Aktuální vývoj cen PHM v ČR

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu dle očekávání vzrostly. Cena benzínu stoupla o 14 haléřů na 32,67 Kč za litr. Nafta zdražila o 10 haléřů na 31,93 Kč za litr(ceny k 16. 4. 2019; zdroj: CCS).

Výhled pro následující dny (od 25. 4. 2019 do 1. 5. 2019)

V nejbližším týdnu předpokládáme další mírný růst cen benzínu o 20 až 30 haléřů za litr.U nafty bude zdražování pomalejší na úrovni několika haléřů. Cena ropy Brent v uplynulém týdnu stoupla na 74 dolarů za barel. Česká koruna vůči americkému dolaru znehodnotila o několik desítek haléřů, což také potlačí ceny pohonných hmot vzhůru.

Stav na trhu s ropou

Významnou zprávou, která tlačí v posledních dnech cenu ropy nahoru, jsou informace o rozhodnutí USA neprodloužit výjimky ze sankcí při importu ropy z Iránu. Výjimku mely kupříkladu Čína, Jižní Korea, India, Japonsko, Turecko a další země. Neprodloužení výjimky by mohlo způsobit krátkodobý pokles nabídky ropy ve světě o 1 %, i když kartel OPEC už uvedl, že pokles iránského exportu nahradí svým zvýšeným vývozem. Kdo importuje ropu z Iránu:

Who is buying

Cenu ropy tlačí už několik týdnů nahoru informace o tom, že globální zásoby by v následujících měsících měly výrazně poklesnout. Pokud by OPEC zachoval produkci na březnové úrovni, tak by ve třetím a čtvrtém kvartálu převyšovala poptávka nabídku až o 0,9 milionu barelů ropy denně. To by znamenalo největší nedostatek ropy na trhu od konce roku 2017. Oproti roku 2017 je ale současná úroveň zásob relativně nižší, což by vytvořilo významný tlak na růst cen ropy.

OPEC

V rámci kartelu OPEC svoji produkci výrazně a dobrovolně omezila zejména Saudská Arábie. Produkce propadla i v Iránu a Venezuele, nicméně tyto země jsou postiženy sankcemi.

Sustained

Produkci naopak zvyšují Spojené státy. Momentálně země těží 12,1 mbd a při současné ceně ropy se dá očekávat zvýšená aktivita tamních těžebních společností. Ziskovost amerických ropných polí je při ceně ropy WTI nad 60 dolary (teď je cena 64 USD) dostatečná.

Ropě pomáhají i optimistická očekávání ohledně globálního hospodářského růstu. Centrální banky jednoznačně uvedly, že si nepřejí recesi a že budou nadále udržovat dostatek levných peněz v oběhu. Taktéž se začíná ukazovat dohoda mezi USA a Čínou ohledně mezinárodního obchodu. Investoři proto začínají nakupovat cyklické komodity, mezi které patří i ropa.

Autor: Boris Tomčiak, ekonom, Zdroj: Finlord s.r.o.

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/01 Téma číslaDistribuce pohonných hmot
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek