Technoexport možná bude budovat rafinerii v Iráku za více než 7 miliard korun

Přední české firmy možná dostanou obrovskou zakázku v Iráku. Společnost Technoexport podnikatele Tomáše Plachého společně s dalšími firmami jedná o rozšíření velké rafinerie na jihu této muslimské země. Cena kontraktu by se mohla vyšplhat až na 300 milionů dolarů, což je v přepočtu 7,3 miliardy korun. Šlo by tak o největší český kontrakt v poválečném Iráku.

Irácká rafinerie

"Jedná se o další etapu rozšíření rafinerie v Basře. Nyní je ale potřeba vyřešit financování celého projektu, diskutujeme o tom s několika bankami v Česku i v zahraničí," řekl Hospodářským novinám Tomáš Plachý. Pokud by nakonec tato firma zakázku získala, pravděpodobně by se na ní podílela jako lídr konsorcia spolu s brněnskými společnostmi Unis, Prokop Engineering a dalšími.
Otázka financování se však může ještě zkomplikovat. Irák je stále ještě rizikovou zemí a banky jsou poměrně opatrné. "Prověřujeme možnost zapojení státní banky Trade Bank of Iraq, sami Iráčané preferují splácení odložených plateb ropou nebo ropnými produkty. Již o tom předběžně jednáme se dvěma společnostmi, které s těmito produkty obchodují na globální úrovni," vysvětluje Plachý.
Češi nejsou v této zemi, kterou stále zmítá válka s Islámským státem, žádným nováčkem. Dobré jméno tu mají české inženýrské i strojírenské firmy ještě díky kontaktům z dob socialistického Československa. Technoexport, který Plachý zprivatizoval v roce 2009, se v době totality podílel na výstavbě více než poloviny výrobních kapacit tamních ropných rafinerií.
Technoexport v Basře na jihu země již stavěl také ve své novodobé historii. Nejdříve zde koncem roku 2013 spolu s dalšími českými podniky dokončil výstavbu jedné rafinerie za zhruba 75 milionů dolarů. Nyní se podílí na modernizaci a navýšení kapacity další rafinerie v Basře − z nynějších 230 na 300 tisíc barelů ropy denně. "Došlo zde nakonec k rozšíření zakázky, její hodnota tak vzrostla ze 125 na 136 milionů dolarů (asi 3,3 miliardy Kč), hotoví budeme v říjnu 2018," dodává Plachý.

HN

Diskuse

  Přidat nový komentář

  Petrol Magazín

  Aktuální vydání2019/03 Téma číslaDěti na čerpací stanici
  Aktuální číslo

  Přihlašte se k odběru novinek

  Hlavní partner

  • MOL

  Reklama

  • CardManager
  • Uniti expo 20 logo

  PETROLsummit 19

  31. 10. 2019

  Hotel Olympik - Tristar
  U Sluncové 14
  Praha 8

  Přihlásit se

  PETROLawards

  13. ročník

  prestižní profesní
  celooborové soutěže

  Více informací