Benzina začala prodávat nová aditivovaná paliva řady Efecta: benzin Efecta 95 a naftu Efecta Diesel

Největší česká síť čerpacích stanic v České republice začala nabízet nová paliva Efecta 95 a Efecta Diesel, která nahradí dosavadní paliva Natural 95 a Diesel Top Q. Cena by se měnit neměla. Prémiová paliva Verva rovněž zůstávají v nabídce. Aditiva do nových pohonných hmot od Benziny dodala společnost VIF, testování pak prováděli ve společnosti SGS.

Benzina Efecta

Paliva Efecta obsahují mimo jiné také detergenty, které zabraňují utváření a usazování karbonů. Ty vznikají nedokonalým spalováním a utvářejí tuhé a polotuhé usazeniny ve vstřikovacích tryskách a na ventilech. Moderní motory jsou na takové usazeniny citlivé, a pokud nečistot přibývá, může dojít k narušení optimálního proudění paliva, a tedy ke snížení výkonu, zvýšení spotřeby paliva a k ohrožení chodu celého motoru. Tomu lze zabránit přidáním účinných přísad s čisticí schopností. Čisticí účinek nových paliv Efecta prokázaly tradiční testy Dirty-up & Clean-up a Keep Clean, které provedla česká pobočka společnosti SGS v Kolíně (benzin) a ve Vídni (nafta). Jednotlivé fáze testu trvají šedesát hodin a v laboratorních podmínkách simulují střídání městského a dálničního provozu. Podle výsledků testů odstraní benzin Efecta 95 až 58 % všech usazenin a sníží tvorbu nových až o 99 %. "V původním testu s běžným palivem vzniklo na nových ventilech 205 mg úsad, zatímco s novými ventily a palivem Efecta 95 to byly pouze 3 mg usazenin. Vzniklo tak o 99 % úsad méně," okomentoval výsledky nejnáročnějšího testu Ladislav Fuka ze společnosti SGS Czech Republic.
V případě dieselových motorů se při použití paliva Efecta Diesel vyčistily vstřikovací trysky do původního stavu již po šestnácti hodinách provozu. Dalším pozitivem nového dieselového paliva je jeho snížená pěnivost, což řidiči ocení například při tankování. "Benzina jako jediná síť čerpacích stanic v České republice disponuje certifikací kvality dieselového paliva od renomované společnosti SGS. Věříme, že novinku v podobě paliva Efecta Diesel řidiči na svých cestách náležitě ocení," řekl vedoucí odštěpného závodu Benzina skupiny Unipetrol Marek Zouvala.
Benzina nabídne zákazníkům paliva Efecta na vybraných čerpacích stanicích od začátku března. Do konce dubna pak budou nová paliva dostupná na všech čerpacích stanicích. "Zákazníci v novém palivu dostávají moderní, vysoce efektivní palivo, které pečuje o motory a palivové soustavy jejich aut. Proto jsme zvolili výstižný a mezinárodně srozumitelný název Efecta," dodal Marek Zouvala.
Loni Benzina převzala dvacet z celkových 68 čerpacích stanic OMV a s 363 čerpacími stanicemi v roce 2016 posílila svůj tržní podíl na 17,6 %. Během ledna a února letošního roku pak převzala Benzina dalších dvanáct stanic a navýšila tak počet svých čerpacích stanic na 375. Zbylé čerpací stanice převezme do konce roku 2017. Postupně by se měl design všech čerpacích stanic sjednotit. Všechny čerpací stanice s obsluhou se budou jmenovat Benzina a zmizí tak čerpací stance Benzina Plus, samoobslužné pumpy se pak budou jmenovat Benzina Expres. Těch je ovšem zatím jenom pět. Nový koncept je připraven i pro občerstvení Stop Café, který Benzina přebírá z polské sítě PKN Orlen. Cílem Společnosti je získat v maloobchodním prodeji pohonných hmot podíl 20 procent.

Diskuse

 • radek, 3. 5. 2017 12:30: Zajímalo by mě cetanové číslo efecty diesel. Děkuji.
   Reagovat na komentář
  • Stanislav Indruch, 7. 5. 2017 11:18: Natankoval jsem to poprvé včera, ale zdá se mi, že za použití dieselu top q měl motor agresivnější záběr, lépe šel za plynem, tady mi připadá, že je línější, ale uvidí se až po nájezdu těch 60 hodin.
    Reagovat na komentář
   Přidat nový komentář

   Petrol Magazín

   Aktuální vydání2019/03 Téma číslaDěti na čerpací stanici
   Aktuální číslo

   Přihlašte se k odběru novinek

   Hlavní partner

   • MOL

   Reklama

   • CardManager
   • Uniti expo 20 logo

   PETROLsummit 19

   31. 10. 2019

   Hotel Olympik - Tristar
   U Sluncové 14
   Praha 8

   Přihlásit se

   PETROLawards

   13. ročník

   prestižní profesní
   celooborové soutěže

   Více informací