Skotové chtějí zrušit auta na fosilní paliva již v roce 2032

Skotsko si stanovilo cíl ukončit prodeje automobilů poháněných benzínem nebo naftou do roku 2032. To o osm let dříve před časovým plánem navrženým pro zbytek Spojeného království.

Edinburgh, Skotsko

Netýká se to ovšem vozidel s hybridním pohonem, který kombinuje zážehový nebo vznětový motor s elektromotorem. "Přechod od benzínových a naftových automobilů zvláště užitkových vozidel k elektrickým a jiným pohonům s velmi nízkými emisemi probíhá a nabírá na tempu," říkal včera předseda SNP Nicola Sturgeon ve skotském parlamentu. "To je samozřejmě skvělé a proto nyní oznamujeme náš nový ambiciózní cíl zakázat prodej benzinových a naftových motorů ve Skotsku o osm let dříve než to stanovila vláda Spojeného království." Sturgeon ještě dodal, že Skotsko "masivně rozšíří počet nabíjecích stanic ve venkovských v městských lokalitách i na venkově po celé zemi, což by mělo účinně podpořit zavádění plug-in hybridů a čistokrevných elektromobilů. Je otázka, jak toho skotští poslanci dosáhnou, protože v rámci Spojeného království nemají tak velké pravomoci například v rámci danění vozidel.

Autor: jk

Diskuse

 • Jan, 9. 1. 2018 10:42: Nedávno jsem o tom četl na Srovnátoru. Podobných států je čím dál víc. Brzy budou fosilní paliva tabu https://www.srovnator.cz/svetove-metropole-chteji-vyhnat-dieselove-motory-z-ulic
   Reagovat na komentář
  Přidat nový komentář

  Petrol Magazín

  Aktuální vydání2021/04 Téma číslaČerpací stanice pro lodní dopravu
  Aktuální číslo

  Přihlašte se k odběru novinek