Karbidová elektronika zlepší parametry elektromobilů

Výrazně lehčí elektromobily s větším dojezdem mohou přinést součástky s použitím karbidu křemíku, které vyvíjejí čeští vědci z ČVUT.

ČVUT

Tým profesora Pavla Hazdry z katedry mikroelektroniky Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze se podílí na vývoji komponentů, které umožní zvýšení účinnosti výroby a přenosu elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Cílem výzkumu je vývoj ucelené průmyslové technologie pro výrobu kvalitních karbido-křemíkových monokrystalů..
Podle Pavla Hazdry se ukazuje, že užití karbidové elektroniky umožňuje pracovat na pětkrát vyšší frekvenci s účinností o 18 procent vyšší. Současně s tím dochází k několikanásobnému snížení rozměrů a hmotnosti celého systému včetně snížení jeho ceny. Karbidové součástky se také méně zahřívají (až o 40°C).
Všechno tohle je výhodné pro využití karbidů křemíku v elektromobilech a automobilech s hybridním pohonem, neboť to umožní významné snížení ztrát, snížení hmotnosti a rozměrů, což významným způsobem ovlivní dojezd a jízdní vlastnosti.
Projekt odstartoval v lednu roku 2014 a ukončen by měl být v roce 2017. Mimo tento výzkum zůstává další potenciální využití karbidů křemíku v energetice, například zvýšení účinnosti solárních panelů. Ale ve fotovoltaice není příliš využíván, kvůli vysoké ceně. Elektronika z karbidu křemíku však může výrazně zvýšit účinnost měničů pro fotovoltaické parky a taktéž snížit jejich cenu.

Autor: jk, Zdroj: E15

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/01 Téma číslaDistribuce pohonných hmot
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek