Petrol.CZ
Petrol.cz > Svět ropy RSS RSS
Petrol partner

SVĚT ROPY

komentář ke článku  komentář ke článku
poslat článek  poslat článek
tisknout článek  tisknout článek
8.3.2010 9:01:00

Stávky v Totalu prodražily benzin i v Česku

Žádná dobrá zpráva nečeká v následujících dnech na řidiče. Ceny pohonných hmot a především pak benzinu stoupají závratným tempem. A následující dny nebudou výjimkou. V minulých týdnech za to mohly klasické vlivy - především růst světových cen ropy, případně oslabující koruna k dolaru. Tentokrát je za drahým benzinem ale zřejmě prozaičtější důvod. Obchodování na rotterdamské burze a tedy i ceny v Evropě, Česko nevyjímaje, ovlivnila před týdnem skončená osmidenní stávka v šesti rafineriích francouzského Totalu.
Odboráři vyřadili z provozu ve Francii zdroje, které se podílejí na zásobování poloviny z celkem 12,5 tisíce francouzských pump. Rafinerie sice už víc jak týden postupně obnovují provoz, ale akutní potřeba náhrady pohonných hmot zvedla jejich ceny. Jiné vysvětlení lidé z branže pro aktuální vývoj na burze v Rotterdamu nemají. Nasvědčuje tomu i to, že tentokrát se zdražení benzinu týká výhradně jen Evropy. Amerika, jejíž zásoby benzinu jindy ovlivňují i ceny na starém kontinentě, výrazně s cenou paliv nezahýbala.
Ceny, za jaké se dnes v Česku prodávají pohonné hmoty, byly k vidění naposled před rokem a půl. Aktuálně se prodává litr Naturalu 95 podle republikového průměru kartové společnosti CCS za 30,81 korun, ale v některých lokalitách u dálnic nejsou výjimkou ani ceny v rozmezí 31 až 32 korun. Nafta je oproti průměru benzinu zhruba o půl druhé koruny lacinější.
"Cena ropy v minulém týdnu zas tak výrazně nestoupala, je nyní těsně na hranici 80 dolarů, ani kurz koruny k dolaru tentokrát ke zdražení příliš nenahrává. Přesto musíme počítat v tomto týdnu u nás se zdražením benzinu řádově o desetníky na litru," popisuje situaci analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Naftu podle něj pumpaři výrazně zdražit nemusejí, její cena bude spíš stagnovat nebo mírně růst.
Tomu odpovídají i velkoobchodní ceny, které pro tento týden nastavili největší dodavatelé, například státem ovládaný distributor Čepro. Obchodníci od nich začátkem tohoto týdne nakupují benzin o 35 haléřů na litru dražší a naftu dražší o pět haléřů. "Nedělám si iluze, že by to samotní pumpaři v plné míře nepromítli do cen. Je možné ale počítat i s tím, že zdražení benzinu vyrovnají naftou, že zkrátka o něco méně zdraží benzin a víc, než by museli zdraží naftu," odhaduje zástupce jedné z obchodních firem.
K největšímu nárůstu cen u pump došlo za poslední měsíce hned začátkem roku. Prodejci okamžitě zareagovali na lednové korunové zvýšení spotřební daně.
Zejména v případě nafty se Česko rázem stalo pro tankující řidiče dražší než Rakousko a posléze i Slovensko, kde vláda od února na základě tlaku tamních autodopravců snížila spotřební daň z nafty. Polské pumpy byly lacinější než ty české už dávno. Dražší naftu tak ze sousedních zemí prodává jen Německo. A to jen s malým rozdílem. Čeští autodopravci tak od letošního roku tankují častěji za hranicemi než doma.


Miroslav Petr
Zdroj: Hospodářské noviny


Hodnocení článku

Oznámkujte tento článek jako ve škole  1 2 3 4 5
Dosavadní průměrné hodnocení: 3,50 (počet známek: 2)

Komentáře ke článkům

komentář ke článku Michal  varekamichal@seznam.cz  8.3.2010 - 20:20
českého dělníka nemůžou kapitalistické ceny rozčílit! na to, abych natankoval svého žigulíka budu mít vždy! horší je to s majiteli audinek, aby utáhli leasing:)


komentář ke článku Michal  varekamichal@seznam.cz  8.3.2010 - 20:20
českého dělníka nemůžou kapitalistické ceny rozčílit! na to, abych natankoval svého žigulíka budu mít vždy! horší je to s majiteli audinek, aby utáhli leasing:)

 
Partneři rubriky


Petroleum.cz
Vaše komentáře
24.8.2010 16:20:52
Článek: Prezident a (jeho) klaun

20.8.2010 19:32:50
Článek: BP údajně zatajuje klíčové důkazy k ropné havárii

10.8.2010 13:53:15
Článek: Vrtěti ropnou plošinou


PETROLmedia, s.r.o. © 2000-2010