Ceny pohonných hmot se jen lehce zvýšily a dál by zatím stoupat neměly

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu mírně stouply. Podle údajů CCS cena benzínu vzrostla o 8 haléřů na 31,18 Kč za litr, nafta zdražila o 6 haléřů na 30,47 Kč za litr.

Těžba ropy Saudská Arábie

V nejbližším týdnu předpokládáme stagnaci cen pohonných hmot, maximálně by mohlo dojít ke zdražení o několik málo haléřů. Cena ropy na globálním trhu v posledních dvou týdnech totiž nepatrně klesla a koruna se dokázala vůči americkému dolaru mírně zhodnotit.
Představitelé kartelu OPEC uvedli, že členské i nečlenské země už snížily produkci o 1,5 milionu barelů denně a domluvenou redukci plní na 80 %. Saudská Arábie, Katar a Alžírsko dokonce snížily produkci více, než se od nich očekávalo. Naopak Irák, Venezuela a Rusko jsou přibližně v polovině jejich redukční kvóty. V minulosti se podobné dohody plnily v průměru na 66 %. V Nigérii, která dostala výjimku z dohody o redukci, se produkce také snížila v důsledku útoků militantů na ropná potrubí.
Celkem by se produkce měla dle domluvy snížit o 1,8 milionu barelů ropy denně. Země mimo kartel OPEC na čele s Ruskem se domluvily na koordinovaném snížení produkce o 560 tisíc barelů ropy denně. Kartel OPEC se domluvil na snížení produkce o 1,2 mbd na 32,5 milionů barelů ropy denně.
Naopak ve Spojených státech sledujeme zvýšenou těžební aktivitu. Počet vrtných zařízení nadále roste. Od září už američtí těžaři přidali více než 100 těžebních zařízení. Produkce v USA stoupá a od konce léta vzrostla o půl milionu barelů na současných 8,9 milionů barelů ropy denně. To je nejvyšší údaj od konce dubna minulého roku. Těžba ropy opět roste i v Severním moři.
Spotřeba ropy ve světě roste, a to nejenom v rozvíjejících se zemích, ale i v USA. Rafinérie zde v minulém týdnu zpracovaly 17,1 milionu barelů, což je rekordně vysoká úroveň. Tento vývoj je do značné míry způsoben nutností předzásobit se benzínem a naftou před plánovanou odstávkou rafinérií kvůli pravidelné údržbě.

Finlord

Diskuse

  Přidat nový komentář

  Petrol Magazín

  Aktuální vydání2019/03 Téma číslaDěti na čerpací stanici
  Aktuální číslo

  Přihlašte se k odběru novinek

  Hlavní partner

  • MOL

  Reklama

  • CardManager
  • Uniti expo 20 logo

  PETROLsummit 19

  31. 10. 2019

  Hotel Olympik - Tristar
  U Sluncové 14
  Praha 8

  Přihlásit se

  PETROLawards

  13. ročník

  prestižní profesní
  celooborové soutěže

  Více informací