástupce, experta do dozorčí rady společnosti ČEZ, vyslala," řekl včera k vyhrocené situaci v energetickém podniku premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj by také měla vláda dodržet zvyklost, že v dozorčí radě je rovněž přítomen zástupce opozice.
Šéf KDU-ČSL se k situaci příliš vyjadřovat nechtěl. "Situací se bude zabývat úterní předsednictvo a ve středu máme koaliční radu," řekl včera HN Pavel Bělobrádek.
Dva zdroje HN blízké premiérovi včera potvrdily, že Sobotka bude Babiše tlačit k tomu, aby do dozorčí rady ČEZ jmenoval aspoň jednoho lidoveckého zástupce. Křesťanští demokraté jsou totiž podle zdrojů HN ochotni se nakonec smířit jen s jedním členem. Sobotka s Bělobrádkem se však ještě včera definitivně na společném postupu nedohodli.

ANO chce do Budvaru

Babiš má kromě veřejného přiznání porážky už jen jedinou možnost - trvat na svém. A minimálně tak jít s lidovci do otevřeného konfliktu. To by však brzy mělo důsledky i pro něho samotného.
Vůdce ANO totiž stále po křesťanských demokratech požaduje jmenování svého náměstka na ministerstvu zemědělství, které řídí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Stejně tak chce své lidi dostat i do podniků či organizací podřízených tomuto resortu, jako jsou Lesy ČR, Budvar nebo jednotlivá Povodí (ani na ministerstvo, ani do Lesů však Babiš zatím svého zástupce nedoporučil). Jestli Babiš tlaku partnerů na smírné řešení situace v ČEZ nekývne, může na své zástupce na zemědělství zapomenout.
Odhodlání je cítit i ze strany sociálních demokratů. A společný odpor obou koaličních partnerů by mohl Babišovi působit ještě další problémy. Bez jejich souhlasu by měl problém jmenovat i nového šéfa finančního ředitelství. Kromě toho mohou ČSSD a KDU-ČSL společně prosadit i usnesení vlády, kterým jmenování konkrétního člověka do dozorčí rady ČEZ Babišovi prostě uloží.

Co má pan Babiš v hlavě?

Firmy pod kontrolou státu jako ČEZ nebo Aeroholding jsou pro politiky stěžejní. Fungují jako významný zdroj příjmů do státního rozpočtu. A někdy i jako mocenský nástroj. Lidovci i sociální demokraté se proto obávají, že nově dosazení členové do dozorčí rady ČEZ budou hájit zájmy hnutí ANO, a tedy Andreje Babiše.
Mezi Babišovu agendu v posledních měsících patřila kritika stávajícího předsedy představenstva skupiny Daniela Beneše. Toho může odvolat právě dozorčí rada. Tuto domněnku nepřímo potvrzuje energetický expert hnutí ANO a nový člen dozorčí rady Jiří Tyc. "Moje agenda v dozorčí radě se bude zabývat strategií výroby. Ale přesnější zadání má pan Babiš v hlavě," řekl HN Tyc.
Další nový člen dozorčí rady za Babišovo hnutí Lubomír Charvát, kterého do energetického týmu ANO přivedl právě Tyc, však tvrdí opak: "Nejsme tu od toho, abychom podléhali politickým tlakům. Personální výměny neřešíme. Chceme řešit hlavně energetiku a hospodaření firmy."
Podle předsedy dozorčí rady ČEZ Václava Pačese, kterého do čela kontrolního orgánu skupiny natlačil premiér Sobotka, se ze strany Babiše politické tlaky projevovat nebudou.


Babišovy změny ve státních firmách

Mero a Čepro: Zmenšení dozorčích rad z osmi na pět členů a dosazení čtyř nových lidí do obou firem

Oproti Aeroholdingu a ČEZ menší, ale strategicky velmi důležité společnosti. Jejich úkolem je dovézt ropu ze zahraničí (Mero) a skladovat i distribuovat pohonné hmoty, které se z ropy vyrábí (Čepro). Čepro navíc provozuje síť čerpacích stanic EuroOil a chrání státní hmotné rezervy ve svých úložištích. Jediným akcionářem obou firem je ministerstvo financí. Výměna téměř celých dozorčích rad obou podniků přichází v době, kdy stát jedná s polskou petrochemickou skupinou PKN Orlen (hlavní akcionář Unipetrolu) o případném spojení obou společností s Českou rafinérskou, kterou Orlen kontroluje. Do dozorčích rad proto zamířili "Babišovi" lidé, kteří mají s jednáním s Poláky nebo s rafinerským byznysem zkušenosti.

Aeroholding: Výměna tří z pěti členů představenstva a pěti ze sedmi členů dozorčí rady

Společnost, ve které mají v příštích měsících proběhnout velké změny. Ministerstvo financí, které vykonává akcionářská práva Aeroholdingu, ho chce připravit ke vstupu na burzu. Součástí toho je i příchod Václava Řehoře do představenstva společnosti. Řehoř, který přichází z prostředí konzultačních firem, má v nejbližší době nahradit současného předsedu Michala Dvořáka, jehož odvolání blokuje pouze dohoda společnosti s korejskými akcionáři ČSA Korean Air. Babiš spolu s Řehořem do vedení Aeroholdingu poslal bývalou auditorku společnosti PwC Zuzanu Tairovou a právníka z advokátní kanceláře White & Case Petra Pavelce. Babišovi lidé obsadili také dozorčí radu. Dozorovat Aeroholding bude pět nových lidí v čele s ekonomem Janem Švejnarem.

ČEZ: Výměna sedmi z dvanácti členů dozorčí rady společnosti

Babiš kritizuje poměry v ČEZ již delší dobu. Výsledky valné hromady skupiny z minulého pátku mu dávají možnost provést v ní v budoucnu změny. Ministr financí totiž do dozorčí rady dosadil pět svých lidí - tři za hnutí ANO a dva za ministerstvo financí. Nové rozložení sil v dozorčí radě umožní Babišovi lépe kontrolovat hospodaření skupiny a zaměřit se i na práci předsedy představenstva ČEZ Daniela Beneše, kterého Babiš dlouhodobě kritizuje. Přestože noví členové dozorčí rady dosazení v pátek obsadí méně než polovinu z celkového počtu dvanácti křesel, díky v pátek schválenému návrhu ministerstva financí získají větší pravomoci nad společností. Každý člen může nově nahlížet do všech dokladů a záznamů, které se týkají činnosti firmy, a to i bez rozhodnutí celé dozorčí rady, což dosud nebylo možné. Podle informací HN se na kontrolu dokumentů má zaměřit Babišův náměstek a nový člen dozorčí rady za ministerstvo financí Lukáš Wagenknecht.

Autor: Jakub Kalenský, Nikita Poljakov, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2021/06 Téma číslaCausa AdBlue
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek