Odstávky českých rafinérií trh s palivy neohrozily

Když musel největší hráč na českém chemickém trhu z technických důvodů pozastavit od srpna 2015 do září 2016 výrobu v obou rafinériích, množily se dohady, zda nemůže nastat nedostatek paliv v České republice. Nenastal. Unipetrol se s nucenými odstávkami dokázal vypořádat a toto období využil k urychlení jiných zarážkových prací, plánovaných na budoucí období. Složité období zpětně hodnotil ředitel jednotky obchodu rafinérie Adam Jaros.

Unipetrol - Adam Jaros

Poznal zákazník na čerpacích stanicích, že se něco děje?
Podobná věc se může stát jednou za sto let. Důležité bylo, že jsme na to byli připraveni. Díky maximálnímu nasazení našich lidí a nadstandardním vztahům s partnery jsme vše zvládli. Je vysoce nepravděpodobné, aby k nuceným odstávkám v obou rafinériích došlo krátce po sobě. Ale stalo se a my to museli začít co nejrychleji řešit. Protože rafinérie nemohly vyrábět, mohlo na českém trhu dojít k nedostatku paliv a ke zvýšení jejich cen. Díky okamžité reakci našeho týmu a spolupráci se společností Čepro, českým státem i naší mateřskou společností PKN Orlen ale k ničemu takovému nedošlo. Zákazník na čerpacích stanicích tedy vůbec žádnou změnu nepocítil.

V čem partnerství s Čeprem přesně spočívá?
Čepro je taktéž dodavatelem paliv na českém trhu, je tedy naším přímým konkurentem. Ale v podobných situacích jde soutěživost stranou a všichni hráči táhnou za jeden provaz. Společným cílem se stává zajištění efektivní dodávky paliv na český trh. To by bez vzájemné spolupráce nebylo možné. Čepro nám poskytlo část své přepravní a skladovací kapacity, a my tak mohli nahradit paliva z našich rafinerií dodávkami z Polska, Německa a dalších zemí. Zajištění náhradních zdrojů paliv nám rovněž ulehčil fakt, že jsme členy nadnárodní skupiny PKN Orlen.

Jaké konkrétní výhody toto členství přináší?
Primárně šlo o okamžité dodávky paliv z polských rafinérií. PKN Orlen působí také v dalších evropských zemích. Paliva z našich rafinérií tak běžně směřují například na německý trh. To ale nebylo kvůli odstávkám možné. Díky spolupráci uvnitř skupiny PKN Orlen však nebyl problém domluvit se s německým partnerem z naší skupiny a společnými silami najít náhradního dodavatele pro německý i český trh. PKN Orlen nám otevřel dveře k rychlejšímu jednání a okamžitému vyřešení situace.

Dokážete si představit, že by takto složitou situaci řešil Unipetrol bez pomoci svých partnerů?
Trh by se pravděpodobně dokázal postarat o to, aby po určitou dobu nedošlo k nedostatku paliv. Určitě by se však zvedla jejich cena, a to poměrně výrazně. Díky partnerství s PKN Orlen a Čeprem jsme absorbovali množství mimořádných nákladů a ke zvyšování cen nedošlo. Stálo nás to opravdu hodně úsilí, ale zvládli jsme to.

Kromě čerpacích stanic jsou na vašich dodávkách závislí také odběratelé z chemického nebo zpracovatelského průmyslu. Jak pocítili tuto situaci oni?
Ani těmto odběratelům nezpůsobily odstávky výraznější dlouhodobé problémy. Vzhledem k tomu, že s nimi máme velmi dobré vztahy, jsme se s nimi rychle spojili a vysvětlili jim aktuální situaci. Společně jsme pak nahradili chybějící dodávky externími surovinami, takže návazné chemické výroby bylo možné po krátké době obnovit.

Náročnou situaci jste dokázali vyřešit. Vzali jste si z této krize nějaká ponaučení?
Zjistili jsme, že česká infrastruktura je na podobné situace skvěle připravená. I přesto ale pevně věříme, že už se nic takového nebude opakovat. Zázemí nadnárodní skupiny i partnerství s Čeprem ulehčuje a zrychluje řešení krizových situací. Zjistili jsme, že je sektor odolný a ustojí i dlouhodobé neplánované odstávky.

 

 

Autor: PR Unipetrol

Diskuse

  • Jiří Lečo, 29. 4. 2017 00:38: rafinerie Kralupy byla v plném provozu celý rok 2015 . K odstávce výroby došlo v 05/2016.
      Reagovat na komentář
    Přidat nový komentář

    Petrol Magazín

    Aktuální vydání2024/01 Téma číslaDistribuce pohonných hmot
    Aktuální číslo

    Přihlašte se k odběru novinek