Skupina J&T chce do dozorčí rady Unipetrolu. Ve hře jsou dividendy

Když ve druhé polovině uplynulé dekády vstupovala J&T akcionářsky do Unipetrolu, motivovala ji k tomu vlna příslibu investic do rafinerských kapacit a vysokých zisků. V roce 2006 se totiž největší český zpracovatel ropy - již tehdy ovládaný polským koncernem PKN Orlen - rozhodl investovat přes miliardu korun do navýšení výrobních kapacit svých dceřiných firem - společnosti Chemopetrol a Česká rafinérská.

J&T banka
Budiva J&T banky na Praze 8

Tehdy se navíc jeho EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) blížil osmi miliardám korun. Unipetrol se navíc připravoval vyplácet dividendy, první po desetileté pauze. Nikdo tehdy netušil, že to budou na dlouhé roky jediné peníze, které akcionáři uvidí.
"Dostali jsme pocit, že tato společnost měla schopnost tvořit EBITDA nad deset miliard korun. Navíc se jednalo o poslední takto velkou firmu na burze s roztříštěnou strukturou," řekl HN jeden z lidí blízkých vedení J&T, jenž si nepřál být jmenován.
Finanční skupina proto začala svým klientům nabízet akcie petrochemického holdingu. V září 2007 se navíc skupina KKCG Karla Komárka rozhodla zbavit svého šestiprocentního podílu v Unipetrolu za 3,2 miliardy korun. Kupec? Skupina J&T. Tímto se rozjel projekt na nákup Unipetrolu.
Kolem roku 2008 vlastnila J&T společně se svými klienty kolem 12 procent v petrochemickém holdingu. Rafinerský průmysl se však dostal do krize a Unipetrol o rok později prodělal přes tři čtvrtě miliardy korun. "V té chvíli nebylo jiné východisko než začít skupovat volné akcie na trhu," uvedl zdroj z J&T. Tímto způsobem se finanční skupina s jejími deseti důležitými klienty dostala k více než čtvrtinovému podílu v Unipetrolu (Poštová banka například drží 1,5 procenta).
I to je důvod, proč se od poloviny roku 2011 akcie Unipetrolu držely kolem 170 korun. Kdykoli se totiž někdo rozhodl prodat jeho akcie, J&T je vykoupila. Tím narůstal podíl J&T v Unipetrolu a nelikvidní akcie držely několik let výše zmíněnou cenovou hladinu.

Vnitropodniková banka

Od roku 2008 připomínají hospodářské výsledky Unipetrolu horskou dráhu. Zatímco v roce 2010 vydělala skupina 937 milionů korun, o rok později prodělala 5,9 miliardy. "Musíme si uvědomit problémy rafinerského sektoru v celé Evropě, které se nevyhnuly Česku," říká Jakub Bogucki, analytik specializovaného serveru e-petrol.pl. Naráží přitom na skutečnost, že je ve střední Evropě nadbytek rafinerií, a kapacity tak nejsou optimálně vytíženy.
J&T a její klienti jsou ale nespokojeni s tím, jak Unipetrol v rámci holdingu hospodaří a jakým způsobem úvěruje své dceřiné, externě relativně málo zadlužené, společnosti - Unipetrol RPA, Českou rafinérskou nebo Benzinu.
Konkrétně jim vadí, že Unipetrol má nerozdělený zisk převyšující 7,5 miliardy korun (mimo jiné i z prodeje Spolany a Kaučuku v roce 2006 dohromady za šest miliard korun). Tyto peníze však každoročně putují v podobě úvěrů dceřiným a spřízněným firmám Unipetrolu. Z výročních zpráv vyplývá, že ke konci roku 2012 se pouze krátkodobé úvěry společnostem pod rozhodujícím vlivem pohybovaly těsně pod hranicí 12 miliard korun.
Mezi půjčkami z posledních let se například objevuje dvoumiliardový úvěr společnosti Benzina, nebo půlmiliardový úvěr spřízněné společnosti Spolana z roku 2010, kterou už v roce 2006 Unipetrol prodal skupině Anwil, jež je rovněž součástí PKN Orlen.
Unipetrolu vzniká výnos z úroků, jenž se vrací zpátky do holdingu. Kromě toho dceřiné společnosti tu a tam vyplácejí směrem k matce dividendy. Matka peníze vezme a půjčí je nazpátek do dceřiných firem.

