Ekologové brojí proti biopalivům

Ekologické organizace vyzvaly formou otevřeného dopisu ministry průmyslu a životního prostředí, aby omezily cíle EU v oblasti biopaliv první generace. Argumentují přitom jejich negativním dopadem na životní prostředí.

Řepkove pole

Ekologické organizace obviňují odvětví biopaliv z produkce přílišného množství emisí skleníkových plynů. Evropská komise však právě proto přijala tzv. kritéria udržitelnosti, která vytváří právní rámec pro přísnou kontrolu ekologického přínosu biopaliv.
Jenže podle představitelů Českého sdružení pro biomasu biopaliva naopak přispívají ke snižování znečištění ovzduší ve velkých městech. Řada měst v Česku využívá ve veřejné dopravě biopaliva a snižuje tak exhalace škodlivin v centrech.
Česká republika je ve výrobě biopaliv téměř soběstačná. Hrubá spotřeba methylesteru řepkového oleje (MEŘO) v dopravě je 300 tisíc tun, přičemž v ČR se vyrobí okolo 219 tisíc tun.
Z toho také vyplývá, že pouze třetina plochy řepky olejky v Česku je využita na výrobu bionafty. Další část slouží například k výrobě stolních olejů. Podobně je to i s etanolem, jehož hrubá spotřeba v dopravě je 119 tisíc tun a v ČR se vyrobí přibližně 104 tisíc tun. S výrobou biopaliv mimochodem počítá Národní akční plán pro energii z obnovitelných zdrojů. Podle něj by měl nadále růst podíl biopaliv z dnešních 16,7 PJ na 26,5 PJ v roce 2020.
Energie potřebná na výrobu biopaliv a pěstování plodin může v současnosti tvořit maximálně 50 % energie získané v podobě konečného biopaliva. Producenti navíc dokládají, že při pěstování biopaliv nebyly využity plochy tropických deštných lesů a nedocházelo k porušování lidských práv. Problémem mohou být emise spojené s nepřímými změnami ve využívání půdy, o čemž je potřeba konstruktivně diskutovat.
"Česká republika by měla zajišťovat stabilní podnikatelské prostředí. Není správné měnit pravidla během hry. Neustálé legislativní změny v oblasti obnovitelných zdrojů energie často kritizují i ekologické organizace. Není třeba zastropovat biopaliva první generace, ale spíše zpřísnit pravidla jejich kontroly. Pokud na jedné straně požadujeme rozvoj pokročilých biopaliv, musíme zároveň vytvářet jasnou a dlouhodobou poptávku a neohrožovat stabilitu odvětví.  Možností je například konkrétní podíl pokročilých biopaliv na celkovém cíli pro energii z obnovitelných zdrojů v dopravě," myslí si Jan Habart, předseda CZ Biom.
"Kdo chce, hledá řešení, kdo nechce, hledá problémy.Rozhodně dnes nevidím důvod, proč smést biopaliva ze stolu," dodává na adresu ekologických aktivistů Habart.

 

Autor: jk, Zdroj: CZ Biom

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/01 Téma číslaDistribuce pohonných hmot
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek