Místo pro rande? Benzinka!

Téměř všichni žijeme z větší části na kolech, a to jak v práci, tak ve svém volnu. Přesto mezi lidmi zatím nezanikla touha a nutnost setkávat se, i když mobilní technika a elektronická komunikace pro to dělají vše. Naštěstí jsou chvíle, kdy je potřeba podívat se jeden druhému do očí, říci si něco, co nemusí slyšet někdo další, a alespoň chvíli se chovat trochu "normálně". To samozřejmě vyžaduje i odpovídající prostředí - mnohé čerpací stanice je nabízejí.

OMV Viva Café - titulka                                                                                                                                 OMV Viva Café

Ani kavárna, ani hospoda

Prakticky všechny řetězce čerpacích stanic a velká část solitérních pump vytvářejí stále sofistikovaněji bistra a koutky s rychlým občerstvením. Je pozoruhodné, že i stejné a závazné koncepty, jako je např. Fresh Corner MOL, Stop Café Benzina, OMV Viva, Senza Area Robin Oil, Select Shell atd., se jeden od druhého v detailech liší. Tím se vytváří i odlišnost prostředí pro jednotlivé zákaznické skupiny. Jinak si útulnost, účelnost a příjemnou atmosféru představují rodiny s dětmi, řidiči kamiónů, jinak manažeři a cesťáci. Příkladem budiž loňské horké léto na ČS Shell z Návsí u Jablunkova před slovenskou hranicí, kde kamioňáci čekali na sprchu, turisté do sebe nalévali džusy z ovocného koutku a cesťáci zůstávali u své deli2go či Costa Coffee… Prostředí bister a odpočinkových zón čerpacích stanic je natolik specifické a aktuálně proměnlivé, že je nelze přirovnávat k restauracím, hospodám či kavárnám. V mnoha směrech je totiž daleko lepší: dlouhá, často 24hodinová provozní doba, rychlost a pohotovost občerstvení, kdy je samozřejmostí prodejna, sortiment bistra i shopu na očích a v dostatečném výběru, sociální zázemí, dostupnost a řada dalších předností, jako je připojení na internet, možnost dobíjení mobilů, platby nejen kartou, ale i mobilem. Mnohde nechybí i služby "placaře", který dámě natankuje a také má tip na dárky pro klienta či očekávanou návštěvu, jako jsou čerstvé květiny, bonboniéra či jiný dárek… Právě na úseku služeb při aktivním prodeji a nabídce mají pumpy neskutečné možnosti dalších zisků a zvýšení obliby u zákazníků.

OMV Viva Café - restaurace                                                                                                                                OMV Viva Café

MOL Fresh Corner, Bělčice                                                                                                                            MOL Fresh Corner

Pracovní porada na pumpě

Na čerpací stanici Benziny Dlouhá Lhota na Příbramsku jsme byli svědky schůzky pěti či šesti obchodních zástupců velké firmy se speciálními stavebními hmotami operujících v Praze, jižních a středních Čechách, na Plzeňsku a na Vysočině. Sešli se v prostorách restaurace už po osmé ráno, začalo se snídaní, kávami, sladkým čerstvým pečivem a párky a zhruba po hodině měli i po operativní poradě, protože sem všichni měli podle svých slov blízko či stejně daleko. Materiály si sami přenesli z náklaďáku do svých pick-upů a jejich práce mohla pokračovat. Vedoucí lhotské Benziny Ing. Kasl nám k tomu řekl: "Často ani nevíme, že jde o nějaké pracovní schůzky či porady. Někdy nám zájemci zavolají, ujistí se, kdy je tady volno, jindy to ani není potřeba. Je tu oddělený a oddělitelný prostor restaurace pro větší sešlost, další kout bistra pro desítku zákazníků, v létě prosluněná předzahrádka. Myslím si, že naše prostředí je pro setkání různého druhu docela vhodné.  K častým zákazníkům patří party z blízkého aeroklubového letiště, kde je pestrá činnost od vyhlídkových letů přes tandemové seskoky parašutistů až po autopolygon se školou smyku či rychlostní jízdy sportovních aut. Pro naši Benzinu to znamená větší vyrovnanost provozu, snížení sezonních náporů a svého druhu také reklamu."

Benzina, D11 - Osice                                                                                                           Benzina Stop Cafe, D11 - Osice

Shell - restaurace                                                                                                                                     Shell Select Příjemná atmosféra není zadarmo

Atmosféra čerpací stanice je dána řadou okolností a na zákazníky začne působit už ve chvíli, kdy se k ní přibližují. Velké areály občas působí neosobně, hlukem velkého provozu. O to víc je třeba naladit prostředí interiéru, který začíná u rohožky ve vchodu automatických dveří. Člověk podvědomě hledá bezpečí, ovlivňuje jej možnost rozhledu, kdy nezakopne o regál v cestě ani o vycházející lidi. Takže jde o prostor k rozhlédnutí i nadechnutí. Stojan s řezanými květinami je na uvítanou určitě lepší než ten s denním a bulvárním tiskem. S tím souvisí i první příjemný čichový vjem. Někdy je to vůně linoucí se od kávového baru a minipekárny, která vždy vyvolá příjemné pocity. Horší to bývá s úsekem teplých jídel, pokud špatně funguje odsávání par a kuchyňských pachů. Pokud někde páchnou záchody už od vchodu, je lepší obrat čelem vzad a jet ke konkurenci. Vizuální a čichové vjemy může vhodně doplnit tlumená hudba, také ale nemusí. To, co zaznívá z reproduktorů kamenných obchodů, včetně idiotského "tady jste správně a z lásky k Česku", je děs pro zákazníky i personál! Je vhodné, je-li koutek pro pití kávy a odpočinek vybaven nábytkem příjemným na dotyk. Hmat hraje v tvorbě atmosféry také svoji roli. Takže je dobré klást důraz na dřevo, měkké látky, záclony a ubrusy, nikoliv na plastová křesla a stolky. Na stolcích vypadá lépe šálek a talířek z porcelánu s kovovou lžičkou než to, čím disponují kávové automaty. Stejně dobře působí proutěný košíček s pečivem pod lněnou utěrkou.

Několik tipů na útulno

Někdy poslouží pár doplňků na poličkách mezi vystaveným vínem, raději z dosahu nenechavců, jindy příjemné intimní osvětlení či pohodlné židle s měkkým podsedákem. Už na několika pumpách jsme zahlédli poličku se staršími knihami z rušených soukromých či obecních knihoven, s různou beletrií a staršími časopisy, které doplňovaly klasické dřevěné rámy s čerstvými novinami. K tomu postačí dřevěný věšák s odloženým starým deštníkem a kout rázem ožívá! Fenomenální účinek má velkoplošné, dobře nasvícené a ošetřované akvárium! Pokusy s terárii bývají méně úspěšné, často stačí jen kapraď, kousek skály a zurčící malý vodopád s jezírkem. To ovšem opět málokdy delší dobu odolá vandalským zásahům.

Atmosféru tvoří samozřejmě světlo! RoBiN Oil ČS 86 Drhovle v jižních Čechách patří k těm menším stanicím, ale se solidní frekvencí. Nejhezčí chvíle pro posezení tu je ve chvíli, kdy je z oken podkovitého kávového koutu výhled na panorama Šumavy. Ten, kdo pumpu projektoval, myslel zřejmě také na lidi. Stejný efekt  sklízí i dvě venkovní předzahrádky se stejným panoramatem!

Světlo funguje i tam, kde výhled chybí. Někdy je nejvhodnější stropní, rozptýlené, jindy bodové a měkké světlo ze stojacích stíněných lamp, které máme doma v obýváku. Opět je důležitá volba - bodové reflektorky či nevhodně volené LED osvětlení atmosféru silně narušují. Bodové světlo ale naopak vypíchne místo naší pozornosti například na nějakou prodejní novinku. Stejně tak ale škodí příliš úsporné žárovky, od kterých není vidět nic.

Co se týká barev, platí pravidlo, že studené barvy působí v interiéru chladně a teplé odstíny opačným dojmem. Podobné účinky mají i různé typy povrchů. Hladké a lesklé - stačí si vzpomenout na kov, sklo či lakovaná dvířka - působí studeně. Naopak dřevo, textilie, koberec, polštářek, pletený přehoz způsobí pravý opak. Malý zázrak dokážou stejně jako zmíněné akvárium i živé pokojové květiny vhodné do méně světlých interiérů. Tam, kde nevydrží ani ty nejotužilejší, stačí si pomoci nákupem hedvábných květin, které nikdy nezvadnou, ale mohou se rychle okoukat. Ze všeho nejdůležitější ale je nic  nepřehánět a ke všem změnám vytvářejícím atmosféru přistupovat spíše s citem a postupně než příliš rázně a bez rozmyslu.

KM-Prona, Monza Café                                                                                                          KM-PRONA, Monza Café, Liberec

Jak působí barvy na člověka?

Červená - rudá: znamená vášeň, energii, teplo, dobrodružství i optimismus. Hodí se do jídelních salonů a koutů, protože podporuje aktivitu, chuť k jídlu a zábavě. Přesto v této barvě zvolíme raději jen jednu stěnu nebo menší plochy. Meruňková: teplý odstín meruňkové barvy stěn je synonymem harmonického domova, kde hrají hlavní roli teplo a bezpečí. Růžová označuje lásku i nevinnost a působí romanticky. Aby místnost nepůsobila příliš sentimentálně, doplníme ji šedou nebo vínovou. Oranžová se osvědčila jako stabilní, rozhodná a sebevědomá. Vyniká v hlavním prodejním prostoru i v bistru, kde probouzí smysly. Pozor, může opticky zmenšit místnost, takže ji volíme raději tam, kde máme dostatek prostoru a světla. Zelená dodává energii, uklidňuje, léčí a navozuje pocit bezpečí. Světlé tóny zaujmou v klidových zónách, v chodbách k toaletám, svěží zeleň v kuchyni, plné zelené tóny v pokladní zóně. Lze ji vhodně kombinovat s červenou a oranžovou. Modrá symbolizuje vodu. Znamená klid, bezpečí, autoritu i věrnost. Hodí se na přístupové chodby k toaletám, na toalety a koupelny. Žlutá připomíná teplo, slunce, léto a podporuje intelekt. Příjemná je v kuchyni, jídelně i pracovně a je vhodná i do pokladních zón. Fialková všude tam, kde chceme vytvořit prostor bez stresu, využijeme ji proto hlavně v klidových zónách a toaletách.

PETROLmagazín č. 2/2017

Diskuse

  Přidat nový komentář

  Petrol Magazín

  Aktuální vydání2019/03 Téma číslaDěti na čerpací stanici
  Aktuální číslo

  Přihlašte se k odběru novinek

  Hlavní partner

  • MOL

  Reklama

  • CardManager
  • Uniti expo 20 logo

  PETROLsummit 19

  31. 10. 2019

  Hotel Olympik - Tristar
  U Sluncové 14
  Praha 8

  Přihlásit se

  PETROLawards

  13. ročník

  prestižní profesní
  celooborové soutěže

  Více informací