Unipetrol zahájí pravidelnou odstávku výrobního areálu v Kralupech nad Vltavou

Na konci března zahájí skupina Unipetrol plánovanou zarážku své rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Pravidelná údržba všech zařízení v areálu, během níž dojde k úplnému přerušení provozu, začne 27. března. Její konec je naplánován na 9. května. Na zarážce se bude podílet přes 1800 lidí. Celkové náklady přesáhnou jednu miliardu korun, z toho 400 milionů Kč je určeno pro nové investiční projekty. Předchozí zarážka proběhla na podzim roku 2013.

Unipetrol Kralupy n. Vlt.

"Zarážka je plánované zastavení výroby, jehož primárním důvodem je pravidelná údržba všech technologií v areálu dle legislativních a technicko-technologických požadavků. Je to také příležitost realizovat investiční projekty a technologické změny, které bychom jinak museli provádět za provozu nebo při částečné odstávce, což by mohlo mít dopad na plynulost a ekonomickou efektivitu provozu," vysvětluje Jaroslav Hacko, výrobní ředitel rafinérie v Kralupech nad Vltavou skupiny Unipetrol.
Během zarážky bude v areálu pracovat vedle 350 zaměstnanců rafinérie dalších zhruba 1 500 pracovníků externích dodavatelských společností. "Máme sestaven detailní logistický plán a harmonogram všech úkonů tak, abychom vše stihli v termínu a zároveň práce v areálu měly minimální dopad na okolí. Speciální důraz klademe na bezpečnost práce, a to nejen u našich zaměstnanců, ale také u pracovníků externích dodavatelských firem," zdůrazňuje Jaroslav Hacko.
Ačkoliv bude výroba v rafinérii přerušena, počet pracovníků v areálu i provoz po vnitřních i vnějších komunikacích se zvýší. "Z důvodu bezpečnosti dojde ve spolupráci s Policií ČR k přechodnému omezení rychlosti na příjezdové komunikaci k areálu rafinérie. Za případný zvýšený provoz a světelné či zvukové efekty během zarážky se dopředu omlouváme. Budeme se snažit tyto jevy minimalizovat," říká Jaroslav Hacko.
Zarážka v kralupské rafinérii bude nejrozsáhlejší v její historii. Oproti minulým se liší objemem servisních a investičních prací, které jsou mnohem obsáhlejší a týkají se klíčových zařízení. "Na jednotce fluidního katalytického krakování dojde k výměně reaktoru a části spalovací komory.  Modernizací projde také reformingová pec. Z rozvojových investic stojí za zmínku například instalace twistovaných výměníků či nová výplň ve striperu reaktoru na jednotce fluidního katalytického krakování," vypočítává Jaroslav Hacko. Údržba a modernizace areálu pomůže k zefektivnění výroby, dosažení lepších výtěžků a zajištění souladu s aktuálními legislativními požadavky Evropské unie a České republiky na implementaci nejlepších dostupných technik (BAT).
Postupné utlumování výrobního procesu začalo dnes. K úplnému zastavení výroby a předání zařízení do údržby dojde 27. března. Dne 9. května se předpokládá ukončení prací a následné zahájení postupného najíždění výrobních jednotek. "Půjde-li vše podle plánu, plného výkonu opět dosáhneme 16. května," plánuje Jaroslav Hacko.
Celkové náklady Unipetrolu na zarážku v Kralupech nad Vltavou dosáhnou 1,1 miliardy Kč. Zhruba 700 milionů Kč je určeno na vlastní zarážkové práce a 400 milionů Kč je vyhrazeno na investiční rozvojové projekty.

Unipetrol

Diskuse

  • blata, 24. 3. 2018 00:00: A 6 lidí přišlo o život....
    • bubak, 27. 3. 2018 07:00: No podle toho co rikal ten rumun co to prasklo kousek od nej, tak diky dost hrubemu poruseni bezpecnosti prace. Tezko by lhal. Navic nechapu jak je mozne ze tutu praci nedelaji specialisti, asi se setri, ze?
    Reagovat na komentář
Přidat nový komentář

Petrol Magazín

Aktuální vydání2019/03 Téma číslaDěti na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek

Hlavní partner

  • MOL

Reklama

  • CardManager
  • Uniti expo 20 logo

PETROLsummit 19

31. 10. 2019

Hotel Olympik - Tristar
U Sluncové 14
Praha 8

Přihlásit se

PETROLawards

13. ročník

prestižní profesní
celooborové soutěže

Více informací