Chceme dividendy

Cílem J&T je proto dát dohromady akcie skupiny i jednotlivých klientů a dostat se do dozorčí rady Unipetrolu, aby měli lepší dohled nad hospodařením holdingu.
"Chtěli bychom, aby se dceřiné společnosti zadlužily externě u komerčních bank a peníze, které Unipetrol protáčí mezi dcerami, se časem vyplatily na dividendách," uvedl jeden ze zaměstnanců J&T. Odhaduje přitom, že by si mohl Unipetrol v budoucnu dovolit vyplatit až 40 korun na akcii (v roce 2007 přitom vyplácel 17,65 koruny na akcii).
Desetiprocentní vlastník J&T Finance Group SE Dušan Palcr věří, že na příští valné hromadě budou silnou protistranou PKN Orlen. Zároveň uznává, že více než účast v dozorčí radě J&T nemá šanci získat: "Většina našich klientů chce, abychom se o jejich podíl postarali. Chtějí dividendu." Představenstvo i dozorčí radu skupiny dnes totiž fakticky ovládají Poláci.
Unipetrol zatím kroky J&T nekomentuje. "K tomu nemohu nic říci, protože oficiálně nevíme, kolik má kdo akcií a co bude chtít. Toto nemohu nijak komentovat," řekl HN člen představenstva Unipetrolu Andrzej Kozłowski.
Palcr také oprašuje myšlenku vzniku petroholdingu, kam by se kromě Unipetrolu zařadily státní společnosti Čepro (zpracovatel ropy) a Mero (provozovatel ropovodů).
Poláci sice o petroholdingu nemluví, bližší spolupráci se státními společnostmi se ale nebrání. "Nám by vyhovovala bližší spolupráce, než je dnes," uvedl Kozłowski.
Budoucností Unipetrolu se chystá zabývat i nastupující ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Myšlenka petroholdingu je podle něj báječná. "Měla se ale realizovat v době, kdy Unipetrol vlastnil stát," dodal. Uvedl zároveň, že se bude touto myšlenkou zabývat a snažit se pochopit, zda je smysluplná, či nikoli.


Hlavní protagonisté

Unipetrol
Ztrátový petrochemický holding, do jehož struktur se v příštích měsících pokusí dostat skupina J&T, která prostřednictvím svých klientů drží v největším českém zpracovateli ropy 27 procent. Jedná se tedy o největšího minoritního akcionáře v holdingu, jenž by rád dosáhl na jeho dividendy. Ty nebyly vyplaceny od roku 2007.

PKN Orlen
Po privatizaci Unipetrolu v něm drží polský petrochemický koncern PKN Orlen 63 procent. Jeho záměry s českým zpracovatelem ropy nejsou jasné. V posledních letech udržují Poláci Unipetrol na hranici účetní ztráty a nevyplácejí dividendy. Zároveň jim je sympatická myšlenka bližší spolupráce Unipetrolu se státními firmami Čepro a Mero.

J&T Finance Group SE
Finanční skupina vlastní dvě banky - J&T Banku a Poštovou banku. Společně s desítkou klientů drží akcie Unipetrolu v přibližné hodnotě osmi miliard korun. Akcie Unipetrolu nabyla J&T koupí šestiprocentního podílu petrochemického holdingu od skupiny KKCG v roce 2007 a postupným skupováním veškerých volných akcií na burze.

Autor: Nikita Poljakov, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/2 Téma číslaKaminová doprava
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek