Písmena, čísla a geometrie

Na čerpacích stanicích v Česku se začne objevovat nové značení pohonných hmot, které je důsledkem bruselské směrnice o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva. Cílem je sjednotit označování různých druhů pohonných hmot ve všech členských státech EU.

značení - úzké

Čekání na českou normu

Nová evropská norma EN16942, která nedávno vešla v platnost, zavádí jednotné značení motorových paliv napříč celou EU. Po členských státech se pak požaduje, aby je zavedly do 24 měsíců. V Česku je proto potřeba samozřejmě vytvořit odpovídající legislativní rámec. Proto byl návrh české normy předán Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Měl by vyjít v květnu s účinností od června a během jednoho roku se objevit na všech čerpacích stanicích.

Tím se tato záležitost posune k majitelům a provozovatelům čerpacích stanic, pro které bude výroba nálepek samozřejmě znamenat jisté zvýšení nákladů. Ty budou odvislé od velikosti sítě a použitého materiálu k jejich výrobě. Experti se však domnívají, že do ceny pohonných by se to promítnout nemělo.

Nové značení by se pak mělo začít objevovat i na víčkách nádrží automobilů, takže pozorný řidič by tím neměl být nijak překvapen a neměl by se zmýlit. Navíc by měl bezpečně vědět, jaký nejvyšší podíl biosložky může do svého vozu bez obav natankovat. Pokud budete mít od výrobce vozu na víčku nádrže třeba nálepku B30, budete vědět, že napříč Evropou si můžete do vozu natankovat jakoukoliv naftu označenou B30 a nižším číslem.

Logické a jednoduché

Princip nového značení paliv je docela jednoduchý a nepostrádá logiku. Pro každé palivo je určen určitý geometrický tvar. U paliv, kde je základem benzín, to bude kruh, naftu bude symbolizovat čtverec a plynná paliva čtverec otočený o 45°. V rámečku odpovídajícího tvaru pak bude zkratka podílu biosložky v procentech. Jelikož do benzínu se přidává ethyl alkohol - etanol, bude u tohoto paliva vždy písmeno E, u nafty to bude písmeno B. Současný benzín Natural ponese označení E5, standardní motorová nafta B7. Postupně by se na trh měla dostat další paliva na bázi benzínu s vyšším obsahem etanolu nebo bionafty jako E10 a B10, vysokoobsahová biopaliva jako B30, B100 nebo E85 se rovněž nemění. U plynných paliv bude v příslušném obrazci zkratka CNG, LPG nebo LNG, popřípadě H2 v případě vodíku, což je u nás ještě hudba budoucnosti. "Logika grafického značení je pro motoristy jednoduchá, a proto očekávám, že bude veřejností přijata bez problémů," myslí si Václav Loula, který je předsedou komise pro paliva v rámci ČAPPO.

Marketingová jména paliv norma nezakazuje

Nové zkratky pro pohonné hmoty rozhodně nemají nahrazovat stávající zaběhnuté označení Natural 95, nafta nebo diesel, na které jsou zákazníci zvyklí. Norma zároveň nezakazuje ani další marketingové názvy, které dnes firmy používají zejména u prémiových paliv s aditivy. I když právě tohle je možná důvod, aby se značení paliv sjednotilo, protože spotřebitelé se v záplavě obchodních značek Evo, V-Power, Verva, Efecta, Optimal nebo MaxxMotion pomalu přestávají orientovat a u pumpy pak musejí rozlousknout hádanku, jaké palivo se pod efektním názvem vlastně skrývá. Stejně tak se nepodařilo prosadit, aby byly pro určité druhy pohonných hmot závazné barvy, jako například černá pro naftu a zelená pro benzín. V tomto ohledu mají provozovatelé čerpacích stanic i nadále volnou ruku.

značení - titulka

 

 

PETROLmagazín č. 2/2017

Diskuse

  Přidat nový komentář

  Petrol Magazín

  Aktuální vydání2019/03 Téma číslaDěti na čerpací stanici
  Aktuální číslo

  Přihlašte se k odběru novinek

  Hlavní partner

  • MOL

  Reklama

  • CardManager
  • Uniti expo 20 logo

  PETROLsummit 19

  31. 10. 2019

  Hotel Olympik - Tristar
  U Sluncové 14
  Praha 8

  Přihlásit se

  PETROLawards

  13. ročník

  prestižní profesní
  celooborové soutěže

  Více informací