Rostoucí ceny ropy výrazně snížily zisky Unipetrolu ve druhém čtvrtletí

Unipetrol zveřejnil hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí roku 2018. Ty byly negativně ovlivněny nepříznivým stavem makroekonomického prostředí, zejména výrazně rostoucí cenou ropy (meziročně +48 %) a z toho plynoucími nižšími maržemi v rafinérské (meziročně -34 %) i petrochemické části (meziročně -22 %).

Unipetrol Záluží

Tržby činily 31,1 miliardy Kč, v meziročním srovnání se udržely na srovnatelné úrovni s minimálním poklesem o 44 milionů Kč. Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl výše 2,3 miliardy Kč, což představuje meziroční pokles o 4,2 miliard Kč (-64 %). Čistý zisk dosáhl hodnoty 2,9 miliardy Kč, meziročně klesl o 687 milionů Kč (-19 %).
Unipetrol se dohodl se zajistiteli na konečném vypořádání v částce 1,6 mld. Kč kompenzující ušlý zisk a škody za mimořádnou událost na etylenové jednotce v chemickém závodě v Litvínově ze srpna 2015. Celkové vyrovnání s pojistiteli dosáhne úrovně 12,2 mld. Kč. Investice za druhé čtvrtletí dosáhly výše 2,3 mld. Kč, přičemž směřovaly především do výstavby nové polyetylenové jednotky PE3, do plánované údržby a modernizace rafinérie Kralupy nad Vltavou a do modernizace čerpacích stanic Benzina.
V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázala skupina Unipetrol v druhém čtvrtletí roku 2018 provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 1,9 miliard Kč. V meziročním srovnání jde o pokles o 4,2 miliard Kč (-69 %). Dosažené výsledky byly negativně ovlivněny zejména nízkými maržemi z důvodu rostoucí ceny ropy na světových trzích.  K meziročnímu růstu došlo v petrochemickém segmentu. Etylenová jednotka byla využita z 89 %. Prodej petrochemických produktů vzrostl v meziročním srovnání o 2 % na úroveň 511 tisíc tun. Rafinérská část výrobních kapacit byla využita na 77 %, objem zpracované ropy meziročně klesl o 22 % na 1,6 milionů tun, zejména kvůli plánované zarážce rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně klesly o 16 % na 1,5 milionů tun.
V maloobchodním segmentu skupina Unipetrol vykázala v druhém čtvrtletí roku 2018 provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 404 milionů Kč, který se v meziročním srovnání pohybuje na zhruba stejné úrovni (-3 %). K tomuto výsledku přispěl zvýšený prodej pohonných hmot díky rozšiřující se síti čerpacích stanic Benzina a zvyšování výtoče. Benzina pokračovala v investicích do modernizace čerpacích stanic a rozvoje konceptu občerstvení Stop Cafe. Ten ve druhém čtvrtletí rozšířila na dalších 19 čerpacích stanic. Celkově tak mohou zákazníci využívat nabídku tohoto občerstvení již na 229 stanicích ze současných 405 čerpacích stanic. Unipetrol tím v druhém čtvrtletí letošního roku nadále posílil vedoucí pozici značky Benzina na trhu čerpacích stanic v České republice, když ke konci června evidoval ve své síti Benzina 405 čerpacích stanic. Tržní podíl Benziny se zvýšil na 22,2 % (duben 2018).

Unipetrol

Diskuse

  Přidat nový komentář

  Petrol Magazín

  Aktuální vydání2019/03 Téma číslaDěti na čerpací stanici
  Aktuální číslo

  Přihlašte se k odběru novinek

  Hlavní partner

  • MOL

  Reklama

  • CardManager
  • Uniti expo 20 logo

  PETROLsummit 19

  31. 10. 2019

  Hotel Olympik - Tristar
  U Sluncové 14
  Praha 8

  Přihlásit se

  PETROLawards

  13. ročník

  prestižní profesní
  celooborové soutěže

  Více informací