Ropa z pneumatik?

Hledání alternativ za úbývající ropu neustává. Kromě jiných zdrojů energie se zkoumají i možnosti vyrábět prohonné hmoty pro spalovací motory z něčeho jiného než ropy.

Pneumatiky
Svět se pomalu zaplňuje starými pneumatikami. Možná by se z nich daly vyrábět pohonné hmoty

Svět se plní starými pneumatikami a nápad, jak se jich rozumně zbavit, se stává noční můrou ve všech částech světa. Jejich recyklace je obtížná a lze z nich maximálně vyrábět povrch běžeckých drah nebo obuv. Ale je jich tolik, že to rozhodně nestačí. Na Floridě u Fort Lauderdale se rozhodli, že ze dvou milionů pneumatik udělají v moři umělý útes, ale nakonec se jednalo o ekologickou katastrofu a staré gumy musela u Atlantického oceánu odstranit americká armáda. Pneumatiky jsou navrženy tak, aby obstály v těch nejtěžších podmínkách. Když je jejich dezén opotřebován pod mez použitelnosti, stále ještě velké procento pneumatiky zůstává nedotčeno ale k ničemu.
Baskidská vědkyně María Felisa Laresgoitiová podrobně studovala proces vytvoření materiálů určených k výrobě pneumatiky, stejně jako způsob jejich rozkladu a došla k závěru, že nejvýhodnější je použití pyrolýzy. Její podstatou je ohřev materiálu za nepřístupu kyslíku nad mez termické stability přítomných organických sloučenin, což vede k jejich štěpení až na stabilní nízkomolekulární produkty a tuhý zbytek. Při teplotě vyšší než 500 ° C se pneumatika asi za 30 minut rozloží na kapalinu (40 %), plyny (16 %) a tuhý zbytek (kov, saze). A právě kapalinu, která se svými vlastnostmi podobá ropě, lze použít jako alternativu k fosilním palivům. Lze dokonce uvažovat o tom, že by mohla být použita jako součást směsi s motorovou naftou pro pohon vznětových motorů.
Pokud by se tento proces mohl využít v průmyslové výrobě a byl ekonomicky únosný, zabily by se dvě mouchy jednou ranou. Jednak by byla umožněna recyklace starých pneumatik (saze a kov lze opětovně využít k výrobě pneumatik) a jednak by existovala další alternativa k ubývajícím zásobám ropy.

Autor: jk, Zdroj: gizmag.com

Diskuse

  • Jan Martínek, 5. 7. 2013 11:02: Takový způsob likvidace nejen pneumatik, ale všeho odpadu - syntetického i komunálního, po jehož zpracování vznikne kapalina, plyn a tuhý zbytek, v ČR existuje. Je okamžitě k dispozici.
      Reagovat na komentář
    • Petr Chlíbek, 21. 7. 2013 23:26: Od 90 let tady byla společnost Fenix v Berouně a to dělala .Jinak je to hodně stará technologie spalování bez přístupu vzduchu (vakuová pirolýza)stačí se podívat na youtube a zadat ,,plastic to oil" či tire to oil .Sám jsem to vyskoušel v malém zařízení a funguje to .Nic nečoudí ani nesmrdí olej je docela kvalitní Chrysler 2,5 TD na to jel v pohodě .Náklady do 8 kč za 1/L samozřejmě bez spotřební daně a DPH což jsem ani neřešil .
        Reagovat na komentář
      • Daniel, 29. 9. 2019 20:25: Zní to skutečně zajímavě, protože zrovna pneumatik je na planetě asi skutečně hodně. Něco podobného mě napadlo, když jsem byl včera přezouvat auto v https://www.pneuok.cz/ a viděl jsem tam tu hromadu starých nepoužitelných gum.
          Reagovat na komentář
        Přidat nový komentář

        Petrol Magazín

        Aktuální vydání2024/01 Téma číslaDistribuce pohonných hmot
        Aktuální číslo

        Přihlašte se k odběru novinek