Čistý zisk skupiny Unipetrol za rok 2016 vzrostl na téměř 8 miliard Kč

Největší česká petrochemická skupina Unipetrol zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2016. Čistý zisk meziročně vzrostl o 939 mil. Kč tedy o 13 procent na hodnotu 7,975 mld. Kč, i když tržby klesly o 21 miliard na 87,81 miliardy korun. Z předloňského zisku by měl  Unipetrol vyplatit dividendy za přibližně miliardu korun.

Kastelik a Modrzejewski
Vlevo generální ředitel a předseda představenstva skupiny Unipetrol Andrzej Modrzejewski

Výsledek pozitivně ovlivnilo hlavně pojistné plnění v souvislosti s předloňským požárem v Záluží u Litvínova. Rekonstrukce etylenové jednotky, mimochodem, trvala přes deset měsíců a náklady dosáhly částky čtyř miliard korun. Celkové finanční výsledky holdingu tak byly do značné míry ovlivněny omezenými kapacitami petrochemické i rafinérské výroby. Skupina předpokládá, na základě interních odhadů provedených ke konci roku, že by měla mít ještě nárok na zpětné získání finanční prostředků vynaložených na opravu škody způsobené na etylenové jednotce ve výši 3,9 mld. Kč a právo na ušlý obchodní zisk ve výši 10,1 mld. Kč. V roce 2016 skupina zaúčtovala do ostatních provozních výnosů částku 7,9 mld. Kč. Skupina Unipetrol dále předpokládá, na základě interních odhadů provedených ke konci roku 2016, že by měla mít nárok získat zpět od pojistitele náklady na opravu škody na majetku rafinérie v Kralupech nad Vltavou ve výši 0,3 mld. Kč a za ušlý obchodní zisk 0,9 mld. Kč. Finální výše kompenzace bude záviset na konečné dohodě s pojistiteli.
"Vytvořili jsme čistý zisk ve výši bezmála 8 miliard Kč. Současně jsme investovali rekordních téměř 11 miliard Kč do modernizace a rekonstrukce výrobních technologií, zejména do stavby nové polyetylenové jednotky. Tyto investice jsou základem pro další rozvoj Unipetrolu v budoucnosti," řekl na dnešní tiskové konferenci generální ředitel a předseda představenstva skupiny Unipetrol Andrzej Modrzejewski a dodal, že dobrá finanční situace umožnila Unipetrolu po osmi letech vyplatit dividendy. "Pokračujeme i v konsolidaci celé skupiny. Zjednodušení administrativních činností a zefektivnění vnitroskupinových procesů výrazně napomáhá ke zvyšování naší konkurenceschopnosti," řekl mimo jiné Andrzej Modrzejewski.
Loni v červnu byla zahájena výstavba nové polyetylenové jednotky v Záluží. Jedná se o největší investici v historii našeho petrochemického průmyslu. Celkové náklady by měly dosáhnout výše 8,5 miliardy korun, do provozu by měla nová polyetylenová jednotka uvedena příští rok. Ke konci roku 2016 byla rovněž dokončena integrace společnosti Česká Rafinérská a vznikla nová organizační jednotka nazvaná Unipetrol RPA - Rafinérie, odštěpný závod.
Unipetrol loni vykázal provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací ve výši 12,037 miliard Kč, což představuje meziroční nárůst o 1,159 mld. Kč tedy o 10,7 procenta. V rafinérské a petrochemické části vykázala skupina loni provozní zisk 11,14 miliardy korun, což je proti roku 2015 nárůst o 9,5 procenta. Provozní zisk v maloobchodním segmentu pak rostl o 15,6 procenta na 958 milionů korun. Důvodem je vyšší prodej pohonných hmot i rozšíření konceptu občerstvení na čerpacích stanicích. Unipetrol nyní provozuje 363 čerpacích stanic Benzina a s podílem 17,6 procenta je lídrem na českém trhu.
Také počet zaměstnanců vloni vzrostl o 733 lidí a nyní v rámci všech podniků holdingu pracuje 4497 zaměstnanců. Způsobila to hlavně nová akvizice neratovické Spolany. Také letos chce firma přijmout další asi sto nových zaměstnanců do provozu v Záluží.
Unipetrol je již jedenáctým rokem součástí polského holdingu PKN Orlen. Ten největším zpracovatelem ropy v celé střední Evropě a v Unipetrolu si 63 procent akci. Přibližně 20 procent akcií pak patří společnosti Paulinino Limited, za níž v pozadí stojí slovensko-česká finanční skupina J&T. O zbytek se dělí další investiční fondy a menšinoví akcionáři.

 

 

Unipetrol

Diskuse

  • Zloser Kokotowski, 29. 1. 2017 15:23: Kdo umí-umí. Ostatní jen pláčou :)
    • PolsPPolPolskPolsk, 24. 2. 2017 10:49: Tak když dávají zaměstnancům 12000 čistého, tak je to spíše zlodějina....
    Reagovat na komentář
Přidat nový komentář

Petrol Magazín

Aktuální vydání2019/03 Téma číslaDěti na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek

Hlavní partner

  • MOL

Reklama

  • CardManager
  • Uniti expo 20 logo

PETROLsummit 19

31. 10. 2019

Hotel Olympik - Tristar
U Sluncové 14
Praha 8

Přihlásit se

PETROLawards

13. ročník

prestižní profesní
celooborové soutěže

Více informací